תחקיר חושף: 600 אזרחים נהרגו בתיאטרון במריופול

מסמך הכולל עשרות עדויות של ניצולים מהמבנה, שהופצץ על ידי הצבא הרוסי, חושף את אחת הזוועות הקשות התרחשו באירופה בעשורים האחרונים

תחקיר חושף: 600 אזרחים נהרגו בתיאטרון במריופול

"הם לא באו לכבוש את העיר – הם באו להשמיד אותה", סיפרה מרינה קוטנייקובה, אזרחית מריופול, לסוכנות הידיעות איי.פי, שפרסמה היום (רביעי) תחקיר חדש בו נטען כי יותר מ-600 בני אדם נהרגו בהפצצת התיאטרון בעיר, הנמצאת מעל חודשיים תחת מתקפה רוסית.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', מעדויות שהגיעו מ-23 ניצולים של המתקפה על המבנה, ששימש מחנה פליטים מאולתר עבור התושבים שנמלטו מהקרבות בעיר והסתתרו במרתף הבניין הגדול, שהאמינו כי הוא מוגן. המבנה שימש מקלט מרכזי עבור תושבי מרכז העיר והופצץ ב-16 במרץ. סוכנות הידיעות שוחחה עם מומחים ובנתה דגם תלת מימדי של התיאטרון, במטרה לחשב את כמות האנשים שהיו במבנה בעת ההפצצה, תוך שכלול חוות דעת של מומחים בתחום חומרי הנפץ.

הערכת סוכנות גבוהה כמעט פי שניים מההערכות הרשמיות ונשענת על ההנחה שרוב ההרוגים נקברו תחת ההריסות או נכתשו בהפצצה הכבדה. אם ההערכה נכונה, מדובר באירוע רב הנפגעים הגדול ביותר באירופה בעשורים האחרונים והאירוע היחיד הקטלני ביותר במהלך הפלישה הרוסית לאוקראינה, שהחלה בסוף חודש פברואר.

התחקיר העצום מגולל את סיפוריהם המחרידים של הניצולים, שנאלצו לדלג מעל גופות בניסיון נואש להימלט מהמקלט שהפך למלכודת מוות. דמיטרי יורין, בן 31 ותושב מריופול, סיפר: "הייתי בהלם, התרחקי לכיוון הפארק הסמוך שם ראיתי מחלצים מביאים אנשים. חלקם כבר היו מתים. אחרים נשמו את נשימותיהם האחרונות".

יוליה מרחוננקו החזיקה בתיק עזרה ראשונה ורצה לסייע לפצועים. יחד עם שני שוטרים מקומיים היא סייעה לחלץ אנשים מההריסות. אחת מהם הייתה צעירה בשם נדיה שהחזיקה גורת כלבים. האישה גילתה עד מהרה כי בנה ובעלה שעמדו לצידה נהרגו בפיצוץ וביקשה מיוליה סיגריה. "הפסקתי לעשן למען בני, אבל כעת אין עבור מי להימנע מעישון", הצעירה הייתה פצועה אנושות והתחננה שיוליה תיקח את גורת הכלבים. "שמה גלוריה", היא סיפרה למחלצת. יוליה מעולם לא גילתה מה עלה בגורלה של נדיה.

על פי התחקיר, חלק גדול מההרוגים שגופותיהם נמצאו שהו מחות למבנה בזמן ההפצצה. בכיכר הסמוכה לתיאטרון התקיים מטבח שדה גדול בו בושלו ארוחות עבור התושבים, שרבים מהם הסתכנו בהגעה במקום בעוד הלחימה משתוללת בעיר סביבם. ניצולים מעריכים כי מאה אנשים התקבצה ובאזור מטבח השדה בזמן ההפצצה וכי כולם נהרגו כשחלקים מהמבנה קרסו על הרחבה.

הרשויות בעיר העריכו לפני כשבועיים כי 20,000 אזרחים נהרגו במהלך הלחימה בעיר, וסדרה של קברי אחים שנחפרו על ידי הכוחות הרוסיים ותועדו בצילומי לוויין אישרו כי שיעור האזרחים שנפגעו בלחימה היה גדול. ברוסיה הגיבו בזמנו להפצצת התיאטרון בטענה כי כוחות צבא אוקראיניים עשו שימוש במבנה אך לאחר מכן פרסמו הצהרה לפיה מי שפוצץ את המבנה היו חברי גדוד המתנדבים "אזוב" וכי רוסיה איננה אחראית למעשה.

התיאתרון שהופצץ
לראשונה זה 50 שנה: שימוע על עב"מים בקונגרס האמריקאי
ביידן הציע לצפון קוריאה חיסונים - בפיונגיאנג התעלמו
תם המצור: מריופול נפלה לידי רוסיה
אחרי 9 שנות שלטון הימין: מהפך פוליטי באוסטרליה
סיכום חדשות השבת: רוסיה כובשת את מריופול
"יבטיח ניצחון במלחמה": ביידן צפוי לאשר סיוע של 40 מיליארד דולר
איראן דוהרת לפצצה: "חלון הזמנים עליו בנו במערב הצטמצם עוד יותר"
זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור