שעת מבחן היסטורית להתארגנות החרדית • תיעוד נוסף ממירון

המבצע הכביר ביותר בתולדות מירון מתרחש השנה – עדיין אין החלטות שונות הקריטיות להתארגנות לוגיסטית למען חצי מליון העולים • עוד לא היה אתגר חרדי בסדר גודל שכזה

שעת מבחן היסטורית להתארגנות החרדית • תיעוד נוסף ממירון ההכנות במירוןההכנות במירוןההכנות במירוןההכנות במירוןההכנות במירון

קחו לכם את ל"ג בעומר שחל ביום שישי על כל המורכבות הלוגיסטית שבו, תוסיפו את כל הספקות וחוסר המידע הברור בנושאי אישורי הממשלה הנוגעים לחלוקת המזון ועוד, וקבלו את המבצע הלוגיסטי הגדול ביותר במגזר החרדי. או יותר נכון: את המבחן הארגוני שלנו.

על השולחן יש ספקות רבות בענייני ההכנות הלוגיסטיות, מה שהביא את מנהלי ישיבת 'אור הרשב"י' להעצים את היערכות השנתית, תחת מבצע בשם 'פרוייקט השלושה'.

מדובר בשלושת ערוצי פעילות נפרדות: ערוץ פעילות תורני בכל הקשור לשיעורי תורה והתעלות בלימוד תורתו של רשב"י הקדוש, ערוץ פעילות להכנת מזון ומשקה, ערוץ שלישי להכנת התשתיות הנדרשות במירון. כשלכל ערוץ פעילות יש חטיבת ניהול נפרדת, עם חפ"ק מסודר ואנשי שטח.

"אסור לנו שיהיה כל מחדל ניהולי", הם מדברים שם בנימה המשדרת אחריות מלאה, "מדובר במאות אלפי יהודים שאין באמת מי שמסדר להם את הנדרש. אין מצב בעולם לסמוך רק על הארגונים הממשלתיים, כי הם אינם מסוגלים לעמוד בדרישות, גם אם היו רוצים", זאת התחושה המלווה את הנהלת אור הרשב"י.

בראש ובראשונה: לימוד תורה:

רק לפני שבועיים נפתחו שערי 'היכל התורה אור הרשב"י' הצמוד ממש ובמרחק הליכה של שניות בודדות מהציון הקדוש. 'היכל התורה' פתוח בכל ימות השנה 24 שעות ביממה, כאשר לצידו חדר קפה משודרג וייחודי, עם מגוון של מיני מזונות ושתיה.

"אנשים נוסעים כל כך הרבה זמן להגיע לכאן, זהו אבסורד שלא היה להם שום מקום נורמלי ללמוד תורה", אומרים תושב המקום וממליץ לכל אחד שלא לוותר על התענוג של ביקור בהיכל החדש.

כזכור וכפי שעלה מעל 'בימה' זו, אף שה"ת מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א התפעל מהרעיון ושלח לשם סטים מספריו כשהוא אומר "זו זכות שלי שילמדו בספרים שכתבתי אצל רבי שמעון".

מלבד ההיכל שכאמור אינו עניין רק של ל"ג בעומר, מוקמים ב'אור הרשב"י' מיזמי תורה נוספים במירון. לדוגמא, הקמת אוהל ענק ממדים שיארח את רבבות העולים מירונה עם ספרי לימוד מגוונים וכל הנדרש כדי להתעלות בתורה.

"אחרי שנת הקורונה הכל אחרת, ההשתוקקות עצומה, ואנו צריכים לאפשר ליהודים לנצל את בואם למירון עם הכנה רבה ולימוד תורה" אומרים ב'אור הרשב"י'.

והחידוש הגדול מביניהם: היכל "הכנה דרבא", ובו דברות קודש ושיעורים מגדולי ומשפיעי הדור שליט"א. מדובר בהרחבה של היכל השיעורים שהיה בעבר, עם שיפורים ושדרוגים שיאכלסו את הציבור באופן טוב יותר, בכדי לעורר את הלב ביומא דהילולא רבא.

