פוטין חתם על חקיקה שתאריך את שלטונו

נשיא רוסיה יוכל כעת להתמודד לשתי קדנציות נוספות • דובר הקרמלין התייחס למתיחות באוקראינה: "רוסיה לא מאיימת על אף מדינה"

פוטין חתם על חקיקה שתאריך את שלטונו נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתם היום (שני) על חוק שמאפשר לו להתמודד פעם נוספת למשרת ראש המדינה ובכך לפתוח פתח לכהונה בשתי קדנציות רצופות כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

יש לציין כי פוטין יזם את השינוי בחוקה הרוסית בינואר אשתקד, ובין התיקונים שהתקבלו ניתן למצוא את הסרת סעיף "ברצף" מהסעיף המסדיר את המספר המרבי של כהונות לנשיאות, ואיפוס מספר כהונות הנשיאות הקודמים לפני כניסת התיקון לתוקף.

כלומר, "איפוס" מספר הקדנציות הנשיאותיות שמכהן הנשיא הנוכחי (ולדימיר פוטין) או הנשיא לשעבר (דמיטרי מדבדב) כדי לאפשר לאחד מהם לכהן את כהונתו הראשונה אם ייבחר לנשיאות בשנת 2024 ובכך לכהן ברצף עד 2036, במידה וייבחרו פעם נוספת בבחירות 2030 (כול קדנציה אורכת 6 שנים).

החוק הזה אושר לפני כמה ימים בבית העליון של הפדרציה והועבר לחתימתו של הנשיא על מנת שייכנס לתוקף. שינוי סעיף הגבלת הקדנציות נתקל בביקורת רבה מהאופוזיציה הרוסית שטענה כי מדובר בחוק פרסונלי עם מאפיינים דיקטטוריים, זאת לאחר שפוטין הבטיח כי יכבד את הגבלת הקדנציות שהייתה מוגדרת בחוקה הקודמת.

"רוסיה לא מאיימת על אף אחד"
"תנועת הצבא הרוסי על פני שטח המדינה אינה אמורה לגרום לדאגה למדינות אחרות, מכיוון שהפדרציה הרוסית אינה מהווה איום על מדינות אחרות". כך מסר היום במסיבת עיתונאים דוברו של הנשיא פוטין דמיטרי פסקוב.

דבריו נאמרו על רקע ההתמקמות של כוחות הצבא הרוסי לא רחוק מהגבול עם אוקראינה בימים האחרונים והדאגה שעלתה בעקבות כך בקייב ובמדינות המערב, במיוחד לאחר כיבוש וסיפוח חצי האי קרים במארס 2014.

"אף אחד לא שוטט או משוטט. צבא רוסיה נע בשטח המדינה לעבר אותם כיוונים שנראים לו נחוצים, זאת מבחינת מימוש ביטחון נחוץ למדינה שלנו", הדגיש דובר הקרמלין בהתייחסו לתנועת כוחות לעבר מחוז רוסטוב שנמצא בדרום מערב רוסיה ולא רחוק מהגבול האוקראיני.

פסקוב מסר כי "זה לא צריך לעורר אפילו לא את הדאגה הקטנה ביותר", והוסיף כי "רוסיה לא מהווה איום לאף מדינה בעולם, כולל לא על אוקראינה". יחד עם זאת הוא ציין כי "רוסיה תמיד מתייחסת ברצינות יתרה לסוגיית הביטחון שלה".

ביידן לנתניהו: תומך בזכותה של ישראל להגן על עצמה אך מקדם הפסקת אש
אוסטריה הוסיפה את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור בחוק הסמלים
ראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא ארה״ב ג׳ו ביידן
ארדן דורש ממועצת הביטחון: "גנו בחריפות את התקפות הטרור מעזה "
העיתונאית יונה לייבזון: ישראל אינה זקוקה לתמיכה של ארה"ב
נתוני הסוכנות היהודית נחשפים: זינוק בבקשות העלייה ממדינות מערביות
שרת התפוצות: "דור העתיד נמצא בסכנת הכחדה"
הנשיא קורא לטפח את הקשר עם "השבט החמישי"
בעולם: סערות במימדים וערים שנגרפות
פלא הבריאה: סנאי גונב אוכל לציפורים • צפו