למרות אזהרות ארה"ב: מאות כטב"מים איראניים הגיעו לרוסיה

העסקה מסמנת התקרבות נוספת בין רוסיה לאיראן • מוסקבה עשויה כעת לסייע לתוכנית הגרעין האיראנית

למרות אזהרות ארה"ב: מאות כטב"מים איראניים הגיעו לרוסיה כטב''מ, אילוסטרציה

מאות כטב"מים איראניים הגיעו לרוסיה והם מוכנים להפעלה מבצעית במסגרת המלחמה נגד אוקראינה, כך פורסם ב'ישראל היום'. העסקה שיצאה לפועל אחרי חודשים של הכנות מסמנת התקרבות נוספת בין רוסיה לאיראן, במסגרתה עשויה מוסקבה לסייע לתוכנית הגרעין האיראנית בהעברת ידע ובהקמה של מתקנים חדשים.

איראן שלחה את הכטב"מים לרוסיה למרות אזהרות מצד ארה"ב שלא לעשות זאת. על פי הידוע הכלים הלא מאוישים מסוגלים לשאת חימוש, אולם גורם צבאי העריך לפני מספר שבועות, כאשר החלו הדיווחים על העסקה המתגבשת, כי הרוסים זקוקים להם בעיקר לצרכי מודיעין טקטי ורכישת מטרות.

לא ברור אם הרוסים כבר עשו שימוש בכטב"מים החדשים, אולם על פי גורמי המודיעין הטיס נמצאים במצב מבצעי ומוכנים להפעלה. לאיראן תעשיית מל"טים וכטב"מים מפותחת, שבה היא משקיעה כאלטרנטיבה זולה ויעילה לחיל אוויר מבוסס מטוסים מאוישים.

המל"טים האיראניים הוכיחו יכולת מבצעית בכמה תקיפות נגד מטרות ברחבי המזרח התיכון, בעיקר בסעודיה ובאיחוד האמירויות. בתקיפה הגדולה ביותר, שבוצעה בספטמבר 2019 על ידי המיליציה החות'ית הנתמכת על ידי איראן, נגרם נזק כבד למתקני נפט סעודיים, אשר גרם לירידה בתפוקת הנפט של הממלכה לפרק זמן ממושך יחסית.

איראן גם ניסתה כמה פעמים לשלוח מלט"ים תוקפים לעבר ישראל, אולם אלה יורטו מבעוד מועד. בחודש מרץ השנה הושמדו מאות מל"טים איראניים שאוחסנו בהאנגר ענק במערב איראן, בתקיפה שיוחסה לישראל.

הנשיא הרצוג נחת בבחריין והתקבל בארמון יורש העצר
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי