מאמצי נתניהו כשלו: אמש בחצות פקע המנדט שניתן לו להרכבת הממשלה

לאחר שלא עלה בידו להרכיב ממשלה בימים הקצובים לכך, הודיע נתניהו אמש כי הוא מחזיר את המנדט אל הנשיא. הבוקר יוועד הנשיא עם בנט ולפיד

מאמצי נתניהו כשלו: אמש בחצות פקע המנדט שניתן לו להרכבת הממשלה יאיר לפיד/ נפתלי בנט

אמש בחצות פקע באופן רישמי זמן ה-28 יום שהוקצב לבנימין נתניהו לנסות ולהרכיב ממשלה במנדט שהעונק לו מהנשיא.


בהודעה רישמית שפרסמו ב'בית הנשיא' נכתב: "התקופה בת 28 הימים הקבועה בחוק יסוד: הממשלה, אשר עמדה לרשות ראש הממשלה ח״כ בנימין נתניהו להרכבת ממשלה- תמה בחצות".


"זמן קצר לפני חצות, הודיע נתניהו לבית הנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה ועל כן הוא מחזיר את המנדט אל הנשיא, מחר, יום רביעי, כ"ג באייר, 5 במאי, במהלך הבוקר, יעמוד בית הנשיא בקשר עם הסיעות באשר להמשך תהליך הרכבת הממשלה".


מ'הליכוד' נמסר הלילה: "עקב סירובו של בנט להתחייב לממשלת ימין, דבר שהיה מוביל בוודאות להקמת ממשלה בהצטרפות של חברי כנסת נוספים, ראש הממשלה נתניהו החזיר כעת את המנדט לנשיא".


כעת ל'נשיא המדינה' שלושה אפשרויות: להטיל את המנדט על יאיר לפיד לו מספר הממליצים הגבוה ביותר, אפשרות נוספת היא להטיל את המנדט על נפתלי בנט, אפשרות נוספת היא להחזיר את המנדט לכנסת ואז מי שיהיה לו 61 חתימות של ח"כים יקבל 21 יום לנסות ולהרכיב ממשלה.


הבוקר, פנה מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי אל ראשי הסיעות שבכנסת.


להלן לשון פניתו: "על פי סעיף 9 לחוק יסוד: הממשלה, מתכוון נשיא המדינה רובי ריבלין לקבל את החלטתו בדבר המשך תהליך הרכבת הממשלה.


בהתאם לאמור בסעיף זה, שוקל נשיא המדינה לזמן בפניו את חברי הכנסת האחרים, המועמדים לתפקיד הרכבת הממשלה, וכן לקבל את עמדתן של כל הסיעות, ככל שיהיו מעוניינות בכך.


לפיכך, במידה וסיעתך מעוניינת להציג את עמדתה בפני נשיא המדינה בטרם יקבל את החלטתו לפי סעיף 9, הנך מתבקש להעביר באמצעות הח״מ את עמדת הסיעה בכתב, לכל המאוחר עד השעה 14:00. ככל שיעלה הצורך בבירורים נוספים, ישקול הנשיא את זימון נציגי סיעתך להצגת עמדתם בפניו, כל זאת על פי לוחות הזמנים הקבועים בחוק".


בשעות הבוקר עתיד הנשיא להיוועד עם ח״כ נפתלי בנט וכן עם ח״כ יאיר לפיד. בהמשך היום יקבעו פגישות נוספות בהתאם לבקשת חברי הסיעות ולשיקול דעתו של הנשיא.

"הכל פוליטי, במקום עוד ועוד בחירות, תביאו את הכסף!"
ח''כ גפני: לכנסת אומרים שאין נתונים ולעיתונים מעבירים את הנתונים
יו''ר המשותפת שיבח את הפרעות נגד היהודים: "אלימות לאומית גאה"
פינדרוס: "הממשלה לא לוקחת אחריות כממשלה"
בן גביר: לעצור את יו''ר בל"ד על איומים והסתה חמורה לאלימות
ח''כ ממרצ: להדיח את בן גביר מועדת חוץ וביטחון באופן מיידי
מפלגת עוצמה יהודית למפכ"ל המשטרה: "נכשלת. הביתה!"
נתניהו: נותנים גיבוי למשטרה לכל האמצעים והסמכויות • צפו
לאחר הדרמה הפוליטית: לפיד מסר הצהרה מיוחדת
בנט מוריד מהפרק את ממשלת השינוי; חודש המו״מ בין הליכוד לימינה