החילול ההמוני נמנע: בוטל החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

ברוב מוחלט של חברי הכנסת, נפל החוק הכופה את הפעלת התחבורה הציבורית בשבת. ח''כ מקלב: "רוב המדינה רוצה לשמור שבת"

החילול ההמוני נמנע: בוטל החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת בימה - המעודכנים מעדכנים

מליאת הכנסת הפילה את הצעת החוק ברוב של 53 מול 26 את יו''ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, בהקשר לניסיונות להצדקת הפעלת התחבורה ציבורית בשבת: "תחבורה ציבורית בשבת היא צורך בסיסי וחיוני. זה צודק מבחינה סביבתית, מבחינה חברתית, מבחינה כלכלית ומציל חיי אדם. זה יפחית את הפקקים ואת תאונות הדרכים, זה ייתן מענה למי שידו אינה משגת. לא ייתכן שרק בגלל כפייה דתית וצביעות אזרחי המדינה יהיו בעוצר יום בשבוע", טענה במליאת הכנסת.

ח"כ ממר"צ, אף תקפה את מפלגת כחול לבן: "אתם יודעים שכל מה שאני אומרת נכון. עובדה, זו הייתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלכם. הבטחתם להשפיע מבפנים, תגדלו עמוד שדרה".

בזעמה, זנדברג תקפה את שרת התחבורה, באופן מוגחך, בכך שהשוותה אותה למערכת הבריאות: "תחבורה ציבורית היא דבר חיוני. לא ייתכן ששרת התחבורה תתנגד לתחבורה ציבורית, זה כמו שר בריאות שיתנגד לבניית בית חולים".

ח"כ אורי מקלב, סגנו של שר התחבורה, הציג את עמדת הממשלה: "המדינה לא תפעיל תחבורה ציבורית בשבת, אנחנו עומדים כעת להחיל דין רציפות דחיה על הצעת החוק הזו, היא עלתה בכל הכנסות האחרונות ונדחתה, ההצעה הזו באה לפגוע בסטטוס קוו הקיים עשרות שנים, לא היה תקדים כזה ואנחנו נתחייב לא יהיה תקדים כזה, רואים גם את השינוי שנעשה בשנים האחרונות, הרוב בארץ רוצה לשמור שבת, רוצה יהדות".

ואף הפרס את ההשלכות של הפעלת תחנות דלק בשבת: "בהצעה זו אתם פוגעים בזכויות האזרח, כבר היום לא מקבלים אלפי עובדים לעבודה בגלל שרוצים שיעבדו בשבת, אני מצר על הפעלת תחנות הדלק בשבת, ההצעה הזו מנסה לחייב את מדינת ישראל לעבוד בשבת, לא רק שהצעת החוק הזו לא עומדת בקריטריונים משפטים בסיסים אלא גם בג"ץ דחה אותה לא פעם וקבע כי השר חייב להתחשב במסורת ישראל".

"במה אנחנו מדינה יהודית?", מקלב שאל במליאה, "מה הקשר שלנו לארץ ישראל מאכילת פלאפל? זה הזהות היהודית שלנו. הערכים הם לפני הבילויים, מדינה יהודית והזכות לשמורת המסורת חייבת להשמר".

ח"כ ישראל אייכלר, חיזק את הפלת החוק לחילול שבת: "תחבורה ציבורית בשבת היא אסון דווקא עבור אלו שאינם שומרי שבת. מה נשאר ליהודי כזה מהאווירה השבתית? השקט שבחוץ, המנוחה. אלו שרוצים להפעיל אוטובוסים וקניונים בשבת הופכים את העובדים שלהם לעבדים שלא זכו למתנת השבת. העשירים ועובדי המגזר הציבורי השובתים בשבת יוצאים לשופינג ולטיולים ובכך גוזלים את זכות מנוחת השבת של השכירים החלשים העובדים בשבת כעבדים. והתורה אמרה: "למען ינוח עבדך ואמתך כמוך".

הוד קודש: לדמותו של מרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין שליט"א
הילולת רבי שלמה מקרלין, שאמר: "משיח בן יוסף אני הייתי, היכן אתה משיח בן דוד?"
תיעוד: מעמד הפרשת תרומות ומעשרות במאפיית 'טיב המצות'
מרן האדמו"ר מוי'זניץ ישהה השנה למנוחה במושב חספין
הלם בירושלים: המגיד שיעור הגאון רבי גרשון ריז'י זצ"ל, נפטר באופן פתאומי
סגר הצדיק: העלייה להילולת הצדיק משטפנשט נחסמה
לרגל תקופת בין המיצרים - מצגת בית המקדש בתפארתו
שר התורה: מותר למבודדים לשמוע מוזיקה בבין המצרים
הלכה ומנהג: דיני ומנהגי בין המצרים
תורה שלמדתי באף – קורונה תש"פ