לראשונה זה שנתיים: בנק ישראל צפוי להעלות היום את הריבית במשק

רוב הכלכלנים מעריכים: הריבית תעלה מ-0.1% ל-0.25% - ותמשיך לעלות עוד בחודשים הבאים • לפי התחזיות, האינפלציה תאמיר ל-4.3% עד יוני ואז תחל לרדת

לראשונה זה שנתיים: בנק ישראל צפוי להעלות היום את הריבית במשק

בנק ישראל צפוי לשנות היום (שני), לראשונה זה שנתיים, את גובה הריבית שעומדת כיום על 0.1%. בשוק הריביות צופים כי לא מדובר בהעלאה האחרונה, ולמעשה הריבית תעלה ברבע אחוז בכל פגישה של הוועדה המוניטרית, כך שבסוף שנת 2022 תגיע הריבית ל-1.75%. כך פורסם ב'ישראל היום'.

לשינוי המגמה המסתמן יש השלכות רבות - על משקי בית, על שוק ההון, על שוק המט"ח ועוד. לקראת ההחלטה הדרמטית מציג "ישראל היום" בפניכם את כל המידע שעליכם לדעת.

בכמה הריבית תעלה?

מרבית הכלכלנים צופים כי הריבית תעלה היום ל-0.25%, מעטים מהם צופים עלייה חדה יותר לכדי 0.5%. בד בבד, מרבית התחזיות מנבאות המשך עלייה של הריבית ברבע אחוז בכל אחד מ-12 החודשים הקרובים.

למה בעצם מעלה בנק ישראל את הריבית?

הסיבה העיקרית למהלך הצפוי היא האינפלציה הגבוהה במשק. או, במילים אחרות, קצב עליית המחירים חרג מטווח היעד של בנק ישראל והגיע בחודש בפברואר ל-3.5% בשנה. לפי התחזיות, השיא עוד לפנינו - האינפלציה צפויה להחמיר בחודשים הקרובים ולהגיע ל-4.3% בחודש יוני, ורק לאחר מכן תחל לרדת.

עליית המחירים במשק אינה ייחודית לישראל אלא תופעה כלל-עולמית, שהחלה עם היציאה ממשבר הקורונה והעלייה בביקוש לחומרי גלם שונים, והוחמרה בעקבות המלחמה באוקראינה. לשם השוואה, האינפלציה בארה"ב כבר חצתה את רמת ה-7%, והבנק המרכזי האמריקאי כבר החל בסבב העלאות של הריבית – וזו צפויה עוד לעלות השנה לפחות שש פעמים. גם הריבית בבריטניה כבר עלתה שלוש פעמים ברציפות, ושיעורה כיום עומד כעת על 0.75% לשנה.

סיבה נוספת שתומכת בהעלאת הריבית היא הזינוק בקצב שנתי של 13% במחירי הדירות, כאשר הריבית הנמוכה ששוררת במשק מאפשרת תנאים פיננסיים נוחים לקבלת המשכנתאות (ראו בידיעה משמאל) ובכך מתדלקת את הביקושים לדירות.

האם הבנק איחר את המועד ופותח בסבב העלאות מאוחר מדי?

בבנק ישראל סברו כי האינפלציה שהחלה להרים ראש בחודשים האחרונים היא זמנית ותחלוף במהרה, אבל אז הגיעה המלחמה באוקראינה שהחמירה את המצב: מחיר הנפט זינק ליותר מ-100 דולר לחבית, וסחורות רבות – ביניהן החיטה - התייקרו.

במקביל, קצב העלייה במחירי הדירות שלא צפוי לרדת בקרוב, והמדדים המקרו-כלכליים במשק – כמו הצמיחה החזקה מחד, ורמת האבטלה הנמוכה מאידך - תומכים כעת גם הם ביציאה לסבב העלאות של הריבית, כך שנראה כי זו התזמון הנכון.

מעבר לכך, בבנק המרכזי יודעים כי עליית הריבית תפגע במשקי בית בעקבות הגידול בהחזרי המשכנתאות, שהם ההוצאה החודשית הגדולה ביותר של משק בית ממוצע. ייתכן ששיקול זה מנע עד כה מהבנק להעלות את הריבית, ולא מן הנמנע שישפיע בעתיד על הפיכת ההעלאה להליך הדרגתי.

איך ישפיע המהלך על הדולר מול השקל?

לכאורה, המהלך של בנק ישראל צפוי לחזק את השקל אך, כאמור, הליך העלאות הריבית על הדולר כבר החל וצפוי להיות חד יותר מאשר בישראל. לפיכך, העלאה של הריבית ל-0.25% לא אמורה להשפיע כלל על השער דולר-שקל בכלל, ואם הבנק יעלה אותה למחצית האחוז – הדבר עשוי לחזק את השקל בטווח קצר. עם זאת, יש לסייג ולומר כי שער השקל מול הדולר מושפע בדרך כלל פחות מפערי ריביות ויותר מהתזרים האמיתי – כלומר, כמות המט"ח הנכנסת אל מול זו היוצאת מהמשק.

איך יושפעו המדדים בבורסה?

שוק ההון הישראלי מושפע כיום בעיקר ממה שקורה בארה"ב ובסקטור הטכנולוגיה בישראל. בו בזמן, הריבית הריאלית בישראל - הפער שבין שער הריבית לבין שיעור האינפלציה - עדיין נמוכה מאוד, דבר שתומך בעליות המדדים בבורסה.

נוסף על כך, שיעורי המניות כבר מגלמים את הליך העלאת הריבית על השקל, כך שניתן לומר שאם לא יהיו הפתעות - כמו העלאת הריבית לחצי האחוז או הותרת הריבית ללא שינוי – למהלך של הבנק המרכזי לא צפויה להיות השפעה על שערי המדדים בבורסה הישראלית.

ריבית בנק ישראל (יומית) בשנים 2021-2008
הקלות בארנונה: מועצת עיריית בני ברק מאשרת את הארנונה
יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ"
בשורה לעשרות אלפי סייעות: מענק של 1,500 ש''ח לשנת הלימודים
חיסכון לנוטלי המשכנתאות: עמלת פתיחת תיק הלוואה תוגבל ל-360 ש''ח
בזמן הקרוב: יוארך התוקף לפיצוי משפחות חטופי ילדי תימן והבלקן
הממשלה תאשר: 72 מיליון שקלים להקמת חברה שתעביר כספים לרש"פ
דיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר?
נחתם צו לביטול מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה
מחיר הדלק שוב מזנק: ליטר בנזין 95 יתייקר השבוע ב-66 אגורות
אושר בטרומית: הגדלת תשלום על שקיות חד-פעמיות והרחבה לחנויות קטנות