• 2 בסידרת פרק שירה; נמר הטיגריס עדיין לא רגוע

פרק שירה; "חָתוּל אוֹמֵר - אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִֹּיגֵם וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם"(תהלים פרק חי,לח) מה קורה אם נמר הטיגריס ממשפחת החתוליים, היה משוחרר ?

• 2 בסידרת פרק שירה; נמר הטיגריס עדיין לא רגוע

נמשיך ב'פרק שירה'. השני בסידרה;


"תַּנְיָא רַבִּי אֱלִיעֶזֶר הַגָּדוֹל אוֹמֵר, כָּל הָעוֹסֵק בְּפֶרֶק שִׁירָה זֶה בְּכָל יוֹם, מֵעִיד אֲנִי עָלָיו שֶׁהוּא בֶּן הָעוֹלָם הַבָּא, וְנִצּוֹל מִפֶּגַע רָע, וּמִיֵּצֶר הָרָע, וּמִדִּין קָשֶׁה, וּמִשָּׂטָן, וּמִכָּל מִינֵי מַשְׁחִית וּמַזִּיקִין. גְּמוֹר בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ לָדַעַת דְּרָכַי, וְלִשְׁמוֹר דַּלְתוֹת הֵיכָלִי וְתוֹרָתִי, וְלִשְׁמוֹר מִצְוֹתַי וְחֻקָּי. נְצוֹר תּוֹרָתִי בִּלְבָבֶךָ וְנֶגֶד עֵינֶיךָ תִּהְיֶה יִרְאָתִי. שְׁמוֹר פִּיךָ וּלְשׁוֹנְךָ מִכָּל חֵטְא וְאַשְׁמָה, וַאֲנִי אֶהְיֶה עִמְּךָ בְּכָל מָקוֹם שֶׁתֵּלֵךְ, וַאֲלַמֶּדְךָ שֵׂכֶל וּבִינָה מִכָּל דָּבָר [ברכות יז ע"א]. וֶהֱוֵי יוֹדֵעַ שֶׁכָּל מַה שֶּׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא לֹא בְרָאוֹ כִּי אִם לִכְבוֹדוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר [ישעיה מג, ז] כֹּל הַנִּקְרָא בִשְׁמִי וְלִכְבוֹדִי בְרָאתִיו יְצַרְתִּיו אַף עֲשִׂיתִיו [אבות פ"ו מי"א]


חָתוּל אוֹמֵר - אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִֹּיגֵם וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם (תהלים פרק חי פסוק לח)"


- מה קורה אם נמר הטיגריס היה משוחרר -

משפחת החתוליים היא משפחה רחבה מאוד וכוללת הרבה מאוד גוונים. יש את נמר האמור, נמר הטיגריס, החתול הנקרא שונר וגם את החתול הקטן המוכר כיום, ה'חָמוּס' שהוא שילוב של כמו קיפוד-חתול, הפומה והצ'יטה ועוד גוונים רבים.


חז"ל אומרים לנו - במסכת אבות פרק ה' משנה כ' - (ציטוט):

"יְהוּדָה בֶן תֵּימָה אוֹמֵר: הֱוֵי עַז כַּנָּמֵר, וְקַל כַּנֶּשֶׁר, וְרָץ כַּצְּבִי, וְגִבּוֹר כָּאֲרִי, לַעֲשׁוֹת רְצוֹן אָבִיךָ שֶׁבַּשָּׁמַיִם.

הוּא הָיָה אוֹמֵר: עַז פָּנִים לְגֵיהִנָּם, וּבוֹשׁ פָּנִים לְגַן עֵדֶן".


השאלה שממילא נשאלת היא - כשבהתחלה המשנה אומרת שצריך להיות עז כמו נמר, אבל בסוף המשנה - עַז הפנים הוא לגיהנם. איך זה מסתדר.


עוד שאלה מיניה וביה - כותב לנו מורינו הרמ"א בהלכה הראשונה ב'שולחן ערוך' בסימן הראשון - ציטוט: ׳׳ ולא יתבייש מפני בני אדם המלעיגים עליו בעבודת ה' יתברך ׳׳.


והרי מקודם כתב בעל הטורים בהלכה הזו: - (ציטוט): "יהודה בן תימא אומר הוי עז כנמר וקל ענין כנשר רץ כצבי וגבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים. פרט ארבעה דברים בעבודת הבורא יתברך . והתחיל בעז כנמר לפי שהוא כלל גדול בעבודת הבורא יתברך לפי שפעמים אדם חפץ לעשות מצוה ונמנע מלעשותה מפני בני אדם שמלעיגים עליו ועל כן הזהיר שתעיז פניך כנגד המלעיגים ואל תמנע מלעשות המצוה . וכן אמר רבן יוחנן בן זכאי לתלמידיו יהי רצון שיהא מורא שמים עליכם כמורא בשר ודם . וכן הוא אומר לענין הבושה שפעמים אדם מתבייש מפני האדם יותר ממה שיתבייש מפני הבורא יתברך על כן הזהיר שתעיז מצחך כנגד המלעיגים ולא תבוש".


אם כן נשאלת השאלה מדוע? הרי המשנה אומרת שעז פנים לגיהנם ??


אפשר לתרץ את כל השאלה הזאת בתירוץ אחד:

שמעתי פעם דבר יפה מאברך אחד, מהבכירים בכולל של ישיבת 'מיר' והוא אומר דבר כזה:


את השאלה הזאת הוא מתרץ על פי ספר 'שופטים', נאמר שם על ששמשון חד חידה לפלישתים, הוא שאל אותם - מהו הדבר שיכול לצאת מהמילים - "מהאוכל יצא מאכל ומעַז יצא מתוק" ? והם לא יכלו לענות לו היות "ומותר האדם מן הבהמה איין (קהלת ג יט)". והתשובה שהוא ענה - "מה מתוק מדבש, ומה עַז מ-ארי". ענה בשאלה; וכי יש יותר עז מ-ארי ?! לפי זה אריה הוא 'הכי' עַז שיכול להיות. ואף יותר מנמר או חתוליים.


ולפי זה הכל מתורץ -

המשנה אומרת שהאדם יהיה עַז רק כמו שנמר עַז. אבל היא לא רוצה שתהיה יותר עַז מזה . אל תהיה עַז כמו אריה. מספיק שתהיה עַז כמו נמר.


אם אתה רוצה להיות כמו אריה? בזה המשנה אומרת שתהיה גיבור ושם נראה אותך, ואני מצטט את דברי בעל הטורים: "ואמר גיבור כארי כנגד הלב כי הגבורה בעבודת הבורא יתברך היא בלב".


אבל אל תהיה עַז כמו אריה, כי עַז פנים לגיהנם - כמו שאומר יהודה בן תימה במשנה. אז הגבול של 'הוי עַז כנמר' הוא 'דק' וצריך להבחין בו והוא עד נמר.

הדף היומי מסכת יומא דף לז
רבותנו תקנו לנו ברכות לכל המצוות • הלכה יומית
שְׁלַח רְפוּאָה שְׁלֵמָה: התפללו לרפואת הפצועים באסון הפרנצ'עס
קורע לב: הרוגי האסון מובאים למנוחות
טיש נעילת החג בחצר הקודש סאדיגורה • צפו
הכנסת ספר תורה בקהילת המתמידים • תיעוד מלא
הגרי"ח אוהב ציון: על הגרף פוטוצקי ועל מגילת רות
בקרלין מגיבים: "כשל נקודתי חמור בבנית הטריבונה - נפעל בשקיפות"
פורסמו שמותיהם של שני ההרוגים האסון הנורא בחסידות קרלין
כעת בשידור חי: שמחת ההילולא בקבר דוד המלך • צפו