מה רע בבקבוקי פלסטיק?

בשלושים השנים האחרונות הפלסטיק כבש מקום יציב בחיינו. צעצועי פלסטיק תפסו את מקומם של צעצועי עץ וגומי, בקבוקי פלסטיק החליפו בקבוקי זכוכית – גם אצל מבוגרים...

מה רע בבקבוקי פלסטיק?

בשלושים השנים האחרונות הפלסטיק כבש מקום יציב בחיינו. צעצועי פלסטיק תפסו את מקומם של צעצועי עץ וגומי, בקבוקי פלסטיק החליפו בקבוקי זכוכית – גם אצל מבוגרים וגם אצל תינוקות; אנו משתמשים בכלי מטבח מפלסטיק, בריהוט מפלסטיק, בכלי אחסון לאוכל ולתרופות, בכלי מעבדה ומה לא.

אבל האם הוא בטוח?

כולכם בוודאי שמעתם על הסכנות שבשימוש בפלסטיק. הסכנות הן כה רציניות, שעדיף לוותר על שימוש בפלסטיק בכלל. אבל אנחנו כבר רגילים להשתמש בפלסטיק לכל דבר, ורובנו לא ירצו לוותר עליו.

לכל אלה שלא יוותרו, לא נשאר אלא ללכת בין הטיפות: תשתמשו, אך תבדקו את הסימון על גבי האריזות ותתנהגו בהתאם לסכנות שבכל סוג של פלסטיק.

קודם כל,, תכירו את הסימון:

PET,№1 (1או – PETE, №1 הפלסטיק הכי נפוץ לבקבוקי מים, שמו - פוליאטילנטרפטלאט. קל למחזור, קל משקל וזול. בטוח בקור, מפריש חומרים מסוכנים בחימום (כולל חימום בשמש) ובשימוש חוזר.

2) פלסטיק מסוג HODE №2 - נחשב לעבה ובטוח בשימוש לדברים קרים. תוכלו לראות אותו על אריזות של תרופות ותוספי תזונה - כולם נשמרים במקומות קרים ומוצלים.

3) הסימן PVC №3, או V3,,№ מסמן שהכלי עשוי מפלסטיק מסוג פוליווינילכלוריד – פולימר על בסיס כלור. מדובר בסוג הכי זול ולכן הכי נפוץ של פלסטיק וגם אחד המסוכנים ביותר. נמצא בשימוש בריהוט פלסטי, בצינורות מפלסטיק, במפות וכיו"ב. מכיל כמה סוגים מסוכנים של פלסטיק וקדמיום – מתכת כבדה ומסוכנת. ריהוט כזה אסור להניח בשמש או ליד מכשיר חימום. ללא חימום, ריהוט וצעצועים מחומר זה אינם מסוכנים.

הבעיה היא שמחומר זה עושים גם כלים חד-פעמיים, אריזות קוסמטיקה, כלי אחסון לכימיה ביתית, בקבוקי שתייה, בקבוקי שמן ועוד. עם הזמן, פלסטיק זה מתחיל להפריש חומר רעיל בשם ווינילכלוריד. החומר נכנס למים או לאוכל ועושה את דרכו לגופינו.

PVC מסוכן במיוחד בחימום או במגע עם משהו שמכיל כוהל, אז הוא מפריש ביפנול, ווינילכלוריד, פטלאטים ודיאוקסידים מסרטנים. לא לחינם הוא נקרא גם "הפלסטיק-הרעיל": הוא זול, אך ייצורו, שימושו ומחזורו כרוכים בהפרשה מרובה של רעלים מסוכנים.

4)– PP,№5 מסוג זה של פלסטיק (פוליפרופילן) עושים צעצועים, מזרקים חד-פעמיים וכלי אחסון לאוכל. הוא בטוח ללא חימום. בחימום הוא מפריש חומר מאוד רעיל - פורמלדהיד. בתור כלי אוכל ניתן להשתמש למזון לא חם (לסלט – כן, למרק חם – לא...), כל עוד הוא לא שינה צבע. מצאתי את הסימון על קופסאות טעמן ומיה. כולם נשמרים ללא חימום, כך שזה בטוח.

LDPE (5 או PEBD או - № 4 פוליאטילן בצפיפות נמוכה. בטח נמצא בביתכם בצורת שקיות, שקיות לפח אשפה, דיסקים למחשב. בהתחשב בכך שאתם לא אוכלים מהם, הם בטיחותיים. מי שאוכל משקיות - עדיף שיעבור לנייר אפיה או שקיות נייר.

№ 5 (6או PP – פוליפרופילן. פלסטיק עבה, חזק, עמיד בטמפרטורות גבוהות. עושים ממנו צעצועים, ציוד רפואי פלסטי וריהוט לגינה. נחשב לבטיחותי ביותר ביחס לאחרים. אצלי נמצא במכשיר למדידת לחץ דם.

PS (7 או № 6 – פלסטיק עשוי חומר הנקרא פוליסטרול. הוא לא מסוכן כל עוד הוא קר, אך בהשפעת חום מתחיל להפריש רעל בשם סטירול שפוגע בכליות ובראייה. בהשפעת כוהל הוא מפריש גם פנול ופורמלדהיד – חומרים רעילים ומסרטנים. פלסטיק זה נמצא בשימוש בכלים פלסטיים למוצרי מזון מקורר: כוסות ליוגורט, מגשים לבשר קפוא וכיו"ב. מפריש חומרים מסרטנים בשימוש חוזר ו/או בחימום. מסוכן גם בשימושים אחרים.

OTHER (8 או O או № 7 – זה סימון שניתן לכל סוגי הפלסטיק שלא קיבלו מספר מיוחד, דוגמת פוליאמיד, ביקרבונט ועוד. עושים מהם כל דבר. בחימום או בשטיפות תכופות הם מפרישים ביפנול-A. אצלי מצאתי בבקבוקון של טיפקס. מאחר ואני לא אוכלת טיפקס וגם לא מחממת אותו והוא נגמר אצלי בצ'יק, אין בעיה עם הבקבוקון הזה. אבל מצאתי גם סימון "0" על הנשכן של התינוק של השכנה - והמלצתי לה לזרוק אותו...

9) פלסטיק ללא סימון. פלסטיק ללא סימון הוא בד"כ הכי מסוכן. תיזהרו מלקנות פלסטיק מסוג זה. פלסטיק לא מסומן מצאתי אצלי בצורת ידיות של מספריים תוצרת סין.

10) מלמין (אל תתבלבלו, זה לא מלנין...) הוא חומר בעל שמות רבים: 2,4,6-Triamino-s-, Melamine, Cyanurotriamide, Cyanurotriamine, Cyanuramide. כלים ממלמין מסוכנים במיוחד.

יצרני מזון מסוימים הוסיפו מלמין למזון שלהם כדי לקבל תוצאות יותר גבוהות של חלבון ברשימת המרכיבים שלהם. כך, ביוני 2008 חברה סינית בשם Sanlu Group נתבעה ע"י הורי תינוקות שניזונו מפורמולת החלב של החברה וכתוצאה מכך נתגלו אבנים בכליות אצל התינוקות. הרכב הפורמולה נבדק והתגלה בה מלמין. כתוצאה משימוש בפורמולה זו רק בשנת 2008 התגלו מעל 300 אלף תינוקות שסבלו מאבנים בכליות, מתוכם מעל 53 אלף בסין, עוד שישה תינוקות מתו ועל כ-100 נוספים דווחו שהם נמצאים במצב אנוש (לא יודעת מה עלה בגורלם בסופו של דבר). אלה המקרים המדווחים בלבד. כמובן, חברות ידועות דוגמת סימילאק לא יעשו דבר כזה לתינוקכם, הבאתי את הסיפור רק לדוגמה לרעילות אפשרית של מלמין.

לפי המחקרים

הפולימרים עצמם אינם רעילים, אך הופכים לכאלה בהשפעת חימום, בהשפעת חומרים שנמצאים במזון (באחסון) וכן נוצרים עם הזמן, כאשר הפלסטיק "מזדקן" ומתחיל להתפרק.

גם בקבוקים פלסטיים לתינוקות עלולים להכיל חומר רעיל.

שתיית מים מבקבוקים פלסטיים ע"י אישה בהריון גורמת למומים מולדים.

ככל שמים נמצאים בבקבוקים זמן רב יותר, כך השפעת החומרים הללו רצינית יותר.

חימום מחמיר משמעותית את הבעיה.

