ההזנחה בביה"ח העמק: בדיקות ריאה שמסכנות את חיי החולים

אחרי החשיפות ב"ישראל היום" על המצב הקשה בבית החולים בעפולה, כעת נודע כי גם רופאים בכירים להנהלת בית החולים: הבדיקות לאיתור סרטן ולמחלות ריאה נערכות במחל...

ההזנחה בביה"ח העמק: בדיקות ריאה שמסכנות את חיי החולים מרכז רפואי העמק

אחרי החשיפות ב"ישראל היום" על המצב הקשה בבית החולים בעפולה, כעת נודע כי גם רופאים בכירים להנהלת בית החולים: הבדיקות לאיתור סרטן ולמחלות ריאה נערכות במחלקות הפנימיות - והחולים עלולים להידבק בזיהומים קשים • העמק: "פעלנו לשיפור התהליכים, תוקנו רוב ההערות", כך פורסם ב'ישראל היום'.

גילויים חדשים על הזנחה בבית חולים העמק בעפולה, המשרת כמיליון ישראלים בעמקים ובגליל: הבדיקות הפולשניות לאיתור סרטן ומחלות ריאה (בדיקות ברונכוסקופיה) נערכות על מיטות החולים במחלקות הפנימיות, באופן המסכן את חיי החולים ושעשוי להוביל להידבקות מיידית בזיהומים קשים ומסכני חיים.

כל זאת אף שרופאים בכירים חזרו והתריעו במשך שנים בפני הנהלת בית החולים מפני המתרחש. כך עולה משורה של שיחות ועדויות כתובות של רופאים בביה"ח.

בדיקות הברונכוסקופיה אמורות להתקיים לרוב בחדר בדיקה מיוחד, ולא במחלקות האשפוז. במהלך הבדיקה הרופא בוחן את דרכי הנשימה באמצעות צינורית עם מצלמה המוחדרת לדרכי האוויר דרך האף, שדרכה רואה הרופא את מצב הריאות ודרכי הנשימה. הבדיקה נעשית בטשטוש או בהרדמה מקומית, ובמסגרתה לוקח הרופא דגימה מהריאה לאבחון דלקות או גידולים סרטניים. במקרים אחרים מטרתה לטפל בחסימות בדרכי האוויר.

עם זאת, על פי תלונות של רופאים בבית החולים, הבדיקות לא מתקיימות בחדר בדיקה ייעודי הכולל את כל הציוד הסטרילי שיכול למנוע העברת זיהומים קשים לחולים, אלא נערכות בתוך המחלקות הפנימיות בביה"ח, באופן מאולתר, באמצעות ציוד שחלקו מלוכלך ומזוהם, בעוד הצינורית המשמשת לבדיקה ומוחדרת לגוף החולה מועברת למחלקה שבה מבוצעת הבדיקה בידי הצוות פיזית, ולא בדרך שתגן עליה מנזק או מהעברת זיהומים.

כל זאת בניגוד להוראות ולהנחיות של משרד הבריאות וקופ"ח כללית, האחראית על ביה"ח.

אין חדר ייעודי לטיפולים

עוד מתברר כי לא קיים ב"העמק" זה כמה שנים חדר ייעודי המתאים לבדיקות הללו, מבחינת הציוד הרפואי והסטריליות הנדרשת בבדיקה, וכי כבר כמה שנים רופאים בכירים חוזרים ומתריעים בפני הנהלת בית החולים על התוצאות הרפואיות הקשות של המצב, אבל הנהלת ביה"ח לא פתרה כלל את הבעיה. כמו כן, נודע ל"ישראל היום" כי באחרונה רופא בכיר התריע בפני הנהלת בית החולים כי הרופאים "מנסים לתת את השירות תחת תנאים בלתי אפשריים ואנחנו נכשלים בנהלים השונים, וזאת התוצאה - הבדיקות האלה לא מקבלות מענה ראוי. בתנאים הנוכחיים ולאור התלונות המוצדקות על הזיהומים שמחזקות את הטענות שהעלינו כל הזמן ולא טופלו - אין לנו אפשרות לבצע ברונכוסקופיות. צריכים לדאוג לאחסון ולתנאי העברה ראויים לציוד, עם חדר מתאים לביצוע הפעולות". עובד בכיר נוסף כתב להנהלת ביה"ח כי "יש המון התכתבויות בנושא ללא פתרון הולם ויש דיונים רבים עם ההנהלה ללא מענה אמיתי, ואם לא יהיה פתרון מהיר לכל התנאים הנדרשים, לא יהיה מנוס מהפסקת השירות פעם נוספת". משמעות התרעות אלה היא שחולים הזקוקים לבדיקות לא יוכלו לעבור אותן ב"העמק", ויישלחו לבתי חולים מרוחקים, כמו ביה"ח כרמל בחיפה, דבר שכבר קרה למאות חולים בשנים האחרונות.

תנאים לא הולמים

מאבק מנהלי המחלקות ב"העמק" נחשף בשבועות האחרונים ב"ישראל היום" ובמסגרתו העלו מנהלי המחלקות טענות קשות וחסרות תקדים על הזנחה, אפליה וקיפוח מתמשכים של בית החולים על ידי הנהלות קופ"ח כללית ומשרד הבריאות. במסגרת המאבק נחשפו, בין השאר, תלונות חמורות במיוחד על סיכון חיים של ילדים בגלל עומסים קיצוניים, תלונות של רופאים על כך שחולי קורונה במצב קשה מתו בגלל היעדר טיפול, ותלונות של חולים במחלות דם נדירות ושל הרופאים המטפלים בהם, אשר חזרו והלינו בחודשים האחרונים בפני הנהלת "העמק" על מחסור קיצוני בצוות הרפואי, ועל תנאי טיפול בלתי הולמים במטופלים.

מ"העמק" וקופ"ח "כללית" נמסר בתגובה כי "'העמק' מדורג ראשון בין בתי החולים בישראל במודל מניעת זיהומים נרכשים של משרד הבריאות, וזאת בזכות פעולות יזומות רבות שאנו נוקטים בתחום זה. גם במקרה זה בוצעה בקרה יזומה שמטרתה לשפר תהליכי עבודה, ואכן מרגע כתיבת הדו"ח כבר תוקנו רוב ההערות".

המייל ששלחה האם הביא להצלת חיי הפעוטה
זינוק בפניות לעזרה נפשית בעוטף עזה
משרד הבריאות: "רמת תחלואה משמעותית במחלות הסרטן במחוז אשקלון"
לא יגבה תשלום על פינוי באמבולנס בפטירה טרם אשפוז והנחה לקשישים
הצוותים הרפואיים פתחו בשביתה: "נחריף את הצעדים עד שמישהו יתעורר"
"רופאים מספקים מרשמים לתרופות ממכרות תחת איומים"
המחקר קבע: העלייה בדלקת קרום ושריר הלב אינה במחלימי הקורונה
מחקר חדש: עלייה דרמטית במספר ליקוי ראייה לאחר תקופת סגרים
סכנה לאנושות מתחת לקרח: האם המגפה הבאה תגיע מאנטרקטיקה?
"החיסיון על תביעות רשלנות רפואית פוגע בכולנו"