יו"ר סיעת ש"ס הרב מלכיאלי בראיון בלעדי ל'בימה': הציבור החרדי אינו הפקר!

בראיון בלעדי ל'בימה' משמיע יו"ר סיעת ש"ס ח"כ הרב מלכיאלי את דעתו בשלל נושאים: סגר? "נפעל שלא יוטל שוב". אלימות המשטרה? "הפיקו לקחים". בנט? "מדבר מהאפוזיציה" סיפוח? "דין יו"ש כדין תל אביב". וגם: מה הוא חושב על התרגיל שעשה נתניהו לחרדים - הראיון המלא:

יו"ר סיעת ש"ס הרב מלכיאלי בראיון בלעדי ל'בימה': הציבור החרדי אינו הפקר!

זו הייתה שעת אחר צהריים מהיותר לחוצות בכנסת, אינסוף הצבעות, הסתייגויות ומה לא, למרות הכל נאות חבר הכנסת הרב מיכאל מלכיאלי מסיעת ש"ס להקדיש מספר דקות לשיחה קצרה על הנושאים שמעסיקים את כולנו בימים אלו. למי שלא מכיר, הרב מלכיאלי הוא חלק מ'דם צעיר' שהוכנס לשורות המפלגה בשנים האחרונות בדמות מספר ח"כים צעירים ונמרצים המחוברים יותר לציבור וקשובים לקולות העולים מן השטח. מי שמכיר אותו יודע כי הוא חוד החנית בכל מה שקשור למאבקים חברתיים בין אם יהיו קשורים לציבור החרדי ובין אם יהיו נוגעים לציבור הכללי - הוא תמיד שם כדי לעזור ולסייע. שאלנו אותו מספר שאלות שמעסיקות את הציבור בימים אלו, הנה הם לפניכם:


נפתח בשאלה שהציקה ומציקה לכל יהודי חרדי באשר הוא: עד לפני מספר ימים העיר ביתר עילית ואיתה שכונות חרדיות בערים שונות היו נתונות בסגר, נתוני התחלואה באיזורים אלו אמנם לא מחמיאים, אך לעומת זאת, באיזורים כמו רעננה, רמת השרון, הרצליה ותל אביב - בהם התחלואה גבוהה אף היא - עולם כמנהגו נוהג, אתה לא חושב שיש כאן איפה ואיפה?


תראה, חד משמעית אני מסכים שישנה אפליה בין הציבור הכללי לציבור החרדי בכל הקשור למדיניות הסגר. אנחנו פנינו לראש הממשלה ואמרנו לו שמבחינתנו המצב הזה לא יכול להימשך - ואכן כעת מונה אריק יקואל - חרדי ששימש בתפקיד ניצב במשטרה לשעבר ומכיר את צרכי המגזר החרדי עליו הוא הופקד. אנו מקווים ששיתוף הפעולה בין הממשלה לציבור החרדי יגרום לכך שקבלת החלטה על סגר אם וכאשר תהיה - תתקבל מתוך שיקול דעת והסתמכות על הנתונים בשטח. בכל מקרה, אנחנו עם יד על הדופק ונעשה הכל כדי שמצב בו שכונות שלימות סגורות ומסוגרות לא ישנה בעתיד.


 כשרואים את הסרטונים שהתפרסמו בשבוע האחרון, עולה תמונה מחרידה של אפס סובלנות כלפי חרדים. קשה להתעלם מהתחושה שאם המפגינים בכיכר רבין היו חובשי כיפות שחורות היחס אליהם היה הרבה פחות מכיל. אתה שותף לתחושות הללו?


בוודאי, אין מי שלא ראה את התיעודים שהופצו ולא הזדעזע, אין ספק שנחצה כאן קו אדום. אנחנו מצידנו הבהרנו לכל הגורמים הנוגעים בדבר שלא נהיה מוכנים לקבל את האלימות המשטרתית כלפי הציבור החרדי, המשטרה מצידה הבינה ששגתה בהתנהלות מול הציבור שלנו ובהפגנות האחרונות כבר היה ניתן לראות שהתנהלות השוטרים הייתה מאופקת ומרוסנת יותר. בשבוע שעבר נפגשו גם הילדה בסי גטר ואביה עם מפקדי המשטרה ואלו הביעו את התנצלותם על המקרה שקרה. אני יכול לומר לך שאנו לא ננוח ולא נשקוט עד שנוודא שהאלימות המשטרתית תיפסק כליל.


איזו בשורה יש לכם לעובד החרדי שבימים קשים אלה איבד את מטה לחמו?


למעשה כפי שכבר התפרסם, רה"מ נתניהו החליט על מענק נוסף לכלל אזרחי המדינה.

בנוסף כפי שפורסם, שר הפנים הרב אריה דרעי השיק תוכנית מענקים בסך 750 מיליון שקלים שתעניק רשת ביטחון תזונתית לנזקקים ושמיועדת לשכבות החלשות בדווקא והציבור החרדי בכללם.

כמפלגה שחרטה על דגלה לדאוג לחלשים - אנחנו בש"ס לא ננוח ולא נשקוט עד שנוודא ששום אזרח לא יוזנח ע"י המדינה ויקבל את המענקים שיעזרו לו לכלכל את ביתו בתקופה זו .


אנחנו רואים כעת כי בעיר ביתר עלית ובשאר האיזורים החרדיים החלו לשלוח משפחות שנדבקו בנגיף למלוניות. חבר הכנסת נפתלי בנט מתריע כבר תקופה על הצורך בשליפת החולים בפינצטה ושליחתם למלוניות. האם אתה גם מצדד בכך? אם כן למה הנציגים לא פעלו בנידון עד לאחרונה?


צר לי אבל צריך לומר את האמת: במחילה מכבודו של נפתלי, אני כלל לא בטוח שהעובדה שהוא צועק נובעת מאכפתיות אמיתית למצב, הרי כולנו נוכחנו לראות כי מאז הקמת הממשלה ח"כי ימינה והוא בתוכם לא נותנים לממשלה יום אחד של חסד ממקומם באופוזיציה, כך שזה מריח לי יותר הטרלה ורצון לצאת נגד הממשלה מאשר אכפתיות אמיתית למצב. לגופו של עניין, אנחנו למעשה מפנים אנשים למלוניות מסביב לשעון ובכך דואגים לירידת התחלואה ולהסרת הסגרים המיותרים.


אפרופו בנט: למה לדעתך ימינה לא בממשלה? והאם אינך חושב שזו כפיות טובה להשאיר בחוץ מפלגה שהייתה חלק מבלוק הימין בשנה האחרונה?


אנחנו בהחלט מצרים על כך שהם נשארו בחוץ אבל אני חושב שבסוף המספרים אומרים את שלהם: ימינה קיבלה בבחירות האחרונות שישה מנדטים ודרשה ארבע תיקים. אנחנו קיבלנו תשעה מנדטים וקיבלנו פחות מהם. זה נראה לך הגיוני לדרוש כמות כזו של תיקים? היינו שמחים שיכנסו לקואליציה אבל אלו הם תוצאות הבחירות והיה עליהם להבין זאת ולהתנהל בהתאם.


לאחרונה החלו פרסומים על התקרבות בין המפלגות החרדיות לראש הממשלה החליפי בני גנץ. עד כמה יש כאן מתכון לשיתוף פעולה עתידי?

אשאל אותך יותר מכך: הרי ישנם שני מנדטים לפחות שמתלבטים בין ש״ס לליכוד. אתה לא חושב שהתקרבות כזו תזיק לכם בקרב על קולות המסורתיים מול ביבי?


אין לנו שיתוף פעולה מיוחד עם כחול לבן, מטבע הדברים אנחנו חברים איתם באותה קואליציה ובמילא יש בינינו שיח שגרתי של שותפים לקואליציה, אתה יכול לראות כעת את איתן גינזבורג נועד עם מיקי זוהר - זה אומר משהו? לא. ולכן אני חושב שאין לראות בכך התקרבות מיוחדת בין החרדים לכחול לבן. אנחנו הצהרנו שנהיה נאמנים לנתניהו וכפי שכולם רואים - קיימנו ונמשיך לקיים.


נתניהו מעוניין להעביר תקציב חד שנתי ואילו גנץ מעוניין להעביר תקציב דו שנתי - במי תתמכו?


אני חושב שצריך להיות איש מקצוע כלכלי כדי להכריע בעניין. באופן אישי שמעתי לא מעט כלכלנים שחושבים שהעברת תקציב חד שנתי הוא הדבר הנכון ביותר בתקופה זו. בכל מקרה, אנחנו מחוייבים למשמעת הקואליציונית ולפיה אנחנו גם נצביע.


אין לכם כעס על נתניהו שהבריז בהצבעה על הועדה לבחינת ניגודי העניינים של שופטי בג"צ? זה לא גורם לכם לאבד בו את האמון?


תראה, מבחינתנו מטרת העל היא המשך שימור הקואליציה, ולכן גם אם ישנם לעיתים אי אלו חריקות אנחנו ממשיכים הלאה. מהי לדעתך האלטרנטיבה, בחירות? הרי אין מופרך יותר מלצעוד לבחירות רביעיות בתוך שנה - ובפרט בתקופה בה ישנם מיליון מובטלים שרעבים ללחם, ולכן מבחינתנו נעשה הכל כדי ששום דבר לא יפריע להמשך דרכה של ממשלת האחדות הנחוצה כל כך בשעה זו


מהי עמדתכם בעניין הסיפוח? מצדדים בו? שוללים אותו? או שבכלל לא הסיפוח הוא שעומד בסדר היום שלכם כמפלגה חרדית?


בוודאי שאנחנו תומכים. כל מי שעיניו בראשו מבין שכיום נוצר חלון הזדמנויות חד פעמי להחיל ריבונות. הרי אין חולק על כך שבבית הלבן יושב כעת נשיא שאוהד את ישראל כפי שלא היה אצל שום נשיא אמריקאי שקדם לו, בו בזמן שאנחנו עדים למצב אבסורדי בו יהודים שגרים בארץ ישראל תלויים במנהל האזרחי והוא זה שחורץ את גורלם לטוב או למוטב! זו לא פחות מהתאכזרות כלפי המתיישבים! מבחינתנו ברגע שמתאפשרת החלת ריבונות על השטחים אנחנו נתמוך בה ללא סייג. דין יו"ש כדין תל אביב. 


חבר הכנסת הרב מלכיאלי תודה רבה!


בבקשה, אני רוצה להוסיף שחשוב לי שידע כל יהודי חרדי שנציגיו עושים בימים אלו הכל כדי לפתור את הבעיות שנוצרו. אני מקווה ששיחתנו הבאה לא תעסוק בחדשות מעין אלו אלא בנושאים משמחים יותר.

צפו בח"כ בוסו: יש כאן שנאה ושיסוי נגד בחורי הישיבות
מה ימנע את הסגר הכללי?
יעקב אשר תקף את ההסתה: כשמדובר בבחורים שבאים ללמוד בישיבה, מיד ותהום כל הארץ?!
ח"כ קרעי: מייצרים מצג שווא של "מדינה במחאה"
נתניהו בהצהרה לתקשורת: הממשלה לא צריכה ליפול, התקציב יכול לעבור מחר
יו"ר הקואליציה על היחסים עם כחול לבן: אוטוטו חותמים על גט
ויכוח עויין בישיבה; נתניהו: "ההפגנות - מדגרות קורונה", גנץ: "לא להקצין" • צפו
סייעות ש"ס ויהדות התורה: לא נתמוך בהצעת חוק פסקת ההתגברות
שר הבריאות אדלשטיין: הגיעו לי מים עד כאן בגלל השנאה לחרדים - אנטישמיות לשמה!
המשבר ממשיך: יו"ר הקואליציה המליץ לראש הממשלה לתמוך בפסקת ההתגברות שתעלה השבוע