מה אפשר לעשות להקטנת הסיכונים:

-תזרקו את כל הפלסטיק שרק ניתן.

-אל תיקנו חפצים מפלסטיק. אם אפשר לקנות אותו חפץ מחומר בריא יותר או להסתדר בלעדיו, עדיף.

-אל תעשו שימוש חוזר בכלים חד-פעמיים.

-תחליפו בתדירות של לפחות פעם בחודש קופסאות פלסטיק שמשמשות אתכם על בסיס יום-יומי למזון (למשל קופסאות בהן אתם נותנים אוכל לילדים לארוחת עשר).

-כשאתם קונים משהו עשוי פלסטיק, תבדקו את הסימון על תחתית המוצר ועשו חושבים.

-מומלץ לאחסן מים בכלי אחסון מזכוכית, חרסינה או נירוסטה, כאשר הפתרון הטוב ביותר זה זכוכית, ששומרת בצורה אופטימאלית על כל סגולות המים.

- אין לשמור בקבוקי מים. אם כבר קניתם – זה חייב להיות לשימוש מיידי.

- אל תקנו פלסטיק ללא סימון

- נסו לבדוק איפה הפלסטיק מיוצר: פלסטיק מסין מסוכן הרבה יותר מפלסטיק שמיוצר באירופה.

- אם, כאשר "שורטים" בעזרת ציפורן כלי פלסטיק נשארת "צלקת" לבנה, זה סימן שמדובר בפלסטיק מסוכן. על פלסטיק "נכון" לא יישאר זכר ל"שריטה".

- עוד סימן לפלסטיק מסוכן – ריח. כל ריח, ולו הקל ביותר, הוא סימן לרעילות גבוהה של הפלסטיק.

- בכוסות חד-פעמיות ניתן להשתמש רק לעיתים רחוקות ורק למים קרים. לא למיצים (יש בהם חומציות מסוג אחר!) ולא לתה (הוא חם!).

- כלי פלסטיק שלא מיועד למיקרוגל – מסוכן במיוחד בשימוש במיקרוגל או כשמגישים בו מזון/שתייה מחומם או מבושל במיקרוגל, (וזאת בנוסף לנזקי מיקרוגל עצמו).

- אם אחסנתם מזון כלשהו בכלי פלסטיק במקפיא, אל תפשירו אותו באותו כלי פלסטיק! לשם כך העבירו את המזון המוקפא לסיר נירוסטה, לצלחת מחרסינה או לכלי זכוכית.

- המצב הופך להרבה יותר מסוכן כאשר מתחילים להשתמש בכלים פלסטיים שלא בהתאם למטרתם. לדוגמה, כוסית פלסטיק ליוגורט עשויה מפלסטיק שעמיד לחומצות הנמצאות ביוגורט, אך לא עמיד לחומרים הנמצאים בתה או במיץ פירות/ירקות.

שימו לב: לפעמים אדם מרגיש לא טוב, עייף, יש לו תסמינים שלא מתאימים לשום מחלה, הרופאים מתקשים לאבחן אותו ועוד פחות – לעזור לו. כמבן לא תמיד, אך לפעמים הסיבה נעוצה בהרעלת פלסטיק. אז אל תזלזלו.

תוכלו למצוא מידע על שיטות אבחון וטיפול עממיות בספר "יפה, בריאה ולא מורעלת".

לשאלות והזמנת ספרים יש לפנות למייל: yaeltuk@gmail.com

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD),

מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה",

"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"

"סיפורים מהקליניקה",

"אסטרולוגיה לכל עת"

"קל להיות בריא"

"יפה, בריאה ולא מורעלת"

"הפתגם לא משקר"

מלכודת זבובים ויתושים מבקבוק פלסטיק

הדף היומי מסכת יבמות דף קי
מסר קצר לפרשת קרח • הרב אשר וייס
כשהסוס הרתום לעגלה משתולל • פרשת קרח • צפו
מהי הדרך להתמודד מול עוקרי התורה? חבר המועצת מגלה
הדף היומי מסכת יבמות דף קט
פרשת קרח תשפ"ב • הרב אשר וייס
הרב מיכאל לסרי - מסר לפרשת קרח
פנינה יקרה: הזמן עובר מהר מאוד
נחמד בחוץ ואלים בבית? הפתרון! • צפו
מהו נוסח המיאון? • דף היומי