אלו המדינות העויינות ביותר ליהודים באירופה

הממשלה הבלגית צמצמה את האבטחה לקהילות היהודיות, אסרה שחיטה כשרה ובפעילות לאיסור ברית המילה • מחקר חדש בדק את 12 המדינות בהן מתגוררים מרבית היהודים באירופה

אלו המדינות העויינות ביותר ליהודים באירופה משחטת בקר של בד

מחקר מקיף על איכות החיים היהודיים במדינות האיחוד האירופי, שנערך בשנתיים האחרונות, קובע שהמדינות הפחות ידידותיות לחיים יהודיים באיחוד האירופי הן בלגיה ופולין.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', הממשלה הבלגית, שממקומת במקום האחרון במחקר מבחינת פעילות למען איכות החיים היהודיים, צמצמה משמעותית את האבטחה סביב הקהילות היהודיות ללא התייעצות עימן, אסרה שחיטה כשרה, קיימת פעילות לאיסור ברית המילה, והיא לא מינתה מתאם פעולות למאבק באנטישמיות. שתי המדינות הידידותיות ביותר לחיים יהודיים באיחוד האירופי הן איטליה והונגריה.

המחקר המקיף הראשון על איכות החיים היהודיים באיחוד האירופי הוצג בכנס השנתי של מנהיגי הקהילות היהודיות באירופה של איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) הנערך בבודפשט. המחקר בוצע בשנתיים האחרונות בשיתוף עם המכון הבריטי לחקר מדיניות יהודי אירופה ובחן את ביצועי הממשלות באירופה בכל הקשור לפרמטריים המרכזיים הנדרשים לצורך קיום ושגשוג חיים יהודיים כדוגמת פעילות מעשית נגד אנטישמיות והבטחת ביטחון הקהילה היהודית כמו גם חופש דת, טיפוח תרבות יהודית ואפילו הצבעות המדינה בעד ישראל באו״ם. המחקר גם שיקלל את נתוני ביצועי הממשלות בסקרים קודמים שסקרו את תחושות הביטחון של יהודי אירופה כמו גם את אחוז היהודים שחוו תקריות אנטישמיות באופן אישי ואחוזי הציבור שמחזיק בדיעות שליליות נגד יהודים וישראל.

מתוך 12 המדינות בהן מתגוררים מרבית היהודים באירופה - בצרפת תחושת הביטחון של היהודים היא המעורערת ביותר. ככל הנראה מסיבה זו, צרפת היא גם מהמדינות שנוקטות את מירב הצעדים הנדרשים להבטחת קיומה של הקהילה היהודית.

תחושת הביטחון הגבוהה ביותר של קהילות יהודיות הן בדנמרק, בהונגריה, באיטליה, באוסטריה ובספרד. בלגיה היא המדינה שנוקטת הכי פחות פעולות למען החיים היהודיים במדינה. גישת הציבור ליהודים ולישראל היא חיובית ביותר בהולנד, בריטניה, שוודיה, דנמרק ואיטליה, ושלילית ביותר באוסטריה, הונגריה, פולין, ובלגיה.

למרות זאת, הונגריה ניצבת במקום הראשון של המדינות עם המספר הנמוך ביותר של יהודים שחוו התקפות אנטישמיות. מיד אחריה ניצבת איטליה. המדינות בהן חיי היהודים מושפעים הכי הרבה מאנטישמיות הן בלגיה, גרמניה, הולנד ושוודיה.

יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), הרב מנחם מרגולין, מדגיש שמטרת המחקר אינה להתנגח בממשלה זו או אחרת או לבייש ולנהל קמפיין נגד ממשל זה או אחר אלא לייצר תשתית מדעית השוואתית על איכות החיים היהודיים במדינות אירופה השונות ולאפשר למנהיגי הקהילות וראשי הממשל לדעת איזה צעדים מעשיים נדרשים בכדי להתגבר על האתגרים עמם נאלצים יהודי אירופה להתמודד כיום.

״יחד עם זאת״, אומר מרגולין, ״העובדה שישנם תושבים שמחייכים אלינו ברחוב וקיימת הרגשה כללית שהממשלה מקשיבה לצרכי הקהילה ואין חרדה קיומית על בסיס יומי, איננה אומרת שהמדינה אכן עושה את המירב בכדי להבטיח את התפתחותה של הקהילה היהודית.

כך למשל, בלגיה היא מדינה בה התושבים מרוצים באופן כללי אך כאשר יורדים לפרטים, רואים כי המדינה עושה הכי פחות למען המשך החיים היהודים באירופה בהשוואה לכל שאר מדינות אירופה״, אמר הרב מרגולין.

הכינוס השנתי של EJA מתקיים השנה בבודפשט בירת הונגריה בשותפות עם איגוד הקהילות היהודיות בהונגריה EMIH, הקונסיסטואר של פאריז, הסוכנות היהודית, ופרדציות של הקהילות היהודיות באנגליה, אוקראינה, פולין, הולנד ועוד בהשתתפות כ 300 ראשי קהילות וארגונים יהודיים מרחבי אירופה, בכירי ממשל הונגרים, שרים וחברי פרלמנט ממדינות היבשת ומהאיחוד האירופי.

שימי לוינטל כבן ה- 15 אותר כשהוא בריא ושלם
ראיתם אותו? מחפשים אחר אברהם ישעיה בן ה-30
יממה לאחר החיסול: אביו של לוחם הימ"מ נפטר בביתו
בערב שבת: חרדי התמוטט וטבע במקווה במאה שערים
מפחיד: זה השם הנפוץ ביותר בישראל לתינוקות השנה
בני ברק: בת שנה נכוותה קשות ממים רותחים
הממשלה בתוכנית יוצאת דופן שתכפיל את קצבאות הזקנה
ארוחה שהיא חוויה: 4 טיפים שישדרגו את שולחן החג
הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג אמש
לראשונה בהיסטוריה: סרבנית גט – הובאה לבית הסוהר