השרה להגנת הסביבה הרחיבה את חוק הפיקדון על בקבוקי 1.5 ליטר; ח"כ אשר תוקף

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל החליטה: פיקדון על בקבוקי 1.5 ליטרים; חה"כ יעקב אשר תוקף: "מצער מאוד"

השרה להגנת הסביבה הרחיבה את חוק הפיקדון על בקבוקי 1.5 ליטר; ח"כ אשר תוקף ח

חה"כ יעקב אשר תוקף את השרה גמליאל על החלטתה להרחיב את חוק הפיקדון על בקבוקי 1.5 ליטר. "מצער מאוד שדווקא שרה המגיעה מסיעת הליכוד שמתיימרת לדאוג לפריפריה ולשכבות החלשות, דחתה הצעת חוק חברתית שהגשתי בנידון ושהייתה מסירה את ההתייקרות הצפויה מעל כתפי המשפחות ברוכות הילדים ומעוטות היכולת".

כזכור מדובר בהרחבה לחוק שהחליטה הבוקר השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אשר יחיל לראשונה בישראל פיקדון על בקבוקי המשקה הגדולים. זאת, בנוסף לחובת הפיקדון על הבקבוקים הקטנים, הקיימת כיום. בכך מצטרפת ישראל למספר הולך וגדל של מדינות אשר החילו חובת פיקדון על כלל מכלי המשקה, בין השאר כדי להתמודד עם בעיית הפלסטיק החד-פעמי במרחב הציבורי.

לאחר השלמת המהלך והחלת חוק הפיקדון, כלובי הבקבוקים (ה"מיחזוריות") ייעלמו מהרחובות, ויוחלפו במכונות איסוף והחזרת פיקדון אוטומטיות, שיוצבו בסופרמרקטים ובנקודות איסוף מרכזיות. השרה תגיש צו לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, כדי לאפשר למשק תקופת היערכות של שנה להחלת הפיקדון – תקופת היערכות ארוכה יותר מזו שקובע החוק (60 יום). זאת, גם לאור אתגרי משבר הקורונה הנוכחיים והצורך בהכשרת תשתיות לשם יישום מעשי.

על-פי הערכה כלכלית שבוצעה עבור המשרד להגנת הסביבה, החלת הפיקדון צפויה לחסוך לציבור צרכני המשקאות הממחזר קרוב ל-60 מיליון שקל בשנה, תצמצם את התופעה הבלתי רצויה של השלכת בקבוקי פלסטיק במרחב הציבורי ותעודד הקמת מפעל מיחזור לפלסטיק בישראל. על-כן המהלך צפוי לתרום להורדת יוקר המחיה, בעיקר עבור הצרכנים הממחזרים. יצוין, כי פורום ה-15, המאגד את 15 הערים מהגדולות בישראל, הודיע לשרה להגנת הסביבה כי הוא תומך בהחלת הפיקדון על מכלי המשקה הגדולים.

מחקר: איום על ביטחון המזון בעקבות נגיף הקורונה
לקראת יום האוסטאופורוזיס העולמי: תזונה לשמירה על בריאות העצם
לראשונה בישראל, פיקדון על בקבוקי 1.5 ליטרים
לכבוד ראש חודש: רעיונות לארוחת צהריים
בעקבות לחץ של ועדת הכלכלה – מתחמי המזון בנתב"ג יפתחו
נקבל הנחה על המים שהשתמשנו כבר מתחילת הקורונה? הדיון המלא
חברת מעדני פרודג בע"מ אוספת מוצריה מדרכי השוק: "אנו מצטערים"
נחשף בוועדה: משרד הבריאות מקדם הוזלת מוצרי מזון בריאים
בני ברק: בן שנה וחצי במצב קשה לאחר שנכווה מכוס תה רותח
דג סלמון - מתכון קלאסי מנצח הצעות הגשה מתנת "פאר הפרי"