שב''ס: תרגיל תרחיש קיצון

שב״ס קיים היום, תרגיל תרחישי קיצון בהשתתפות כוחות חירום והצלה תוך שת"פ בינארגוני, בבתי הסוהר ׳דמון׳ ו׳כרמל׳ שבמחוז צפון

שב''ס: תרגיל תרחיש קיצון בימה - המעודכנים מעדכנים

במסגרת תכנית התרגילים למוכנות לאירועי קיצון בתקופת הקיץ, התקיים הבוקר תרגיל רב משתתפים במחוז הצפוני של שירות בתי הסוהר.

בתרגיל נכחו השר לביטחון הפנים, מ״מ נציב בתי הסוהר, מפקד מחוז צפון בשב״ס, פיקוד שב״ס, פיקוד מחוז צפון במ״י, ומנהלי מד״א מחוז צפון. בהתאם לתרחיש הייחוס נדרש פינויו המלא של בית הסוהר 'דמון' בעקבות תרחיש של שריפה ביערות הכרמל.

במסגרת התרגיל הופעלו לוחמי ׳נחשון׳, ׳מצדה׳ וסוהרי בתי הסוהר והמחוז הצפוני, הופעלו כוחות כיבוי אווירי של מערך כבאות והצלה שדימו כיבוי שטחי יער נרחבים.

כמו כן, הופעל מסוק משטרתי לחוזי עילי, הופעלה יחידות משטרתיות לליווי וחסימות צירים וכן כוחות ניהול ושליטה מחוזיים בחפ״ק מבצעי אחוד שהוקם לתרגול התרחישים.

כ-300 כוחות משב״ס וארגוני חירום והצלה פעלו בכל שעות התרגיל. בית הסוהר 'דמון' פונה לחלוטין מכלואים אשר הוסעו ברכבי ׳נחשון׳ כחלק מהתרגול לבית הסוהר 'כרמל'.

התירגול נוהל בכל תחומי העיסוק בבית הסוהר לרבות פינוי בית הכנסת מתשמישי קדושה ושמירה עליהם, כלקח מאירועי אמת.

עוד במהלך התרגיל פונו מפנסיון הכלבים שממוקם בבית הסוהר כל 60 הכלבים החיים בפנסיון והובלו כחלק מהתרגיל ברכבי הסעה יעודיים.

מדברי הסיכום של השר לביטחון הפנים, ח״כ אמיר אוחנה:"התרגיל המשולב הזה מבוצע לאור בקשתי כבר בהערכת המצב הראשונה שלי בתפקיד. אנחנו בתחילת הקיץ, והמשימה שלנו היא להיות מסוגלים לפנות בית סוהר במהירות האפשרית, ובזהירות הנדרשת תוך שמירה על חיי הסוהרים והאסירים.

עוד הוסיף שר לביטחון הפנים: ''שיתוף הפעולה והתיאום בין שירות בתי הסוהר, משטרת ישראל, כבאות והצלה ומגן דוד אדום הם שיקבעו את מידת ההצלחה בתרחיש אמת של פינוי בית כלא בשל שריפה.

גונדר אשר וקנין, מ"מ נציב בתי הסוהר:"בחודשים האחרונים סוהרי שב״ס עושים לילות כימים ומשקיעים את מירב המאמצים בשמירה על חיי הכלואים והגנה על מתקני הכליאה מפני חדירת נגיף קורונה אליהם.

גונדר מוסיף: ''מדובר במשבר שאיש לא צפה והתמודדות מולו היא אולי המורכבת ביותר מאז הקמת הארגון''.

גונדר מסכם את ההתמודדות עד כה: ''עמדנו במשבר זה בהצלחה, אולם עלינו להיות מוכנים גם לאיומי הייחוס הצפויים יותר ולשמור על כשירות מבצעית כפי שאנו עושים תמיד''.

''בית סוהר הוא מתקן סגור שסוגיית אבטחתו וההגנה עליו בעת משבר כמו גם בשגרה היא אחריותם הבלעדית של אנשי הסגל.

לצד זה, חשיבות שיתוף הפעולה ביננו לבין ארגוני הביטחון וההצלה האחרים הוא משמעותי ביותר ואני מברך על תרגיל משותף זה שללא ספק יכין אותנו טוב יותר לכל התמודדות אליה נידרש בעתיד. אני סמוך ובטוח כי מקצועיות הסוהרים וחיזוק הקשרים הבינארגוניים הם שיעמדו לנו להגנה בעת חירום".

גונדר שרון שואן, מפקד מחוז צפון בשב"ס:"בשיגרה אנו שומרים על הכלואים בתוך בתי הסוהר שם הכל מנוטר ומבוקר. באירוע מסוג זה אנחנו נדרשים לוותר על מרכיבי האבטחה ולבצע את המשימה תוך לקיחת סיכונים".

''נאלצנו לבצע פינויים של כלואים מבתי סוהר בשנים 2010 וב-2016, הפקנו לקחים ואנו ערוכים לבצע זאת שוב באם חלילה נידרש תוך רתימת כלל גורמי הביטחון הרלוונטיים מכל ארגוני החירום וההצלה."

בימה - המעודכנים מעדכנים
גדודי אל קאסם (חמאס): אנחנו תחת התקפת סייבר כבר 4 ימים, אנחנו מנסים להשתלט
בכמה זמן הפיצוץ בנתנז יעכב את תוכנית הגרעין?
מדיווח פלסטיני: מפקד הקומנדו הימי של חמאס - הוברח לישראל
החל הסגר על מספר שכונות ברחבי הארץ
שלשה מסתננים מסודאן ניסו לחדור לשטח ישראל ונתפסו
הראשון לציון מרן הגר״י יוסף בתפילה מיוחדת לעצירת מגפת הקורונה
איראן וסוריה חתמו היום על הסכם כולל במישור הצבאי והביטחוני
הג׳יהאד האיסלאמי בתגובה למות האסיר סעדי אלגרבלי:
טרור האבנים: נתפסו חשודים, אך התיק נסגר
אסיר ביטחוני המשוייך לחמאס מת הבוקר