איראן מתגרה במערב: "נתחיל לבנות עוד כור גרעיני"

ראש הארגון לאנרגיה אטומית ברפובליקה האסלאמית אמר כי באספהאן יתחילו להקים את המתקן ב"עתיד הקרוב למטרות מחקר", כשבמקביל השיחות עם המערב מדשדשות • במקביל, ...

איראן מתגרה במערב: "נתחיל לבנות עוד כור גרעיני" מתקן להעשרת אורניום באיראן

ראש הארגון לאנרגיה אטומית ברפובליקה האסלאמית אמר כי באספהאן יתחילו להקים את המתקן ב"עתיד הקרוב למטרות מחקר", כשבמקביל השיחות עם המערב מדשדשות • במקביל, התקשורת האיראנית חושף עוד פרטים על "סוכני המוסד" שנתפשו לאחרונה.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', ראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן מחמד אסלאמי אמר היום (רביעי) כי איראן מתכוונת להקים "בעתיד הקרוב" כור גרעיני חדש באספהאן, שם יש לה כבר מתקן גרעיני קיים.

לטענת אסלאמי, מדובר במתקן חדש שישמש ל"מטרות מחקר" בלבד, אף שברור לכל שמדובר גם בהתגרות במערבת על רקע ההתקדמות הדרמטית בתכנית הגרעין של איראן בחודשים האחרונים.

בכך יצטרף הכור החדש לכור הגדול הקיים בבושאהר שמספק חשמל ולשורה של כורים גרעיניים קטנים שלכאורה משמשים למטרות מחקר.

כזכור, לפני מספר ימים איראן האשימה את ישראל בשליחת חוליית מוסד לעיר וטענה כי עצרה את הסוכנים לכאורה רגע לפני שהיו אמורים לפגוע ב"מתקן רגיש" בעיר. לא ברור אם איראן התכוונה בכך למתקן גרעין. ביום רביעי, זמן קצר לאחר ההודעה על הכור באיספהן, מסרה התקשורת האיראנית כי חברי החוליה שנעצרו לכאורה היו פעילים כורדים.

אסלאמי, שהשבוע הזהיר את המערב כי איראן לא תפעיל מחדש את מצלמות הפיקוח שניתקה לפני חודש בשורה של מתקנים גרעיניים עד שיושג הסדר עם המערב, הודיע על הכור החדש בעת סיור במתקן גרעיני בעיר איספהן ביום רביעי.

הוא שב והדגיש כי "לאורך השנים איראן מילאה באופן מלא את חלקה בשיתוף הפעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ואנחנו לא מחביאים שום דבר, ולכן ההאשמות כאילו איראן מפתחת גרעין למטרות שאינן מטרות אזרחיות הן חסרות כל בסיס". לדבריו עדיין יש פקחים במדינה שמוודאים שאיראן לא מפרה את התחייבויותיה.

במקביל, אתמול מסר שר החוץ האיראני חוסיין עבדולחיין כי הוא מברך על הודעתו של מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי ז'וזפ בורל על כך שגיבש טיוטה חדשה להחייאת הסכם הגרעין בין טהרן למעצמות, שהסבב השמיני של הדיונים על אודותיו כבר חודשים נמצא במבוי סתום.

"איראן מברכת על המשך הדיפלומטיה והמשא ומתן", אמר שר החוץ האיראני לבורל בשיחת טלפון שתכניה פורסמו על-ידי "רויטרס"."ארה"ב תמיד אמרה שהיא רוצה הסכם, אז הגישה הזאת צריכה להיות מיושמת גם בפועל," הוא הוסיף.

כזכור, השיחות בווינה על הסכם הגרעין הצליחו להביא את איראן והמעצמות לניסוח הסכם מחודש שלמעשה יחזיר את הגלגל לאחור לשנת 2018, השנה שבה הנשיא האמריקני דונלד טראמפ יצא מההסכם ואיראן החלה להגביר את קצב ורמת העשרת האורניום.

אך למרות הסיכומים בעניין, השיחות נתקעו בגלל שאיראן החלה להציב דרישות נוספות שאינן קשורות להסכם הגרעין, כמו הוצאת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור של ארה"ב. ממשל ביידן הבהיר כי לא ייענה לבקשה הזאת, וגם סבב של שיחות עקיפות בין איראן לארה"ב שהתקיים לאחרונה בקטאר לא הביא לפריצת דרך, בין היתר משום שלטענת האמריקנים, המנהיג העליון עלי חמינאי לא החליט אם הוא מעוניין לחזור להסכם.

כך או כך, בחודשים האחרונים, איראן החלה לבצע פרובוקציות בתחום תכנית הגרעין בכך שהעשירה אורניום לרמה גבוהה במיוחד של 60% טוהר ובכמויות שאינן עולות בקנה אחד עם תכנית גרעין למטרות שלום, והפרה ברגל גסה את התחייבויותיה מול המערב. לאור זאת, ועל רקע הקשיים שמערימה איראן על הפקחים, הזהיר מנכ"ל סבא"א רפאל גרוסי כי ייתכן של ניתן יהיה להציל את הסכם הגרעין בגלל "הדהירה" של איראן קדימה. כמו כן, יועץ בכיר של חמינאי אמר בפומבי כי לאיראן יש "יכולת טכנית להרכיב פצצה אך היא טרם החליטה אם תחצה את הסף", כלומר טרם התקבלה החלטה אם להעשיר לרמה צבאית של כ-90 אחוזים טוהר.

כך או כך, בפרסומים שונים במערב, דווח כי איראן למעשה כבר צברה מספיק חומר בקיע כדי לבצע את הקפיצה הזאת אם תחליט לעשות זאת, כלומר יש בידיה מספיק אורניום מועשר כדי שתוכל להרכיב פצצה במהירות יחסית, גם אם היכולת להפעילה או להרכיבה על טיל כנראה אינה קיימת כרגע.

מחסן תחמושת התפוצץ בצפון חצי האי קרים • צפו בתיעוד
איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל
פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות?
סיכום חדשות השבת: מסמכים "סודיים ביותר" נמצאו באחוזת טראמפ
דיווח: הפשיטה על אחוזת טראמפ נועדה לאתר מסמכים קשורים לנשק גרעיני
אחותו של קים ג'ונג און סיפרה שחלה - והקהל פרץ בבכי
‏תיעוד מארה"ב: מטוס התרסק באמצע כביש מהיר בקליפורניה ועלה בלהבות
טילים שוגרו מאודסה לחצי האי קרים ותקפו את חיל האוויר הרוסי בקרים
סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן
ביידן הכריז: מצב חירום לאומי במאבק באבעבועות הקוף