גדודי מילואים יגויסו, חומרי גלם לייצור מנועים רקטיים הושמדו

בכיר בג'יהאד האסלאמי, התייחס להחלטה על סגירת מחסום ארז ואיים: "לא ניתן לסחוט את רצועת עזה שהפכה למבצר של ההתנגדות נגד הפשעים והתוקפנות של ישראל"

גדודי מילואים יגויסו, חומרי גלם לייצור מנועים רקטיים הושמדו טנק סמוך לרצועת עזה

ברצועת עזה מגיבים להודעת מתאם הפעולות בשטחים ששוחררה הבוקר (שבת) לפיה בעקבות ירי הרקטות מרצועת עזה, ביום ראשון לא יפתח מעבר ארז ליציאת פועלים וסוחרים מרצועת עזה. כמו כן, ההחלטה על פתיחת המעבר תיבחן בהתאם להערכת המצב, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

במקביל ועל אף הערכות כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה ביטחונית, דריכות שיא בצה"ל לקראת האירועים הקרובים בשבועיים הקרובים. מחר, הרמטכ"ל אביב כוכבי ידון בסוגיית גיוסי המילואים.

לקראת שבועיים מתוחים ביו"ש ובעזה

לאחר סוף שבוע מתוח מאוד בעיקר בדרום הארץ, בצה"ל ובמערכת הביטחון מעריכים כי לפנינו שבועיים מאתגרים במיוחד בזירה הפלשתינית. לאור זאת, צפוי צה"ל לשמור על כוננות ודריכות גבוהה במיוחד, וככל הנראה היום אף תתקבל החלטה לגייס כמה גדודי מילואים להגנה על התפר.

במערכת הביטחון ההערכה היא שחמאס אינו מעוניין בסבב אלימות נוסף עם ישראל בעת הזו, אך ניתן להניח שהארגון אינו בלתי מרוצה מהעובדה שארגונים סוררים יורים לעבר ישראל בזמן שהאלימות בהר הבית גואה. וזאת מתוך ניסיון לשמור על התדמית שניסה ליצור ב"שומר החומות" לפני כשנה, אז הצטייר כ"מגן ירושלים.

בימים האחרונים המתיחות הביטחונית מתמקדת בדרום הארץ, לאחר שעל פי ההערכות סוררים המשתייכים לג'יהאד האסלאמי הפלשתיני ירו לעבר ישראל כמה פעמים כתוצאה ישירה מהמתיחות הגדולה בהר הבית. האירוע החמור ביותר היה ביום רביעי בערב, אז שוגרה רקטה מרצועת עזה לעבר שדרות. בתגובה, וחרף העובדה שלא חמאס הוא שירה, תקף צה"ל באותו הלילה מבנה תת-קרקעי של חמאס, שהוגדר על-ידי הצבא כ"מרכזי".

על פי הודעת הצבא, מדובר במוצב צבאי ובפתח מנהרת טרור אשר מוביל למבנה מרכזי תת-קרקעי עם חומרי גלם כימיים המשמשים לייצור מנועים רקטיים, ובצה"ל ציינו כי התקיפה "תוביל לפגיעה משמעותית בתהליך הייצור של הרקטות ברצועה".

בפועל, הסבירו גורמים ביטחוניים כי מדובר היה באתר לייצור לרקטות לטווחים בינוניים, למרחקים של 15 ק"מ ויותר, וההערכה היא שייקח לפלשתינים כמה חודשים טובים לשקם את היכולת שנפגעה להם.

היעד שהותקף היה על הכוונת של צה"ל כבר תקופה ארוכה, ובמערכת הביטחון רק חיכו להזדמנות לתקוף אותו. גורמים ביטחוניים מבהירים כי לישראל יש על הכוונת עוד כמה אתרים מסוג זה, ואם הירי מעזה יימשך, ישראל תנצל את ההזדמנות על-מנת לפגוע בהם.

סמוך מאוד לתקיפה הופעלה שוב התרעת צבע אדום בעוטף עזה, ובצה"ל מסרו כי: "זוהו ארבעה שיגורים משטח רצועת עזה שיורטו על-ידי לוחמי ההגנה האווירית. בהמשך דווח על התרעה בשדרות ובמרחב עוטף עזה. בדיעבד התברר כי כל ההתרעות הללו היו בשל קליעים, והטילים המיירטים של "כיפת ברזל" שוגרו לחינם.

