חורבן היהדות: ראש העיר ה'חרדי' אישר חילול שבת בחריש

צער עצום: ראש העיר המגדיר עצמו 'חרדי' אישר את חילול שבת קודש על ידי פתיחת העסקים בעיר • חובשי כיפות הצביעו בעד החוק • חברי הכנסת החרדיים זועמים:

חורבן היהדות: ראש העיר ה'חרדי' אישר חילול שבת בחריש ראש עיריית חריש, יצחק קשת עם נתניהו

זעזוע עמוק בחריש ובישראל כולה: ראש העיר המגדיר עצמו חרדי, יצחק קשת, הצביע בעד פתיחת חנויות המסחר בשבת קודש תוך רמיסת השבת בעיר בה הציבור הדתי והחרדי מהווים את רוב האוכלוסייה.


בעקבות האירוע המזעזע חברי הכנסת החרדיים יוצאים בקול זעקה. יו"ר ועדת חוקה ח"כ יעקב אשר על זעם על אישור חוק המרכולים בשבת: "מצער שראש עיר בישראל נגרר אחרי מקהלת "מה יפית" ומנסה לקבוע את אופי העיר באמצעות חוקים דרקוניים הפוגעים במסורת ישראל. אסור שהשבת תהפוך לקרדום פופוליסטי עבור יחסי ציבור".


סגן השר אורי מקלב על אישור חוק המרכולים בחריש: "לצערנו לאחר שכל גדולי ישראל והרבנים יצאו כנגד חוק העזר באופן נחרץ שביקשה מועצת העיר חריש לאשר הגיע ראש העיר לרבנים והגיש הצעה אחרת שהייתה אמורה לעשות שינוי משמעותי, התברר כי ראש העיר לא נתן תמונה מלאה והוסיף ברגע האחרון דברים הפוגעים בשמירת השבת, באופי העיר ובחינוך הילדים".


עוד ציין: "הצעת החוק כפי שאושרה מגדילה באופן ממשי את הפגיעה בשבת קודש, תאפשר פתיחת אולמות בילוי ועסקים שונים בליבה של העיר חריש, זוהי פגיעה ממשית בצביון העיר חריש ובשבת קודש, חילולי השבת בעיר בה מתגוררים שומרי תורה ומצוות זהו דבר שלא ניתן לחיות איתו, שמירת השבת במרחב הציבורי היא שמירת הזהות היהודית ומאפשר ליהודי באשר הוא לשמור את הזיקה הבסיסית של המורשת היהודית".


ח״כ משה אבוטבול (ש״ס) יו״ר השדולה למען שמירת השבת התקשר לסגן ראש מועצת חריש הרב שלמה פרץ והודה לו על שהתנגד נחרצות לחוק חילולי השבת: "לאחר שהערב (ד) עלה להצבעה במועצת העיר חריש חוק העסקים בשבת, ולמרבה הכאב והצער החוק עבר ברוב של 7, כאשר נציג ש״ס המקומי סגן ראש העיר הרב שלמה פרץ הי"ו בהוראת גדולי ישראל ובראשם זקן מועצת חכמי התורה הגאון הרב שמעון בעדני שליט"א התנגד נחרצות לחוק. נוסף אליו להתנגדות חבר מועצה נוסף אחד מתוך שלושת חברי מועצת 'הבית היהודי', ששניים מהם, למרבה הצער והבושה, תמכו בחוק".


בשיחתם לאחר ההצבעה הודה ח״כ אבוטבול לרב פרץ ואמר לו: ״הנציגים החרדים בכנסת מביעים צער עמוק על אישור החוק ע״י אנשים שחלקם חובשי כיפה... אנו נמשיך להיאבק למען שמירת השבת בחריש ובמדינה היהודית, ואנו קוראים למועצת חריש לבטל את החוק המסוכן לשמירת השבת והיהדות, למרות שהורד ממנו פרק המסחר בהשתדלות הנציג החרדי הרב שלמה פרץ״.


עוד אמר ח״כ אבוטבול: ״גדולי ישראל מחזקים את ידי הנציגות המקומית שהם שליחי ציבור אמיתיים המייצגים את עולם התורה והיהדות, ועומדים בקו החזית במאבק על שמירת הסטטוס קוו בעיר החדשה ועל שמירת כבוד השבת שהיא מקור הברכה״.


יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס בתגובה לאישור חוק המרכולים במועצה המקומית חריש: "שוב מיעוט חילוני "ליברלי" אוכף את דעתו על רוב הציבור היהודי במדינת ישראל שרוצה וצמא לדת ומסורת ישראל סבא, שוב מיעוט חילוני "נאור" מנסה לפגוע במסורת של השבת הקדושה ושוב כמה טיפשים עם כיפה משתפים איתם פעולה".


