יעקב אשר הטיח בקושניר: "תהיה עצמאי למרות שהיו"ר שלך שר האוצר"

קושניר לאשר: "אל תטיף לי מוסר, אני לא הולך להתייעץ עם מי שאתה הולך להתייעץ"

יעקב אשר הטיח בקושניר: "תהיה עצמאי למרות שהיו"ר שלך שר האוצר" יעקב אשר

לאחר שחשף שורת כשלים מקצועיים במס הדרקוני על הכלים הח"פ אתגר ח"כ אשר את יו"ר ועדת הכספים ח"כ קושניר ש"יהיה גבר" ויגלה עצמאות מול יו"ר מפלגתו אביגדור ליברמן המכהן כשר האוצר, קושניר רתח מזעם וצעק: "עוף החוצה, אל תטיף לי מוסר".

בפתח דבריו בדיון הטעון, אמר ח"כ אשר כי "לפני הטיעונים הפרטניים על המסים הפוגעניים שנעשו תוך הפרחת פייק ניוז, שכביכול 70% מהזיהום מגיע מהחד פעמי בזמן שזה רק במרחב הציבורי ואילו הנתון האמיתי עומד על 7% ואף פחות - אני רוצה כמבוא לדמוקרטיה חד פעמית או דמוקרטיה מפלסטיק שמתרחשת פה שתדעו משהו קטן מהעבר, שאזכיר לכם קצת ציטוטים ומתקפות שלכם מהעבר".

הוא הזכיר את ימיו כיו"ר ועדת חוקה בתקופת קורונה, "פיקחנו על תקנות הקורונה של הממשלה, ובגלל מצב החירום אישרנו באופן חריג שחלק מהתקנות ייכנסו לתוקף בהחלטת ממשלה והדיון בוועדה יהיה בדיעבד. מה לא עשיתם לי, איזה עליהום היה פה, תקפתם הרבה יותר חזק ממה שאנחנו תוקפים כעת, שתיתם לי את הדם בקשית מפלסטיק.. 'קץ הדמוקרטיה' צעק פה אלי אבידר".

אשר פנה לשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "הייתי רוצה להיות הזבוב על הקיר בזמן קהלת ההחלטה על המס כדי לדעת ממי הגיעה היוזמה, ממך או מאיווט. אני משאיר את זה בסימן שאלה. רק אציין כי בדברי ההסבר לצו ובתשובה שהמדינה הגישה לביהמ"ש נכתב שהצו היה בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה. אין שם מילה אחת שזו יוזמה שלכם וזה אומר הכל".

הוא הוסיף: "ברור לכל מי שלמד את הנושא שזה מס לא מקצועי. הראינו פה את הכלים שעושים בהם שימוש רב פעמי וחל עליהם מס רק בגלל שהלכתם על מדד העובי בלי שום היגיון. יש את מרכיב הפלסטיק בכוסות קרטון שעומד על 3 אחוז בלבד ולמרות זאת יש עליהם מס. כמו כן לא עשיתם בדיקת חלופות של צעדים שיובילו לצמצום הנזק הסביבתי בלי מס. לא ננקטו פעולות חינוך והסברה, לא נתתם זמן היערכות ועוד שורה ארוכה של כשלים.

"ישראלי ממוצע לא ייסע לפארק או לפיקניק, לא עם מדיח ולא עם סט כלים, אלא מה, האוצר יודע שאנשים יקנו וישלמו את המס וככה ימלאו את קופת האוצר. זו המטרה. לא בדקתם גם את המשמעות של הגדלת ייצור ושינוע כלים רב פעמיים, זה נזק לא פחות מבחינה סביבתית".

בדבריו חשף את הצביעות הממשלתית שלא גזרה מס על כלי הטייק אוואי: "ממי אתם מפחדים? מהלוביסטים החזקים שלהם או שציבור הבוחרים שלכם פשוט יותר משתמש בזה? במשפחות ברוכות ילדים אוכלים בבית, הם לא משתמשים בטייק אוואי, זה פחות שינוע קטנועים עם פליטות פחמן, אבל עליבם קל להטיל מס. אתם שומרים על העולם? אתם שומרים על הכיס של משרד האוצר!".

עוד טען אשר: "אם אתם דואגים להגנת הסביבה למה אתם לא משקיעים במפעלי המיחזור? יש מפעל שנקרא גרין-נט שמטפל בפסולת הביתית במחוז ירושלים בלי צורך בהפרדה במקור שלא עובדת פה בארץ. הם מגיעים ל-40 אחוז הפרדה על ידי אוטומציה. תשאלו את ראה"ע ירושלים משה ליאון, הוא יוכל לספר לכם כמה זה תורם, אבל זה לא מה שמעניין אתכם כי המטרה שלכם זה הכסף נטו".

בסיום דבריו פנה ליו"ר ח"כ קושניר: "אני יודע שזה קשה לך אבל זו חובתך לגלות עצמאות ולעצור את התהליך הלא מקצועי הזה למרות שאתה במפלגה שהיו"ר שלה הוא במקרה גם שר האוצר. תהיה גבר ותעשה מה שאתה צריך".

לקושניר היה כנראה קשה לשמוע את הדברים, הוא זעם וצעק על ח"כ אשר: "אל תטיף לי על עצמאות, בפעם הבאה שתדבר איתי על עצמאות תמצא את עצמך בחוץ". קושניר לא המתין יותר מחצי דקה וצעק: "קריאה שלישית, תעוף החוצה".

אשר לא נותר חייב ואמר לקושניר: "קשה לך לשמוע את האמת, אה? זה לא יעזור לך, אתה צריך למלא את חובתך ולעשות עבודה מקצועית".

קושניר המשיך: "אל תטיף לי מוסר, אני לא הולך להתייעץ עם מי שאתה הולך להתייעץ", כשהוא מתכוון לגדולי ישראל. אשר הגיב לו מיד: "חבל שכך, אולי היית נראה אחרת. קשה לך להתמודד עם הכשלים המקצועיים שהצגנו, אתה בורח מהאמת".

יעקב אשר מסולק מהוועדה
גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח