הרב יעקב אביטן: "הכנסת התנועות הרפורמיות וזרמים אחרים בדלת הקדמית"

השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן, במכתב נוקב לשופט בדימוס אורי שוהם, נציב תלונות הציבור על שופטים • "אין לי כל כוונה להעלות לדיון בוועדה למינוי דיינים הצעה לסיום כהונתו כדיין של הראשון לציון שליט"א"

הרב יעקב אביטן: "הכנסת התנועות הרפורמיות וזרמים אחרים בדלת הקדמית" הרב יעקב אביטן

כפי שהזכרנו קודם ב'בימה', לאר ששופט ביזה את הג''י יוסף שליט''א, הזדעק דרעי להגן על כבוד התורה. כעת הרב יעקב אביטן מגן אף הוא על כבוד התורה.

במכתב ארוך ומנומק שמשגר הערב (ב') יעקב אביטן, השר לשירותי דת לשופט בדימוס אורי שוהם, נציב תלונות הציבור על שופטים, הוא דוחה על הסף את המלצתו להבין לדיון בפני הוועדה למינוי דיינים הצעה לסיום כהונתו של הראשון לציון והרה"ר הרב יצחק יוסף שליט"א, זאת בגין דבריו כנגד הרפורמים, ומודיע כי אין לו כוונה להביא לוועדה המלצה זו.

בפתח מכתבו, כותב השר אביטן לשופט כי הוא חרג מסמכותו בהמלצה מרחיקת לכת זו: "החלטה להעמיד דיין וכל שכן רב ראשי לישראל בגין התבטאות הלכתית הנובעת מעצם טיבו וטבעו של תפקידו, איננה יכולה לעמוד במבחן ציבורי כלשהוא, הרב הראשי מחוייב גם מתוקף תפקידו כנשיא מועצת הרבנות הראשית לישראל להביא את עמדתו ההלכתית בכל נושא שהלכתי העומד לפתחו".

השר לשירותי דת מנמק: "סעיף 2) (1)(2) לחוק הרבנות הראשית לישראל קובע כי תפקידי מועצת הרבנות הראשית אשר הרב הראשי עומד בראשה הם "מתן תשובות וחוות דעת בהלכה לשואלים בעצתה" וכן "פעולות לקירוב הציבור לערכי תורה ומצוות". לא יעלה על הדעת כי הרב הראשי יימנע מלמלא את חובתו ולהביע את עמדתו ההלכתית בעניינים הנתונים להכרעתו, או יימנע חלילה מלפעול למניעת הרחקת יהודים מערכי תורה ומצוות".

בנוסף, מבהיר השר אביטן במכתבו, כי הועדה למינוי דיינים אינה הפורום לעיסוק בנושא זה. "הרבנים הראשיים לישראל אינם מכהנים כדיינים מכח המלצת הוועדה למינוי דיינים ואינם מתמנים על ידי נשיא המדינה, אלא נבחרי ציבור הנבחרים על ידי אסיפה בוחרת מגוונת המורכבת מ-150 חברי אסיפה הכוללת בתוכה רבני עיר, דיינים, שרים, חברי כנסת נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הציבורית בישראל, שימוש בוועדה למינוי דיינים כפלטפורמה לסתימת פיות הרבנים הראשיים והגבלתם מלבצע את תפקידם הוא שימוש לא דמוקרטי המבטל את רצון העם שבחר בהם באמצעות נציגיו כאמור".

השר אביטן מביע במכתבו את תחושתו ותחושת רבים בציבור מההמלצה הפוגענית של השופט שוהם: "קשה לחמוק מהתחושה כי המניע המרכזי העומד מאחורי ההחלטות בעניינו של כבוד הרב הראשי היא אג'נדה שמגמתה ומטרתה הסופית היא הכנסת התנועות הרפורמיות וזרמים אחרים בדלת הקדמית תוך רמיסת הסטטוס קו במדינה ישראל בכל ענייני הדת והמדינה".

בסיום מכתבו כותב השר אביטן: "כמי שמשמש השר לשירותי דת במדינת ישראל המחויב לשמירת זהותה היהודית של המדינה, לא אאפשר למגמות אלה להתפתח ואעשה את כל אשר לאל ידי ובמסגרת הסמכויות העומדות לרשותי למנוע מצב בו רבנים בישראל יחששו להביע את דעתם ההלכתית בכל נושא, אלחם ככל יכולתי לשמירת וביצור מעמדם של הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים ושל כלל רבני ישראל".

לסיכום השר אביטן מביא את המסקנה המתבקשת: "לאור כל האמור, החלטתי כי אין כל מקום להעלות את הנושא לדיון בוועדה למינוי דיינים ומכל הטעמים שפורטו לעיל".

מקורב לבנט: "אם נדבר על הסוגיה הפלשתינית – הממשלה תתמוטט"
ח''כ ארבל: "סבב המינוים במפלגת העבודה מעלה חשש לאפליה"
דרעי: "יש לימינה אג'נדה לחסל את כל היהדות החרדית בארץ ישראל"
"הממשלה הורסת לחקלאים את החיים": ח"כ בן גביר נגד הממשלה
השר לשירותי דת מתן כהנא מגבש מתווה טיסות לאומן עם שגריר אוקראינה
גנץ בצרפת: "ישראל בודקת את הנושא ברצינות המירבית"
"אתם בחרתם להשפיל את עולם התורה": ח"כ מעוז נגד מיסוי על החד פעמי
"עלוקות וטפילים": משרד המשפטים יקים ועדה להגדרת הגזענות
הוועדה המשותפת ממליצה להכריז על מצב חירום לשנה נוספת
ח"כ מקלב: מי שיבחר כעת את הדיינים אלו אנשים שרמסו את כבוד המשפחה