חשיפה: מבקר המדינה בוחן אפשרות להפריד את מח"ש מהפרקליטות

מתניהו אנגלמן יפרסם בקרוב דו"ח על המחלקה לחקירות שוטרים • אנשיו של המבקר אספו מסמכים מביתו של סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה, שנוגעים למספר פרשות במשטרה

חשיפה: מבקר המדינה בוחן אפשרות להפריד את מח"ש מהפרקליטות מבקר המדינה מתניהו אנגלמן

מבקר המדינה ואנשיו בוחנים האם להוציא את המחלקה לחקירות שוטרים מהפרקליטות, כך נודע ל"ישראל היום". אנשי מבקר המדינה הגיעו בחודשים האחרונים לביתו הפרטי של סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה כדי לאסוף מסמכים הנוגעים לפרשיות המחלקה לחקירות שוטרים.

עוד נודע כי בשנה וחצי האחרונות עובד צוות במשרד מבקר המדינה על דו"ח ביקורת הבודק האם ישנם ניגודי עניינים בכך שהמחלקה לחקירות שוטרים היא יחידה בפרקליטות הכפופה לפרקליט המדינה.

בחודשיים הקרובים ידרוש המבקר התייחסות של מנהלת מח"ש ופרקליט המדינה לטענות, ובפברואר 2023 הוא עתיד לפרסם את הדו"ח הסופי. בספטמבר 2020 פנה ראש זרוע החקירות במחלקה לחקירות שוטרים, דובי שרצר, המקורב אל סגן מנהל המחלקה משה סעדה, במכתב אל מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בטענות כלפי התנהלות מח"ש והעומדת בראשה.

שורת פרשיות

"מחמת העובדה כי סוכלה הכוונה להקים את הוועדה לבדיקת התנהלות המחלקה לחקירת שוטרים, ומאחר שמתחייבת בדיקה לאור התנהלות פסולה ונפסדת של פרקליטות המדינה על ארגוניה, אבקש להביא לידיעת אדוני את החומרים שיפורטו להלן, וזאת באין גורם אחר היכול להידרש לעניין ומחמת החשיבות הציבורית של העניין בכלל ומח"ש והתנהלותה בפרט", כתב שרצר למבקר. עוד הוסיף שרצר: "פנייתי זו כוללת תכתובות פנימיות וחומרי חקירה המדברים בעד עצמם".

המסמכים שהגיש שרצר למבקר וטענותיו נגעו לפרשיות: סגירת תיק החקירה בעניין חוקר תיק המעונות אבי רוטנברג, פרשת איומי המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך על מנהל מח"ש לשעבר אורי כרמל, והתערבותו הנטענת בחקירת אום אל־חיראן, אי־העמדה לדין של ניצב גילה גזיאל שמנהלת מח"ש הורתה לחקור, הימנעות חקירת תיק "המימד החמישי" (אף שנחקר על ידי רשות התחרות בליווי הפרקליטות - נ"ב), ועוד.

המסמכים של סעדה

כמה שבועות לאחר מכן זומן סעדה אל משרדי מבקר המדינה לדיון בנושאים שהעלה שרצר. לפני חודשיים הגיעו אנשי מבקר המדינה לביתו הפרטי של סעדה והוציאו ממנו מסמכים רבים, בהם מסמכים פנימיים של מח"ש שסעדה מחזיק.

המסמכים שחיפשו אנשי המבקר עוסקים בחלק מהפרשיות שהעלה שרצר ובנוסף מסמכים הקשורים לפרשת רוני ריטמן, חקירת מות אהוביה סנדק, ועוד. נודע כי במשרד מבקר המדינה קרובים לסיום דו"ח אשר עוסק במשמעויות הארגוניות של טענות שרצר וסעדה באשר למבנה מח"ש.

כך למשל בודק המבקר האם הימצאות מח"ש בפרקליטות ובכפיפות לפרקליט המדינה יוצרת ניגוד עניינים מובנה בפעילות המחלקה לחקירת שוטרים. בשבועות הקרובים ישלימו במשרד המבקר את כתיבת טיוטת הדו"ח, ובאוקטובר ישלחו אותו למנהלת מח"ש קרן בר־מנחם ולפרקליט המדינה עמית איסמן לתגובה.

לפיד: "טעינו, לא צריך לדבר על אחדות"
סמוטריץ': "אני אהיה שר חינוך מצוין - אטפל בהסתה"
לפיד באו''ם: שתי מדינות לשני עמים - הדבר הנכון לביטחון ישראל
מחריפים את המאבק: "בני גנץ משבש את חיי המתיישבים ביו"ש"
מסתמן: לפיד יציע את ''פתרון'' שתי המדינות
ח"כ אשר: "ליברמן לא מבדיל בין קנייטש לכובע עגול"
אישור הסכם התרבות עם האיחוד האירופי: "מחלוקת בעלת משמעות מדינית"
עקיצה לרה"מ? גנץ: "לפיד קיבל ממשלה, לא הקים אותה"
כלפון תקף - בציונות הדתית הגיבו
"אנחנו בפתחה של אינתיפאדה": בן גביר על המצב