ועדת הבחירות: פסלה את אבתיסאם מראענה להתמודדות בבחירות

עו"ד בן גביר: "מברך על ההחלטה - מי שרוצה להשמיד את זכרון יעקב מקומו בכלא" • למה המפלגה החרדית נמנעה?

ועדת הבחירות: פסלה את אבתיסאם מראענה להתמודדות בבחירות אילוסטרציהועדת הבחירות

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת נעתרה לבקשתו של עו"ד איתמר בן גביר לפסול את מועמדת מפלגת העבודה, אבתיסאם מראענה מלהתמודד בבחירות לכנסת. הבקשה עברה על חודוד של קול, ברוב 16 חברי וועדה שתמכו בפסילה מול 15 שהתנגדו לה. איש מפלגת העבודה, מעוזיה סגל, שהגיש גם הוא בקשה לפסול את מראענה משך את בקשתו וביקש שהיא לא תידון.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמש התנגד לפסילתה, וכתב: "חומר הראיות המצומצם שהוצג במסגרת שתי בקשות הפסילה, רוב ככולו אינו מבסס אף לא אחת משלוש עילות הפסילה". העילות עסקו בקיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

למרות מרכזיותו של הנושא, מפלגת יהדות התורה נמנעה מלהצביע בוועדת הבחירות. אברהם ובר, נציג יהדות התורה בוועדה, תירץ את מעשהו: "אין טעם בדיון הזה מאחר ובסוף מי שמחליט זה בית המשפט העליון. כך היה בכל הפעמים הקודמות. משכך, אינני רואה טעם בהצבעה בוועדה ובשל כך אמנע".

עו"ד איתמר בן גביר הביא בנאומו בוועדה מספר ראיות המעידות כי מראענה תומכת בהשמדתה של מדינת ישראל. הראיה המרכזית היא בדברים שאמרה מראענה בראיון עיתונאי: "אם הייתי יוזמת תסריט אפוקליפטי הייתי משמידה את זכרון יעקב".

בן גביר הדגיש כי בתשובתה לוועדת הבחירות מראענה עמדה מאחורי דבריה ולא הכחישה אותם. בן גביר אף הביא דבריה של מראענה בהם ביזתה את חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, כאשר כתבה בדף הפייסבוק שלה כי "לא עמדתי בצפירה, הייתי בנהיגה בזמן של המדינה כמעט עמדה דום. אלה היו שתי הדקות בזמן הצפירה. הכביש היה ריק ואני המשכתי לחשוב על מה שעניין אותי באמת באותו רגע".

בנוסף, אמר בן גביר כי "קראתי את התגובה של היועץ המשפטי לממשלה והתביישתי. התביישתי כי היועמ"ש בעניין מרזל וגופשטיין דיקדק בכל פרט ופרט, ובתשובת היועמ"ש הוא פשוט מתעלם מהאמירה שלה להשמיד את זכרון יעקב".

בן גביר חתם את נאומו: "הגשתי את הבקשה הזו בדחילו ורחימו, בפחד ורעדה, כי בכל זאת מדובר במתמודדת במפלגת העבודה ההיסטורית" וסיים: "מי שרוצה להשמיד את זכרון יעקב לא צריך להיות בכנסת ישראל. הוא צריך להיות במקום אחר – בכלא. אבל וודאי לא בכנסת ישראל".


*תגובת מפלגת העבודה לפסילת איבתיסאם מרעאנה-מנוחין: "בוועדת הבחירות התבררה שוב הצביעות של הליכוד במיטבה, הליכוד פוסל את איבתיסאם אבל נמנע בהצבעה על פסילת רע"ם. הקריטריון ברור – לא מדינת ישראל, לא הדמוקרטיה, לא החוק, אלא רק מי תומך בחוק הצרפתי ובנתניהו ומי לא".


"היועמ"ש לממשלה התנגד באופן חד משמעי לפסילה והרוב שהתקבל בוועדה הוא מזערי ומעיד על מופרכות הטענות. איבתיסאם היא שותפה לבניית עתיד משותף במדינת ישראל ואנחנו לא ניתן לאנשים שאלימות היא שפת האם שלהם לנסות ולהכתיב למדינה שלמה את תפיסת העולם הגזענית שלהם".חה"כ אוסנת מארק בחשבון הטוויטר שלה: "‏הצבעתי עכשיו יחד עם עוד 15 חברים בועדת הבחירות על פסילת אבתיסאם מראענה. מתביישת בשביל מפלגת העבודה שבחרה לשורותיה מועמדת שמבזה את קודש הקודשים של מדינת ישראל ומייחלת להשמדת זיכרון יעקב כמשל למשאלת הלב שלה. מצפה במתח להחלטת בג"צ. מי שהכשיר את חניה זועבי זרע את זרעי מראענה".


ח"כ טלי פלוסקוב (הליכוד) בציוץ בטוויטר: "אני מברכת את החלטת וועדת הבחירות לפסול את מועמדת מפלגת העבודה, אבתיסאם מראענה. ההחלטה צודקת ולגיטימית. לא נתפס שבמדינת היהודים יהיו נבחרי ציבורי בכנסת ישראל שמתבטאים נגד המדינה ואזרחיה".


ח"כ מטי יוגב (הליכוד) הגיה להדחה: "‏אבתיסאם מראענה הביעה תמיכה במאבק מזוין של ארגוני טרור ושלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ולכן לא תוכל להתמודד לכנסת ה-24. אני מברכת על החלטה זו. מי שתומך בטרור ופוסל את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מקומו בבית הנבחרים בראמללה (בארץ לעולם לא) ולא בכנסת".


בתגובה להחלטת הועדה, עוד מסר בן גביר: "אני מברך על ההחלטה השפויה והצודקת של ועדת הבחירות לפסול את תומכת הטרור מראענה מלרוץ לכנסת. מי שרוצה להשמיד עיר ואם בישראל בגלל שמתגוררים בה יהודים היא גזענית ותומכת טרור מובהקת. מקווה שייעשה הצדק ובית המשפט העליון יאשרר את החלטת הוועדה".

דרעי: התכנית שאושרה נותנת מענה לצורך בשמירה על הכנרת
יהדות התורה מתכנסת נגד הסלקציה של שושן פורים
מאמר הכפירה של נפתלי בנט
סמוטריץ' על בנט וימינה: "עוד מפלגת אווירה"
האזינו ללפיד: בנט וסער ישבו תחתי לאחר הבחירות, כרגע זה רק קמפיין
זליכה לבנט: מבטיח לפרוש מהמירוץ לבחירות אם אפסיד בעימות הכלכלי
בעקבות פסיקת הבג''ץ: חברי הכנסת מגיבים
ח''כ טסלר: "אני מתבייש מפני מאות האלפים שעודדנו אותם להתחסן"
פינדרוס: "מציע לאזרחים להגיש תביעה נגד שרי הממשלה"
מרגי למשטרה: "את הקנסות שנתתם אתמול תזרקו לפח"