הצעת חוק לסימון ביצים: "לצמצם את הסבל של התרנגולות"

הצעת חוק לסימון ביצים על פי סוג הלול ממנו הגיעו מבקשת למנוע הטעיית צרכנים ולקדם שקיפות לגבי תנאי החזקת התרנגולות בלולים

הצעת חוק לסימון ביצים: "לצמצם את הסבל של התרנגולות"

הצעת חוק לסימון ביצים בהתאם לסוג הלול בו הוחזקו התרנגולות שהטילו אותן הונחה השבוע (ב') על שולחן הכנסת. הצעת החוק מבקשת להפסיק את הטעיית הצרכנים הקיימת בתעשיית הביצים. בדברי ההסבר להצעה מוסבר כי: "הסוגים השונים של הלולים יוצרים בלבול רב אצל הצרכן. מוסיפים לבלבול תיאורים מילוליים וגרפיים המופיעים על אריזות של ביצי כלוב, כגון הכינוי 'ביצי משק טריות' או ציורים של תרנגולות מאושרות, על רקע מרחבים פתוחים ודשא ירוק או על גבי קנים מפוארים." את הצעת החוק יזמו חה"כ יוראי להב-הרצנו (יש עתיד) ומוסי רז (מרצ).

על פי ההצעה, הביצים יסומנו בהתאם לסוג הלול ממנו הגיעו: "ביצי כלוב" – ביצים מלולים בהם התרנגולות מוחזקות בכלובים; "ביצי סככה" – ביצים מלולים ללא כלובים; "ביצי חופש" – ביצים מלולים ללא כלובים, בהם מתאפשרת לתרנגולות גישה לחצר; ו"ביצים אורגניות" – ביצים מלולי חופש שהן תוצרת אורגנית. הצעת החוק מבקשת לאמץ את מתווה הסימון של האיחוד האירופי, בו החובה לסמן כל ביצה וכל מארז ביצים בהתאם לאופן החזקת התרנגולות שהטילו את הביצים קיימת מזה למעלה מעשור.

דברי ההסבר מתארים את האכזריות שבתעשיית הביצים הישראלית, בה 94% מהתרנגולות מוחזקות בלולי כלובים: "אופן הגידול של התרנגולות המטילות היא סוגיה מטרידה ביותר מבחינת צער בעלי חיים. מרבית הביצים בישראל מיוצרות כיום בלולים שבהם התרנגולות מוחזקות בכלובים. כלובי הרשת הצרים מונעים מהתרנגולת אפשרות לכל ביטוי של התנהגות טבעית: החל מניקור בקרקע ועד למתיחת כנף. בשנים האחרונות חל גידול במספרם של הלולים ללא כלובים, חלקם עם יציאה לחצר, אשר מאפשרים לתרנגולת מגוון גדול, גם אם לא מלא, של התנהגויות טבעיות." לצד זאת, מובהר כי "הצעת החוק אינה עוסקת בקביעת האסור והמותר בנוגע לאופן הגידול של התרנגולות המטילות, אלא מטרתה היא להגן על יכולתו של הצרכן לברור את הביצים שיקנה בהתאם למצפונו."

החל מהכנסת ה-19 הוגשו הצעות חוק דומות להצעת החוק הנוכחית, ומאז כלפני עשור פועלים גם במשרד החקלאות לחייב סימון ביצים לפי שיטת הגידול – אך הדבר לא נעשה. במדינות האיחוד האירופי קיימת, למעלה מעשור, חובת גילוי נאות של סוג הלולים באמצעות סימון מחייב של כל ביצה ושל כל אריזת ביצים. חובת הסימון חלה גם ביחס לביצים מיובאות.

ח"כ יוראי להב-הרצנו: "הרוב המוחלט של התרנגולות בתעשיית הביצים מוחזקות בכלובים צפופים ומזוהמים, כך שהן אפילו לא יכולות לפרוש כנפיים. זהו אחד מהנושאים הדחופים ביותר מבחינת רווחת בעלי חיים, וישנם מהלכים רבים שבכוונתנו לקדם כדי לצמצם את הסבל של התרנגולות. הצעת החוק מבקשת לשקף נאמנה את תנאי החזקת התרנגולות, ולאפשר לצרכנים לבחור באופן מודע על פי מצפונם אם לרכוש ביצים ואילו ביצים לרכוש".

עמותת אנימלס: "תעשיית הביצים יוצרת מצג שווא באמצעות איורים של תרנגולת בשדה פתוח ומילים פסטורליות כמו 'ביצי משק טריות', כשלמעשה התרנגולת כלואה כל חייה בכלוב צר שמתחתיו הררי צואה, דחוסה במצוקה בין חברותיה לתא. הרגליים העדינות של התרנגולת נפצעות מסורגי המתכת, ובכל חייה היא לא זוכה לדרוך על אדמה או להתעופף".

תרנגולות בכלוב
סוכות בפתח: כך תחגגו בלי לעלות במשקל
צפו: מתכון בריא, טעים וחגיגי - לחם בננה מועשר בחלבון
לקראת יום כיפור: הכינו עצמכם לצום!
לשנה החדשה: יבול הרימון יעמוד השנה על כ- 40,000 טון
יוסר הפיקוח על מחירי החמאה הישראלית
מועצת הדבש: תפוקת הדבש השנה תעמוד על כ-3,600 טון
דג בראש השנה? היזהרו עם הילדים
לקראת ראש השנה: ככה מורידים כתם של רימון ‎‎
נודף ריח, אבל בריא מאוד: הכל על הגויאבה
מתכון קינוח דבש ייחודי: סורבה תה בדבש