300 שנים אחרי: מטבע לכבוד הגאון מוולינה

היסטוריה בליטא: 300 שנה אחרי לידת הגאון מווילנה בליטא מוציאים מטבע לזכרו

300 שנים אחרי: מטבע לכבוד הגאון מוולינה

המטבע לזכר הגאון מווילנה

בנק ליטא

המטבע לזכר הגאון מווילנא

המהלך הינו מפתיע במיוחד ביחס למדינת ישראל המנסה לשאת את שמה כמדינה יהודית כאשר אין ולו זכר אחד ויחיד לכל המנהיגים היהודיים ולצדיקים שהיו במשך הדורות ולא במטבע בודד של 10 אגורות...


בניגוד אליהם דווקא בליטא מעריכים את הצדיקים ואף הכריזו על שנת 2020 כעל השנה של גאון מווילנה והיסטוריה של היהודים בליטא: "בהנפקת מטבע אספן הכסף המוקדש ליום הולדתו ה-300 לגאון וילנה, אנו רוצים לחוות כבוד לאחת הדמויות המפורסמות ביותר בהיסטוריה היהודית הליטאית והעולמית וכן להראות הערכה לתרומתם ומורשתם של היהודים תרבות לארצנו. בזכות סמכותו ותהילתו של גאון וילנה, שמו של וילנה זכה להכרה בכל רחבי העולם", אמר יו"ר דירקטוריון בנק ליטא.


כפי שפרסמנו במדור הילולת צדיקים השנה היא השנה ה-300 לפטירת הגאון הקדוש מווילנה, מדינת ליטא בה נפטר הגאון מווילנה מחליטה על צעד חריג ביחס לנהוג במדינה: להוציא מטבע אספנות לזכר דמותו. ההחלטה הינה נדירה משום שרוב ככל המטבעות הנמצאות במדינתם הינן נייטרליות מבחינת התוכן הנושאות עליהן בכדי שלא לעורר את שנאת האומות מסביבם.


יש לציין כי 77% ממדינת ליטא הינם נוצרים. בנוסף לכך המינה עברה 70 שנות גלות תחת המגף הקומוניסטי, אשר דאג למחוק כל סממן יהודי מעל אדמתם.


ראש הממשלה, בנימין נתניהו התייחס היום בישיבת הקבינט על הנפקת מטבע ע"י ממשלת ליטא לכבודו של הגאון מווילנה: "שמעתי אתמול שממשלת ליטא הנפיקה מטבע לכבודו של הגאון מווילנה, שהוא היה אחד מגדולי ההוגים, גדולי התורה וגדולי האישים שקמו לעם ישראל בדורותיו. זה מאוד מרגש שיש מטבע אירופי עם כתב עברי, שמנציח באמת את אחד מגדולי ישראל. אני אומר את זה כראש ממשלת ישראל, בן לעם היהודי, אבל גם בגלל שיש קשרי משפחה, בין משפחתי ומשפחתו של הגאון. מכל הסיבות הללו אני נרגש מאוד, ואני בטוח שגם אתם".

הילולת צדיקים: הגאון מווילנה

null

היעדר השקעה באנרגיה נקייה פוגע במאבק בשינויי האקלים והעוני
לבנון: קרבות ברחובות בין חיזבאללה לצבא
ארה"ב: מטוס התרסק בקליפורניה
אגם מוריין בפעולה; מהיפים שבקנדה
בשל מחסור בדלק: רשת החשמל בלבנון קרסה
הכנסת ספר תורה בברדיטשוב שבאוקראינה • גלריה
לאחר 117 שנה: הנחת אבן פינה לבית הכנסת העתיק ברוסיה • גלריה
שר התפוצות: "החלטה הפוגעת עמוקות בחופש הדת באירופה"
השרה להגנת הסביבה בדובאי: רגע של הזדמנויות מצד אחד, ודאגה מצד שני
תקלה עולמית: הוואטסאפ נתקע