בהמשך הודיע צה"ל כי תקף עמדות נגד מטוסים בתגובה לניסיונות חמאס לירות לעבר מטוסי חיל האוויר. מדוב במתחם המשוייך לכוח ההגנה האווירית של חמאס ברצועת עזה. מצה"ל נמסר עוד כי הניסיון לפגוע במטוסי חיל האוויר כשל, לא נגרם נזק לכלי הטיס ולא היו נפגעים.

בערב שבת שוגרו רקטות מהרצועה לישראל. רקטה אחת נפלה בשטח פתוח בקרבת הגדר בצפון רצועת עזה, ואחת נוספת נפלה בתוך שטח הרצועה. על פי דיווחי פלשתינים הרקטה נפלה מאחורי בתי הספר של אונר"א במזרח בית חאנון, והביאה לפציעתם של מספר תושבים.

במערכת הביטחון מקווים כי הפגיעה הכלכלית תדרבן את חמאס לנקוט צעדים חריפים יותר כלפי הג'יהאד האסלאמי במטרה לרסנו. זאת משום שההערכה היא שחמאס אינו מעוניין בסבב אלימות נוסף עם ישראל בעת הזו, אך בישראל סבורים שהארגון לא עושה כל שאל ידו כדי לרסן את אותם סוררים.

כאמור, בשבועיים הקרובים יתקיימו מספר ימי אזכור המועדים לפורענות: הראשון שבהם יחול ביום שלישי הקרוב, אז יציינו המוסלמים את לילת אל קאדר. יום שישי השבוע יהיה יום שישי האחרון של הרמדאן, וביום ראשון כבר יחול עיד אל-פיטר. בהמשך תחגוג ישראל את יום העצמאות, שאותו מציינים הפלשתינים ב"יום הנכבה". לאור זאת, צפויה מערכת הביטחון לשמור על דריכות גבוהה מאוד בימים הקרובים בכל הזירה הפלשתינית, וצה"ל נערך למגוון התפתחויות אפשריות – באופן הגנתי ואף התקפי.

מחר צפוי הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, לדון בסוגיית גיוס גדודי מילואים לטובת הגנה על קו התפר וההערכה היא שיאושר גיוס חירום של כ-6 גדודי מילואים שישחררו את הכוחות הסדירים מהגנה על קו התפר.

צה"ל כאמור צפוי להישאר בשטחי הרשות הפלשתינית בכוחות מתוגברים, ונכון לעת הזו, חרף הפיגועים הקשים בישראל ומעבר לקו הירוק, מערכת הביטחון יכולה להסתכל בסיפוק מסוים על העובדה שלפחות נכון לרגע זה, אין היסחפות של פלשתינים בגדה לאלימות.

בכיר בג'יהאד האסלאמי: "לא ניתן לסחוט את רצועת עזה שהפכה למבצר של ההתנגדות"

במערכת הביטחון החליטו שלא לתקוף בעזה בתגובה לרקטות שנפלו בסמוך לגדר, אך נקטו בסנקציה מסוג אחר, וקבעו כי ישראל לא תפתח מחר את מעבר ארז ליציאת פועלים וסוחרים מרצועת עזה. בפועל ההחלטה תקפה להיום בלבד, ואם לא תהיינה רקטות נוספות, קיימת סבירות גבוהה שבהערכת המצב שתתקיים היום תבוטל הסנקציה. המסר שמנסה ישראל להעביר הוא שהמשך פעילות הטרור מעזה תוביל לסיכון המשך הפעילות האזרחית ברצועה.

בכיר בג'יהאד האסלאמי, מוחמד אלהינדי, התייחס להחלטת ישראל ואמר כי "לא ניתן לסחוט את רצועת עזה שהפכה למבצר של ההתנגדות נגד הפשעים והתוקפנות של ישראל". עוד הוסיף כי. "מה שקרוי הקלות הן זכות טבעית של תושבי עזה, ופחות מהמינימום לתושבים שסובלים מהמצור והתוקפנות".

בהתאחדות האיגודים המקצועיים ברצועה אמרו כי: "סגירת מעבר ארז היא עונש קולקטיבי לכ-12 אלף פועלים" והזהירו כי הצעד ישפיע על הכלכלה הפלס השברירית בייחוד לקראת עיד אל-פיטר הקרב.

האבטחה על יוסי דגן - יותר משר בממשלה
הג׳יפ הממוגן הקל שיהווה תחליף לרכב ה'קרקל' הוותיק
כתב אישום נגד פלסטיני קטין שיידה אבנים על מכוניות
נשיא המדינה יצחק הרצוג ביקר בצה"ל
שמונה מבוקשים נעצרו הלילה באוגדת יהודה ושומרון
מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי