האלימות במזרח התיכון: מספר התקריות האנטישמיות הכפיל את עצמו ויותר

בעקבות סבב האלימות במזרח התיכון: מספר התקריות האנטישמיות בחודש שעבר לעומת אותו החודש בשנה שעברה הכפיל את עצמו ואף למעלה מכך

האלימות במזרח התיכון: מספר התקריות האנטישמיות הכפיל את עצמו ויותר אנטישמיות באנגליה במהלך יום הכיפורים

נתונים חדשים של המרכז לחקר הקיצוניות בליגה נגד השמצה מלמדים כי מספר התקריות האנטישמיות במהלך העימות הצבאי בין ישראל וחמאס בחודש שעבר ומיד לאחריו הוכפל ואף למעלה מכך – בהשוואה לאותה תקופה בשנה שעברה. לאחר שנסק לשיא בתאריכים ט'-יא' לסיוון התשפ"א, מספר התקריות ירד בהדרגה לרמת הבסיס. חשוב לציין כי מדובר לעת עתה בנתונים ראשוניים וסביר להניח כי יחול בהם שינוי ככל שמידע נוסף ייעשה זמין.

העלייה החדה במספר התקריות החלה בכ"ט לאייר, עם התגברות המערכה הצבאית בין ישראל וחמאס. בליגה נגד השמצה תועדו 251 תקריות מכ"ט לאייר, המועד הרשמי שבו החלה המערכה – ועד תום החודש ; מדובר בגידול של 115% לעומת אותה התקופה בשנת שעברה, שאז נמנו 117 תקריות בלבד. במהלך החודש האחרון כולו נמנו על ידנו 305 תקריות. העימות בין ישראל וחמאס אמנם היה הרוח החיה מאחורי התקריות הללו, אך אין בו כדי להסביר את הגידול כולו ; כאשר מנטרלים מכלל התקריות את אלו הכוללות התייחסות מפורשת לישראל, מסתבר שעדיין חל גידול של 15% במספר התקריות במהלך 20 הימים הרלוונטיים בחודש האחרון (לעומת אותה התקופה בשנה שעברה).

הליגה נגד השמצה מסווגת את התקריות במסגרת שלוש קטגוריות רחבות של הטרדה, ונדליזם ותקיפה. בין התאריכים כ"ט לאייר - כ לסיוון התשפ"א נרשמו 190 תקריות של הטרדה, 50 מקרי ונדליזם ו-11 מקרי תקיפה. 47 אחוזים מן התקריות (118 בסך הכל) כללו התייחסויות מפורשות לישראל.

הגידול המשמעותי ביותר ברמה השנתית היה בקטגוריה של תקיפה, שבה חלה עלייה מ-0 תקריות בין התאריכים כ"ט לאייר - כ' לסיוון התשפ"א – ל-11 תקריות באותה תקופה בשנה שעברה. קיימות ראיות לכך שהמניע לשבעה מאירועי התקיפה הללו לפחות, היה קשור לסכסוך במזרח התיכון. לדוגמה, בז' לסיוון הותקפו סועדים במסעדה כשרה בלוס אנג'לס ע"י קבוצה שנסעה במכוניות עם דגלי פלסטין וקראה "עליכם להתבייש בעצמכם" לאחר שהסועדים אישרו כי הם יהודים. בחלק מדיווחי החדשות צוין שהתוקפים הטיחו בסועדים קללות אנטי-יהודיות אופייניות. בי"א לסיוון, במנהטן, גבר יהודי שענד מגן דוד הוכה לכאורה ע"י גבר ששאל אותו "מה זה סביב הצוואר שלך? זה הופך אותך לציוני מקולל?" ובי"ג לסיוון גבר יהודי בלאס וגאס הותקף ע"י זר שאמר שהיהודים הם "רוצחי תינוקות" ש"יפסיקו להתקיים" וזאת לאחר ששוחחו על הסכסוך בין ישראל וחמאס.

גם באירועי ההטרדה חל גידול משמעותי, מ-69 תקריות בין התאריכים כ"ט לאייר - כ לסיוון התשפ"א ל-190 תקריות במהלך אותם התאריכים השנה. למעלה מ-100 אירועי הטרדה כללו התייחסויות לישראל. בחלק מן המקרים הוטרדו יהודים בצורה עוינת בשאלות או הערות. לשם המחשה, בב' לסיוון, בניו אורלינס, תלמיד יהודי שחבש כיפה הוטרד ע"י תלמיד אחר, שנקט עמדה בעד זכויות הפלסטינים ואמר לו "להוריד את הכובע היהודי המלוכלך שלו." במקרים אחרים, מחאות או צעדות אנטי ישראליות נערכו, ככל הנראה בכוונה, בסמוך למוסדות דת יהודיים. הליגה נגד השמצה מסווגת אירועים מסוג זה כתקריות אנטישמיות, בין היתר מכיוון שהכוונה בבחירת המיקום היא ליצור מצג שלפיו היהודים אחראים לפועלה של מדינת ישראל ולהלך אימים על הקהילה היהודית, כך שתחשוש להמשיך ולקיים חיי דת וקהילה.

מרבית אירועי המחאה (למעלה מ-400) שהתקיימו בין התאריכים כ"ט לאייר - כ לסיוון התשפ"א לא סווגו כאנטישמיות ומשום כך אינם כלולים בנתונים. עם זאת, היו מספר ביטויי אנטישמיות בולטים בצעדות ובאירועי המחאה נגד ישראל. בצעדה שנערכה בד' לסיוון בוושינגטון הבירה, הצועדים שרו "חיבר, חיבר יא יאהוד, הצבא של מוחמד עוד יחזור." מילות השיר מתייחסות למצור על העיר חיבר ולשעבוד אוכלוסייתה היהודית ע"י הנביא מוחמד וצבאו והן מהוות איום מרומז כלפי יהודים שחיים כיום. בי"א לסיוון, במהלך צעדה בפילדלפיה, מפגין נשמע אומר: "ישראל שולטת בתקשורת", טענה ששואבת את השראתה מהדימוי האנטישמי על אודות שליטה יהודית בתקשורת ובה בעת מחזקת אותו.

ערכים תזונתיים ובריאותיים של הבננה
18% לא זוכרים איפה שמו את הדרכון שלהם
שיפור טכנולוגי דרמטי ביצירת רכיבים אופטיים מדויקים
אב טיפוס להנחת תפילין ביד אחת • תחרות הפתרונות הנגישים
מהו הצמח הפופולארי ביותר ברשתות החברתיות?
איך בולמת המערכת החיסונית התחלקות תאי סרטן?
השבב החדשני שיחשוף את התמודדות המערכת החיסונית עם מחלת הסרטן
הגנה מהשמש – איך עושים את זה נכון?
חוקרים ישראליים גילו מנגנון חדש שיכול לעכב התפתחות תאי סרטן
כיצד גל אור וגל קול נעים באותה מהירות? • הצלחה ראשונה בפיענוח