נחשף: החרדים הפסידו יותר ב8% בקורונה

מסמך פנימי של משרד האוצר, אשר התפרסם בימים האחרונים מגלה כי הציבור החרדי הוא הניזוק המרכזי מהגל הראשון של הקורונה – גם בהיבט הכלכלי

נחשף: החרדים הפסידו יותר ב8% בקורונה שוטרים מחלקים מזון בבני ברק

על פי המסמך, עד סוף השבוע הראשון של חודש אפריל 2020, הושבתו לא פחות מ%27 מכלל המועסקים החרדים - מדובר על פער של %8 יותר מאשר אחוז המושבתים בקרב כלל הציבור.


הנתונים גם מצביעים על כך שבקרב כלל האוכלוסייה - נשים וצעירים הושבתו באחוז גבוה יותר, כך גם מועסקים נטולי השכלה אקדמית או כאלה הבאים ממשקי בית בעלי הכנסה נמוכה. גם בקרב המועסקים החרדים, לעומת 'רק' %23 מהגברים המועסקים החרדים שהושבתו.


הרי שלא פחות מ%30 מהנשים החרדיות המועסקות נותרו בבית בעקבות המגפה [מתוכם ישם הרבה שלא שייך אצלם עבודה מהבית]. עם זאת, בניגוד לפילוח באוכלוסייה הכללית, הרי שבקרב המועסקים החרדים לא נמצא הבדל ממשי באחוזי ההשבתה בין בעלי תואר ראשון ובין אלו שאינם.


לפי מחברי המסמך באגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, אחוזה השבתה הגבוה בחברה החרדית נובע בעיקר מההשבתה בתחום החינוך, אך גם בקרב העובדים בענפי שירותי המזון, המכירה הקמעונאית והמסחר הסיטונאי שהוקפאו באחוז ניכר, וכמו גם נשים חרדיות רבות שעבדו בענף הרווחה והסעד ונאלצו להישאר בבתיהן.


המשמעות הכואבת היא שרבבות משפחות חרדיות נקלעו לסיטואציה קשה במיוחד בחודשים האחרונים, כאשר נוסף על הסגר ותקנות ההרחקה – הם נדרשו להתמודד גם עם משבר כלכלי חריף וצמצום דרסטי בהכנסות. מצב שמקשה עוד יותר על הציבור החרדי שגם ככה באופן כללי הוא בקושי מסיים את החודש.


המשמעות הנוספת היא כי הנציגות החרדית צריכה לעשות כל מאמץ לאפשר לעובדים הללו להתפרנס – גם באם הגל השני אכן הגיע. ולמצוא פתרונות כלכליים באופן קריטי עבור אלושהדבר יימנע מהם. כך דווח אבי גרינצייג בקו העיתונות

אושר התקציב: בשורה לילדי החינוך המיוחד במוכש"ר
הדו"ח הכלכלי הדו-שנתי של ה-OECD על ישראל הוגש
שר האוצר יציג את התכנית שגיבש לשימור העבודה במגזר הפרטי בתקופת הסגר
מה לעשות אם המעסיק פשט את הרגל?
220 אלף מנויים בחברות התקשורת נהנו מהוזלה במחיר, בסך כולל של כ-25 מיליון ש"ח
חה''כ בוסו תוקף את גמזו: "אתה מבין את המשמעות של אתרוג?!"
למרות ההדבקה: התחבורה הציבורית תמשיך לפעול
קבלת קנס! יש מצב שתקבל חנינה?
תוכנית נתניהו אושרה: 10.5 מיליארד סיוע מיידי לעסקים ולשכירים שייפגעו מהסגר
ביטוח לאומי: דמי אבטלה גם על החגים!