המתיחות עולה: רוסיה מעבירה כוחות לגבול אוקראינה

בכירים בצבא ארצות הברית ובכוחות הרוסיים קיימו שיחות, לאחר שהמתיחות במזרח אוקראינה עלתה • האוקראינים טוענים כי רוסיה מעבירה גייסות לגבול • ראיון נדיר ל'בימה' מה קורה בשטח האש

המתיחות עולה: רוסיה מעבירה כוחות לגבול אוקראינה חייל אוקראיני בתפקיד

יממה מתוחה במזרח אוקראינה, כך מתפרסם בישראל היום: סדרת שיחות בהולה התקיימה בין בכירי צבא ארצות הברית לצבא הרוסי לאחר שאוקראינה התלוננה כי רוסיה שולחת כוחות סמוך לגבולה המזרחי, שם מתנהלת לחימה עיקשת בין בדלנים פרו רוסים לצבא אוקראינה.


האוקראינים טוענים כי הנוכחות הכבדה הרוסית מלבה את האלימות בשני המחוזות המוחזקים על ידי המורדים הפרו רוסים. יותר מ-14 אלף בני אדם נהרגו מאז פרץ הסכסוך במזרח אוקראינה בשנת 2015.


מפקד המטות המשולבים האמריקני, הגנרל מארק מילי שוחח עם מקבילו הרוסי, הגנרל ולרי גרסימוב בטלפון. "שני המפקדים החליפו את עמדותיהם בנושאים שעוררו דאגה", נכתב במזכר שפרסם הצבא האמריקני.


"אנו מודעים לדיווחים הצבאיים האוקראיניים על ריכוז של כוחות רוסיים לכיוון גבולותיה של ארוקראינה. דנו בחששות שלנו מהגברת המתיחות והסיכון להפסקת האש עם חברינו בברית נאטו", הודיע דובר הפנטגון, ג'ון קירבי.


סרטונים שנפוצו ברשתות החברתיות באוקראינה הראו רכבות ארוכות של משוריינים שהגיעו למחוזות הגבול עם אוקראינה לצד משאיות הנושאות גשרים, סימן לפלישה אפשרית של כוחות רוסיים לשטחה של אוקראינה. ביממה החולפת הפרו המורדים הפרו-רוסים את הפסקת האש שמונה פעמים והפגיזו עמדות של צבא אוקראינה.


בשיחה נדירה של תושבי אזורי המלחמה באוקראינה ל'בימה' מגוללים הללו את מצבם הטראגי של המקומיים: "מעל חמש שנים אנו סובלים ממלחמה ליד הבית" מספר סרגי, תושב הכפר הנמצא על קו התפר באזור המלחמה".


"הילדים עזבו ממזמן לערים הגדולות הירחק מכאן, אבל אני נשארתי פה עם אישתי בלי הנכדים". לשאלה מדוע אינו ממהר לעזוב את שדה הקרב השיב: "אישתי גרה פה כל חייה, יש לה פה את הגינה, העצים, הסבתות, והכל, היא לא מוכנה לעזוב"... סיפר סרגי.


לשאלה האם במהלך המלחמה נפגעו מהטילים השיב סרגי: "אכן, טיל פגע ישר בתוך הבית, אולם בחסדי ה', לא היינו בו, וממש חלק גדול מהבית נהרס במיוחד הגג, אך אנו נותרנו בריאים ושלמים".


לסיום נשאל סרגי מהי סיבת ההסלמה באזור: "לפי דעתי, הסיבה פשוטה. מצאנו באזור זה מצבור עצום של גז טבעי אותו רצינו להפיק מהאדמה, אולם פנו דווקא לחברות אמריקאיות אשר עלולות לשבור את מחירי הגז ביחס לרוסיה, בגלל זה רוסיה נכנסה לכאן ומונעת את הפקת הגז"

עבד עליהם: התוכי מסיח את הדעת וגונב את הלחם • צפו
רודן צפון קוריאה הודה: "אנחנו על סף רעב"
צפו: כשהקוף יושב על הראש של הצבי
ביידן לאחר הפגישה עם פוטין: "הסכמנו לעבוד ביחד"
פסגה בצל המתיחות בין ארה"ב לרוסיה: ביידן ופוטין נועדים בז'נבה
אלפים מול 770 ביום ההילולא: חגיגת 'סיום הרמב"ם' העולמית
הדילמה של ביידן: לסמן את פוטין כאויב - או כשותף
האם יש מישהו בבית? תנין מנסה להיכנס לבית • צפו
פרידה מהשגריר דיוויד פרידמן עם ספר התורה המפורסם
גלריה: ביקורו של האדמו"ר מויזניץ בארה"ב