פגישות תחת צלב הקרס: חשד לאנטישמיות והתעמרות בגרמניה

המוזיקאי היהודי איליה יוסיפוב טוען כי חווה התנכלות על רקע יהדותו ממנהל המוסד בו הוא עובד • "זו התנהגות בעייתית שאסורה בחור הגרמני", אומר הזמר

פגישות תחת צלב הקרס: חשד לאנטישמיות והתעמרות בגרמניה צלב קרס, אילוסטרציה

חוסר רגישות גרמני או שערוריית אנטישמיות נוספת? המוזיקאי הישראלי איליה יוסיפוב מוצא את עצמו בימים אלו בליבה של פרשה המסעירה את עולם המוזיקה והתקשורת בגרמניה, המדיפה שוב ניחוחות אנטישמיים. יוסיפוב, בן ה-51 - זמר אופרה ומלחין, נצר למשפחת זמרי אופרה יהודית ידועה מבולגריה, אמור היה להתחיל רשמית בספטמבר הקרוב את עבודתו כמנהל התזמורת של התיאטרון בעיר ויסבאדן, אך מעשית כבר ממלא את התפקיד מאז תחילת אפריל. כך פורסם ב'ישראל היום'.

יוסיפוב, שמשפחתו היגרה לגרמניה בתחילת שנות ה-80 והוא עצמו עלה לישראל ב-2014, מצא את עצמו שוב ושוב נאלץ לקיים פגישות עבודה עם אחד ממנהלי התיאטרון במשרדו של זה, כשעל אחד מקירות המשרד מתנוססת כרזה שעליה צלב קרס גדול. אותו מנהל, הולגר פון ברג, שבעבר היה בעל משרה בכירה בפסטיבל ריכרד ווגנר בביירוית, הבהיר ליוסיפוב מפגישתם הראשונה, שאם הדבר היה תלוי בו יוסיפוב לא היה מקבל את משרד מנהל התזמורת. מעבר לכך, הפיץ בון ברג - לדברי יוסיפוב, בקרב עובדי התיאטרון ונגני התזמורת שמועות על כך, שלמנהל התזמורת החדש אין את הכישורים ההולמים לתפקיד. יוסיפוב אומר, שפון ברג ניהל נגדו קמפיין מובינג מכוון, שיצר אווירה טעונה ביותר - למרות הגיבוי שיוסיפוב ממשיך לקבל משאר מנהלי התיאטרון ומרוב נגני התזמורת.

יוסיפוב עבד בתפקידים שונים 15 שנה באופרה של ברלין תחת הנהלתו של דניאל ברנבוים, כ-10 שנים בפסטיבל ביירות ומאז עלה לישראל באופרה הישראלית. ראיון העבודה שלו למשרת מנהל התזמורת של תיאטרון ויסבאדן התקיים באוקטובר האחרון, וזמן קצר לאחר מכן הוא התקבל לעבודה, למרות שפון ברג נמנע מלהשתתף בכל הדיונים הקודמים לחתימת החוזה עמו. בפגישה הראשונה בין השניים שנערכה במשרדו של פון ברג בפברואר האחרון, הבחין יוסיפוב בכרזה עם הצלב קרס, שמבעד לה נראית דמותו של המלחין האנטישמי ריכרד ווגנר.

מדובר בכרזה שהוכנה לפני מספר שנים לפרסם אירוע שנועד לדון בקשרים שבין הנאצים לבין ווגנר ובמורשת האנטישמית של המלחין - כרזה שמעולם לא הוצגה בפומבי מאחר שנכדתו של ווגנר, המנהלת את הפסטיבל על שמה, אסרה את השימוש בה. פון-ברג היה אחד ממארגני האירוע. בסוף מרץ האחרון לנוכח המתיחות הגוברת ביחסי העבודה עם פון הגישו יוסיפוב ואחרים תלונות לשרת התרבות והמדע של מדינת-המחוז הסן, האחראית למימון התיאטרון. שרה זו ממפלגת "הירוקים", שנמנעה זמן רב ממעורבת בפרשיות המיצגים האנטישמיים בתערוכת האומנות הבינלאומית "דוקומנטה", הנתונה גם היא לחסותה, לא הגיבה לתלונתו של יוסיפוב. רק לאחר שהסיפור הגיע לתקשורת הגרמנית, הוזמן יוסיפוב לשיחה עם אחד מיועצי השרה, שהייתה לדברי יוסיפוב בעלת אופי של תחקור משטרתי.

"אני לא יכול להאשים את פון ברג באנטישמיות", אומר יוסיפוב ל"ישראל היום", "אבל כשמושיבים יהודי תחת צלב קרס, אני אומר שזה מפריע לי כיהודי שקרובי משפחתו סבלו בשואה, והאיש לא מוריד את צלב הקרס אלא מציע שניפגש במשרד שלי, זו התנהגות מאוד בעייתית שלפי החוק הנהוג בגרמניה ניתן לפרש כאנטישמיות. מעבר לכך, כשהוא מפעיל נגדי בידוד שיטתי, הצקות נמשכות וגישת בוז והלעגה גם זה נתפס כגישה מאוד בעייתית שעלול לעלות ממנה ריח של אנטישמיות. יצויין גם, שהוא סירב להתנצל בפני על התנהגותו אישית, אלא עשה זאת בדרך עקיפה באמצעות מכתב שנשלח ע"י עורך דינו ליומון גרמני. במכתב הוא מכחיש כל אנטישמיות מצדו ומאיים לתבוע את אלו שקושרים אותו לאנטישמיות".

רבה של מולדובה: "אנחנו לפני קריסה הומניטרית"
הנשיא הרצוג נחת בבחריין והתקבל בארמון יורש העצר
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"