גורמים בעזה: "לא נזיל דמעה על חיסול סינוואר"

בישראל מדברים על חיסול מנהיג ארגון הטרור ברצועה, אך גם מהלך זה לא ימוטט את שלטון חמאס • יריביו אמנם לא מייחלים למותו, אבל לא יצטערו אם הדרך לצמרת תתפנה

גורמים בעזה: "לא נזיל דמעה על חיסול סינוואר"

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, צבר במשך השנים לא מעט אויבים ויריבים פוליטיים בתוך חמאס ומחוצה לו. האיש שחנק למוות בידיו פלשתינים שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל, וששוחרר בעסקת שליט לאחר שריצה יותר מ-20 שנות מאסר בכלא הישראלי, בנה את עצמו כשליט יחיד ברצועת עזה. הכוחנות, האכזריות, והמיליטנטיות שלו סייעו לו בכך.

הדמות שלו חידתית ומלאת סתירות, לא רק לישראלים. גם הפלשתינים לא פיצחו אותה עד הסוף. איסלמיסט עם עקרונות בלתי מתפשרים מבחינת המאבק בישראל, אבל גם פרגמטי כשהוא בוחר. בתווך, אישיותו המורכבת.

על פי הדיווח ב'ישראל היום': "לא ברור במה סינוואר שונה מהרשות הפלשתינית שמואשמת בתיאום ביטחוני עם ישראל", אומרים בעזה. "גם סינוואר מדבר עם ישראל, עושה איתה עסקאות ומכניס בתיאום איתה 12 אלף פועלים עזתים לעבודה בישראל. אם תחסלו אותו מי יבוא? אל תהיו בטוחים שהבא אחריו יסכים לנהל אתכם שיח כפי שעשה סינוואר".

סינוואר ביסס את עצמו כדיקטטור עם מעמד מיוחד בעזה. מתנגדיו בחמאס ובג'יהאד רוחשים לו כבוד, אולי זו הכריזמה, אולי זה הפחד. הוא עמד במבחנים לא פשוטים ועד כה עמד בהם בהצלחה, יש שיאמרו בהצטיינות יתרה.

גם את משוכת הבחירות הפנימיות האחרונות להנהגת חמאס הוא צלח, אלא שבדרך סינוואר גם הקיף את עצמו ביריבים, שאחדים מהם מחכים ליום שבו הוא יזוז הצידה. הם אומנם לא מייחלים לחיסולו, ודווקא מתאחדים סביבו לנוכח איום הסיכולים הממוקדים, אך בה בעת לא יצטערו מאוד על לכתו.

"אף אחד לא רוצה לראות את המנהיג שלו מחוסל, אבל יש כאלה שלא בדיוק אכפת להם, ולא יזילו דמעה", אומרים בעזה.

חיסול סינוואר אולי יביא סוף "לעידן שלטון היחיד" בעזה, אך לא ימוטט את חמאס ברצועה. מנהיגים אחרים בארגון ייצאו נשכרים, ובג'יהאד האסלאמי ינצלו זאת כדי להגביר את השפעתם ברצועה.

מי שבעיקר ייראו בכך הזדמנות הם דווקא היושבים ברמאללה, אנשי הרשות הפלשתינית שעד היום לא שכחו לחמאס את "חטיפת" רצועת עזה מידיהם לפני 15 שנה. כך או כך, הדיבורים הגוברים על חיסול סינוואר עלולים דווקא לחזק את מעמדו עוד יותר ב''ציבור'' הפלשתיני.

מנהג חמאס בעזה יחיא סינוואר
זכריא זביידי על מות אחיו: "דאוד שאהיד עכשיו, זו גאווה עבורנו"
חטיבה משימתית תוקם נגד כניסת שב"חים במרחב התפר
סוכלה הברחה גדולה של תחמושת מישראל לרשות הפלסטינית
פרצו מעבר וניסו לדרוס את שוטרים: נעצרו 4 חשודים
התרעת שווא: אזעקה נשמעה בצפון
נס: מחבל חדר לישוב - אין נפגעים
ההסתננויות של שב"חים הולכות וגוברות, הענישה דווקא מצטמצמת
גדר ללא הפרדה: השלמת הבנייה אינה נראית באופק
מטר מהחייל: מחבל ניסה לדקור חייל ונוטרל
אבו מאזן התקשר לאחיו של המחבל מג'נין והביע תנחומים