פיצוי חלקי: 400,000 ש''ח לישיבה שגורשה על ידי הצבא

לאחר שנים של גירוש הישיבה וגזילת המבנה לידי הצבא, תקבל ישיבת עוד יוסף חי פיצוי על סך 400,000 ש''ח על הנזקים שנגרמו

פיצוי חלקי: 400,000 ש''ח לישיבה שגורשה על ידי הצבא

בפסק דין שניתן אתמול (ראשון), התחייבה המדינה לשלם לישיבת "עוד יוסף חי' ביישוב יצהר 400,000 ש"ח בגין דמי שימוש הוגן ובגין פיצויים על נזקים שנגרמו למבנה. לאחר שכוחות הביטחון תפסו את מבנה הישיבה ואילצו את הישיבה לעבור למיקום חלופי.

תחילתו של הסיפור באפריל 2014, אז תפסה המשטרה באמצעות כוחות מג"ב את הישיבה. בכתב התביעה שהוגש על ידי עו"ד אריה ארבוס ממשרד "ארבוס קדם צור" טענה הישיבה, כי נאלצה לנדוד ממקום מושבה ועל המדינה לשלם לה דמי שימוש הוגן. עוד טענו התובעים לנזקים שמגרמו למבנה. נציין כי עד היום סובלת הישיבה מהתנכלות של המדינה וכבר עשור שהיא בלי תקציב ממשלתי.

המדינה מצידה טענה טענות שונות מדוע היא אינה מחויבת לפצות את הישיבה, אך לאחר שהבינו במשרד הביטחון כי טענתם עלולה לנחול מפלה בבית המשפט, הגיעו להסדר פשרה עם הישיבה, לפיו ישלמו לישיבה 400,000 ש"ח, מבלי להודות בטענת התובעים.

עו"ד אריה ארבוס המייצג את הישיבה מסר בתגובה: "המחשבה שניתן להחרים מבנה ישיבה, מבלי לשלם פיצוי על השימוש היא מקוממת. אחת הטענות של המדינה הייתה כי המבנה נבנה ללא היתר, זאת על אף שהמדינה סייעה בהקמת מבנה הישיבה. אני מצר על שנים של סחבת אבל שמח שבסופו של דבר הבינו במשרד הביטחון כי יש להם אחריות כלפי ישיבת עוד יוסף חי והחליטו לפצות אותם".

מישיבת עוד יוסף חי נמסר בתגובה: "וכאשר יענו אותנו כן נרבה וכן נפרוץ. את תפיסת הישיבה, את הניסיון להשתיק את קול התורה, את החילול השם ואת הפיכת בית המדרש לחדר כושר לא ניתן לפצות בכסף. עם זאת אנו שמחים שמשרד הביטחון, ובימ"ש, הבינו שנעשה פה עוול, ועל העוול צריך לשלם".

עוד הוסיפו לתאר את עוצמת הנזק לישיבה: "הסכום אינו מכסה עלויות כלל הנזקים, שהוערכו במעל 800,000 ש"ח, אך זהו תחילתו של תיקון. עם זאת, לצערנו, הרדיפה של הישיבה טרם הסתימה, ואנו כבר עשור ללא תקציב. מערכת הביטחון מתבלבלת עד היום בין אויב לאוהב, ומגלה רפיסות מול האוייב הערבי. אנו תקווה שמערכת הביטחון תשוב לתפקידה האמיתי לייצג את עם ישראל ללא מורא, בגאווה יהודית אמיתית".

לסיום אמרו בישיבה שהוקמה בקבר יוסף אך עם מסירתו לידי הערבים גורשה משם: "למרות הרדיפות איננו מתייאשים ובטוחים כי נשוב למתחם הישיבה המקורי בקבר יוסף בשכם, נשוב בשמחה ובאור היום ונסיים את הכיבוש ואת העוול".

ישיבת 'עוד יוסף חי' בכיבוש הצבא
תחזית מזג האוויר: אפשרות לגשם מקומי
זיהום נרחב בנחלי הצפון
יו"ר ועדת החוקה: פטור מתו ירוק לילדים עד גיל 12 לחוה"מ סוכות
שוב: המשטרה "התלבשה" על חסיד ברסלב ששב מאומן
החל מהלילה: ההסכמון יופעל על כלל חבי הבידוד
מודיעין עלית: תלמוד תורה עלה באש
מעקב פולשני: התו הירוק יעבור לברקוד
"ההתנהגות שלהם כמו של הטאליבן או הקו קלוקס קלאן"
אושרה המשך חובת עטית מסכה בהתקהלויות בשטח פתוח
"מתנות" לחופש: המשטרה חילקה 2,000 דוח''ת ביום על אי-עטיית מסכה