במעמד מרגש: נחנכו קברי האחים שנרצחו בשנות השואה

לאחר עשרות שנים נכחנו שני קברי אחים במחוז רובנא • במעמד השתתף אף מושל המחוז שהביע התנצלות בפני העם היהודי

במעמד מרגש: נחנכו קברי האחים שנרצחו בשנות השואה תפילה על קדושי השואהמצבה על קברי הנפטריםמצבה על קברי הנפטרים

במעמד מרגש עד דמעות נחנך במהלך השבוע האחרון שני קברי אחים בעיירות מטייבקא ופוסטומיתי הממוקמות במחוז רובנא באוקראינה בהשתתפותם של רבנים ואישי ציבור מקומיים. מעמד הקמת קברי האחים נערך על ידי מרכז רבני אירופה הפועלים להנציח את זכרם של הרוגי השואה האיומה שלא נקברו כראוי וכיאה לקדושי עליון.


מרכז רבני אירופה פועל מספר שנים להנציח את זכרם של קדושי השואה, במסגרת מסע חובק עולם עורכים תחקירים, בדיקות מעמיקות ושיחות עם אנשי עירייה בכדי לאתר את מיקומם של הנרצחים הקדושים. הפעילות המסורה נערכת מזה שנים בשיתוף פעולה עם הרב ישראל גבאי יו"ר אגודת "אהלי צדיקים".


בטקס חנוכת קברי האחים בשני עיירות במחוז רובנא השתתף רבה של המחוז הרב שניאור שניארסון אשר הביע התפעלות של ממש מפעילותם הברוכה של מרכז רבני אירופה. נקודה מעניינת נרשמה כאשר באורח פלא היום בו נערכה חנוכת קברי האחים, התרחשה בתאריך בו חוסל גטו רובנא בשנת תש"ב.


המעמד היה מרגש עד דמעות, כאשר במהלכו אף השתתף נוכרי אשר סיפר בהתפעלות מעשים רבים ששמע מאמו אשר הלכה לעולמה, על שנות השואה האיומה במקום, וטבח היהודים הרבים שהתגוררו במחוז. הנכרי אף סיפר כיצד אמו במסירות נפש של ממש הצילה מספר ילדות מידם של הנאצים ימ"ש.

במהלך הטקס נשא דברים רומן פרקוביץ', קשיש נוכרי בן המקום, שתיאר בהתרגשות את זיכרונותיו מאותם ימים קשים עת היה ילד בן 7. "דוד שלי סיפר לי על אישה יהודיה שהגיעה ביום שישי עם 2 ילדות קטנות בניסיון להימלט מהנאצים. היא הראתה לו שקית עם מטבעות זהב ואמרה לו שהיא מוכנה לשלם כל סכום שיבקש אם יזדרז לקחת אותם עם הסוס והעגלה שלו לבית הכנסת בסוטצ'ין ובלבד שיגיעו לפני שבת כי איננה רוצה לחלל אותה. הוא לקח אותם במהירות למקום שביקשה ועד יום מותו נשאר עם החידה האם הצליחו להינצל או שמא נספו".

סיפור נוסף סופר במהלך המעמד על אישה יהודייה שהתהלכה ברחובות המחוז עם תיק ענק על גבה, הגרמנים שהתהלכו במקום הביטו לעברה אך לא חשדו במאומה, לפתע הם הבחינו כי האם היהודייה מתכופפת בצדי הדרכים והבינו שככל הנראה בתוך התיק ישנו ילד שבוכה. מיד באותו הרגע הם שלפו את נשקם וירו באם והתינוק למוות.

סיפורם של קדושי מחוז רובנא הוא סיפור טרגי, בשנת תש"ב הוציאו הגרמנים ימ"ש את מרבית יהודי הגטו והובילו אותם לתוך יערות במחוז הממוקמים בסמוך, כשהגיעו ליערות, ציוו הנאצים את היהודים לחפור בורות ענק בקרחות היער ולהיכנס פנימה. לאחר שכל היהודים על נשיהם וטפם נכנסו פנימה ירו עשרות החיילים הגרמנים צרורות מנשקם והרגו את כולם בבת אחת, הי''ד.

מושל מחוז רובנא שאף הוא השתתף בטקס חנוכת קברי האחים נשא דברים נרגשים. בקול חנוק ביקש סליחה מיהודי רובנא שנהרגו בשנות השואה האיומה. המושל אף הביע התנצלות בשמו, ובשם המדינה על העוול הנורא שנגרם ליהודים שהתגוררו במחוז בשנות הזעם הנוראיות.

לאחר מכן נשא דברים מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" הרב אריה גולדברג שליט"א אשר בהתרגשות עצומה הגיב לדברי המושל, "התשובה הניצחת שלנו", אמר הרב, "היא להוכיח שיש המשך לעם היהודי כולו. התשובה שלנו היא להראות שעם ישראל חי וקים, ולהראות שמזימתם של הנאצים ימ"ש לא צלחה".

הרב גולדברג הוסיף, "משנות הזעם אנו למדים כמה מילים יכולים להרוג, וזו בדיוק התשובה שלנו להקפיד על המילים שאנו מוציאים מהפה ולהגביר את הקדושה והטהרה בעם ישראל כולו". מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" הוסיף כי התשובה הניצחת היא להקים עוד מרכזי חסד בעולם כולו.

סמוך לציון: צעיר ישראלי נכווה
מדינות המפרץ מתקרבות לאיראן: "ביידן ערער את הברית האזורית"
5 הרוגים ועשרות פצועים באירוע דריסה בוויסקונסין
הדוב הלבן: קטעים משעשים מהיצור הענק • צפו
שניים במכה: אוסטריה הודיעה על סגר מלא וכפיית חיסונים
בריטניה תכריז על חמאס כארגון טרור
רוסיה: התגלו שרידי בית כנסת בחצי האי-קרים
ניסיון חיסול הישראלי בקולומביה: "המתכננים - אנשי כוח קודס"
בעקבות ההסלמה: משרד החוץ מזהיר מפני נסיעה לאתיופיה
צפו: כך השתלטו האיראנים על המיכלית מול האמרקאים