עוד ציין: "בערב עצוב זה אני מזכיר לראש מועצת חריש וחבריו למועצה שהרימו יד נגד השבת הקדושה, לא יעזור לכם. אף חוק לא יעצור את אור השבת והיהדות בארץ, אף פוליטיקאי לא ידכא את רצון הרוב בשמירה על השבת והמסורת. אנו נאבק בכל הכוח ובכלים העומדים לרשותנו שאור השבת ימשיך להאיר את חריש וכל ארץ ישראל".


ליצמן גם הוא התריע: "אישור חוק העזר העירוני שהוביל ראש העיר בחריש המאפשר פתיחת מרכולים בשבת, מהווה תקדים לפרצה חמורה וקשה בשבת קודש, בפגיעה מהותית בסטטוס קוו, תוך התעלמות מוחלטת מרגשותיהם של תושבי העיר שומרי תורה ומצוות, חרדים, דתיים ושומרי מסורת".


ליצמן הוסיף: "מדובר במחטף ברוטאלי שמטרתו רמיסת שבת קדשנו ועידוד חילול שבת גם בערים נוספות חלילה. מביש שדווקא ראש עיר שמתיימר להיות דתי, הוליך שולל את הנציגות החרדית וקבע עובדות מצערות בשטח, בניגוד לדעת גדולי ישראל וההלכה, ולהבדיל בניגוד גמור לחוק, האוסר פתיחת מסחר בשבת".


ח"כ יעקב טסלר: "החלטת מועצת העיר חריש ודבריו המקוממים של ראש העיר פוגעים ברגשות רבבות יהודים וראויים לכל גינוי. השבת אינה של מיעוט קיצוני. השבת שייכת לכלל ישראל ולתושבי חריש במידה שווה. עצוב כי דווקא בתקופת משבר, בה התחלואה עולה, בתי החולים מלאים וכמעט ואין בית אשר אין בו חולה ואין רחוב אשר אין בו מת - מביא ראש העיר החלטה לחילול שבת, במקום לפעול לחיזוקה. אנו נמשיך ונעמוד על המשמר למניעת חילולי שבת במרחב הציבורי ולקיום הוראות החוק".


סגן שר הפנים הרב יואב בן צור בתגובה לאישור חוק העזר העירוני לפתיחת עסקים בשבת שהוביל ראש עיריית חריש: "בשליחותו של מורי ורבי זקן מועצת חכמי התורה הגר"ש בעדני שליט"א פעלתי רבות למען התפתחות העיר חריש וחיזוק קול התורה והקמת מוסדות תורניים".


"אני מצר וכואב בשם כל העם היהודי היושב בציון, את התנהלותו של ראש עיריית חריש אשר הוביל את פתיחת העסקים בשבת ופגע בלב ליבו של העם היהודי שהמסורת היהודית היא נר לרגליו, השבת חשובה לכלל עם ישראל דתיים ושאינם דתיים".


בצלמו בתגובה להעברת חוק חילולי השבת בחריש. עו"ד מיכאל ליטווק, תושב חריש הפעיל נגד החוק, מסר בתגובה: "ראש עיריית חריש פוגע פעם אחר פעם בקדושת השבת החל מהסכם קואליציוני המתיר חילולי שבת נרחבים, הסרת צופרים המשמיעים נעימות שבת וכעת הוא בחר להעביר חוק הפוגע בצביונה היהודי של העיר.


"מצער שראש עיר המגדיר עצמו שומר מצוות פועל לפי החליל של סיעת הליברלים ולא נשמע לדעתם של גדולי ישראל שהתנגדו לחוק פה אחד. אנו בוחנים כעת את חוקיות החוק שעבר במחטף ונעשה הכל על מנת שהחוק לא יאושר על ידי שר הפנים".

שמחה בבטחה ובבריאות: שיא היערכות בבני ברק לשמירה על הסדר
רק ליהודים: תקנות העוצר הלילי אושרו
לכבוד פורים: מפת המחסומים של המשטרה
נתניהו: "ישראל תתחיל לחסן ילדים"
ללא אישורכם: יועבר מידע על מי שלא קיבל חיסון
‘בלי המגזר החרדי והמגזר הערבי מצבנו היה טוב יותר’
שלב פינוי הזפת מהחופים יוצא לדרך
ירושלים: מאות משלוחי מנות לילדים מיוחדים
פורום ההתיישבות הצעירה: אשרו את ההתיישבות
"את פרשת חטיפת ילדי תימן, הבלקן והמזרח צריך לכתוב בספרי היסטוריה"