ולא רק במירון, ב'אור הרשב"י' אומרים כי הם חושבים גם על כלל הציבור שלא עולה מירונה בל"ג בעומר, ומכינים מיזמי תורה כלליים, כאשר כל המתחזקים בימי ל"ג בעומר בלימוד התורה, ייצטרפו לקוויטל מיוחד שייכנס להתברך בברכה והצלחה במעון קודשם של כ"ק מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, וזאת לצד הגרלה ייחודית על שמונה עשר אלפי שקלים במזומן, בהם יזכה אחד מהמשתתפים בהתחזקות הזו של לימוד התורה.

הדבר ההכרחי: מזון

כל מי שהיה אי פעם בל"ג בעומר במירון, בוודאי זוכר את אוהלי הענק לקול צלילי "א גיוואלדיגע זכייה".. ובכן, השנה האתגר הוא עצום נוכח אי בהירות הממשלה בכל הקשור לחלוקת מזון. המארגנים נדרשים להתאים את עצמם לתנאים מגבילים של משרד הבריאות, תוך כדי שלא להתפשר באיכות ושחלילה לא יהיה יהודי תשוש ורעב באתרא קדישא ביומא דהילולא רבא.

ב'אור הרשב"י' אומרים כי הם נחושים להעניק את המקסימום ומבטיחים שיהיה מזון בשפע כראוי וכנדרש, "אין פשרות" הם אומרים, "מכינים אפשרויות ביצוע של כל מה שיהיה ניתן מבחינת האישורים, למרות טווח הזמן שהינו ימים בודדים".

מזון פתוח, יבש ורטוב, חמגשיות או ערכות אחרות, "זה לא יהיה קל, אנחנו בטוחים, אבל יותר קשה זה לחשוב על רבבות אלפי ישראל שיבואו להר מירון ושלא יהיה להם חלילה במה להשביע את נפשם כראוי", אומרים בהנהלת הישיבה.

הצוות יושב ומשרטט תוכניות לכל מקרה. "בכל מצב – שהכל יהיה מושלם", אומרים.

החטיבה הבסיסית:

ומה עם שטיבלך למנייני תפילות? חדרי קפה? שירותים? תשתיות? הכוונה כללית ועוד? צוות מיוחד עמל בימים אלו על הכנתם, כדי לקבל את ההמונים באופן בטוח וסדיר.

האחראים מוציאים רשומות של 'לקחים' משנים קודמות, ומשנים את התכניות של שנה זו. מקומות הוגדלו והורחבו, תשתיות שונות פשוט הוכפלו, ועל כל פרט יש מחשבה בפני עצמה.

"אם יהיו מחדלים חלילה" טוענים באור הרשב"י, "אלו יהיו מחדלי התחבורה הנודעים. כי ככל שמדובר בהיערכות החרדית, אפשר לתת צל"ש של זהב לעסקני מירון, שלוקחים את העניינים לידיים בתחושת אחריות מלאה".

השבת המיוחדת בשנה! • חול המועד סוכות • צפו
שמחת בית השואבה בחצר הקודש בוטושאן
הרץ בערב שבת וכלי בידו, מה ניתן לדעת עליו? • דף היומי
גלריה: שמחת החג ב'צאנז' - פתח תקוה של ילדי הקהילה
מהסוכה ועד לשלום הבית • חג הסוכות • צפו
מדוע אסור לאכול בשר גדי בליל הסדר? • דף היומי
גדר הפקר פירות שביעית • הרב אשר וייס
הגרי"ח אוהב ציון: הילולות הצדיקים בסוכות
אלפים במעמד ברכת הכהנים בכותל • גלריה
שמחה ללא גבולות • חג הסוכות • צפו