דרמה: האו"ם השעה את זכות ההצבעה לאיראן

נפסלה הצבעתן של ארבע מדינות, בהן איראן וסומליה • באיראן טענו: "הסיבה המרכזית - הסנקציות הכלכליות של ממשל טראמפ לשעבר"

דרמה: האו"ם השעה את זכות ההצבעה לאיראן נשיא איראן, חסן רוחאני

האו"ם הודיע אתמול כי השעה את זכויות ההצבעה של איראן וארבע מדינות נוספות, בהן סומליה והרפובליקה המרכז אפריקאית, זאת כיוון שלא הסדירו את התשלומים שלהן במשך שנתיים.

המהלך, עורר תגובה זועמת מצד איראן, שכינתה אותו "מופרך". כמו כן, באיראן נקפו אצבע מאשימה כלפי ממשל טראמפ לשעבר – שהקפיא במסגרת הסנקציות האמריקניות כספיים איראניים בבנקים ברחבי העולם. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

העיתוי בעייתי מבחינת אותם הגורמים, בהם דיפלומטים שמטרתם לקדם משא ומתן בין ארה"ב לאיראן – זאת במסגרת הניסיון להחזיר את השתיים להסכם הגרעין משנת 2015.

כזכור, נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ שלל את הסכם הגרעין לפני שלוש שנים, והפעיל שוב סנקציות כלכליות על איראן, שהגיבה בתורה על ידי חיזוק והעשרת האורניום, לרבות פעולות נוספות שהפרו את ההסכם. ממשל ביידן הנכנס, הצהיר על כוונתו לחזור להסכם הגרעין ולחדשו – אך איראן הדגישה כי לא תנקוט בשום צעד דיפלומטי עד שארה"ב תבטל את הסנקציות הכלכליות.

באו"ם הרגיעו והדגישו כי מדובר בהודעה רשמית ושגרתית שנמסרת לכל מדינה שלא הסדירה תשלום. כאמור, בתחילת 2020, למשל, ונצואלה, תימן ולבנון היו בין המדינות שאיבדו זמנית את זכות ההצבעה שלהן מסיבות אלה.

אולם, איראן, שחייבת יותר מ -16.2 מיליון דולר לארגון הבינלאומי, מסומנת כעת בין המדינות שיצטרכו להסדיר את התשלום.

"אבסורד"
שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף הביע זעם בפרסום בטוויטר על אובדן זכויות ההצבעה, וצירף העתק מתגובתו למכתב שנשלח מטעם האו"ם. "החלטה זו פגומה מיסודה, מופרכת ובלתי מוצדקת בעליל", נכתב במכתבו של זריף.

"העם האיראני, נחסם בכוח מלהעביר את כספו ומשאביו לרכישת מזון ותרופות – וזאת מכיוון שהאו"ם מונע העברתם של אותם הכספים, ואז אנו נענשים שוב על ידי אותו הגוף שאנחנו חברים בו בשלל תירוצים וטענות ל"פיגור תקציבי", כתב.

בתוך כך ובהמשך לדברים, דובר משרד החוץ האיראני, סעיד ח'טיבזדה, ציין כי משרד פיקוח על נכסי חוץ, (גוף שקשור במשרד האוצר האמריקני) העניק רישיון לאיראן להעביר את החוב לאו"ם דרך בנק בדרום קוריאה. "תשלום זה יבוצע בקרוב," אמר. המשרד לבקרת נכסי חוץ, המנהל את הסנקציות שהוטלו על איראן, לא הגיב לדברים.

סמוך לציון: צעיר ישראלי נכווה
מדינות המפרץ מתקרבות לאיראן: "ביידן ערער את הברית האזורית"
5 הרוגים ועשרות פצועים באירוע דריסה בוויסקונסין
הדוב הלבן: קטעים משעשים מהיצור הענק • צפו
שניים במכה: אוסטריה הודיעה על סגר מלא וכפיית חיסונים
בריטניה תכריז על חמאס כארגון טרור
רוסיה: התגלו שרידי בית כנסת בחצי האי-קרים
ניסיון חיסול הישראלי בקולומביה: "המתכננים - אנשי כוח קודס"
בעקבות ההסלמה: משרד החוץ מזהיר מפני נסיעה לאתיופיה
צפו: כך השתלטו האיראנים על המיכלית מול האמרקאים