לבנון: קרבות ברחובות בין חיזבאללה לצבא

הרוחות בביירות עדיין סוערות בעקבות קרב הרחוב שהתפתח בין תומכי חיזבאללה לתושבי השכונות הנוצריות וגבה את חייהם של שישה תושבים • עדויות מתושבי לבנון

לבנון: קרבות ברחובות בין חיזבאללה לצבא

אירוע הירי הבוקר (חמישי) בביירות, הזכיר לתושבי העיר אירועים מתקופות אחרות.

תושבים בביירות סיפרו כי על אף הפריסה הנרחבת של צבא לבנון וכוחות ביטחון הפנים בעיר במטרה לחצוץ בין השכונות השיעיות לשכונות הנוצריות, חילופי האש בין המליציות הנוצריות לפעילי חיזבאללה חמושים אשר גבו לפחות שישה הרוגים, בהם אישה שנהרגה בביתה מפגיעת כדור תועה וכן עשרות פצועים, נמשכו עד שעות הערב, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

שארבל, תושב ביירות, סיפר כי הירי לעבר המפגינים השיעים בוצע על ידי צלפים וחמושים שהתמקמו על גגות ומרפסות של בניינים שממוקמים בתוואי המסלול בו עברו תומכי חיזבאללה ואמל (גדודי ההתנגדות הלבנונית).

"פעילי חיזבאללה ואמל עברו בכוונה דרך השכונות הנוצריות כדי להתגרות ולהתריס כלפי התושבים הנוצרים היות ורוב ההרוגים והנפגעים באסון הפיצוץ בנמל היו תושבים נוצרים בשכונות במערב ביירות הסמוכות לנמל", טען שארבל, "הם חשבו שאנחנו נשב בשקט בזמן שחיזבאללה מנסה לגנוב את לבנון ולהפוך אותה לעוד מחוז איראני כפי שקורה בסוריה. נמאס לנו שחיזבאללה עושה הכל כדי להרוס את לבנון. גם הרשלנות הפושעת שגרמה לפיצוץ בנמל היא תוצאה של ההתנהלות המושחתת של חיזבאללה במדינה".

אבו ראפא, תושב רובע הדאחייה הנחשב מעוז של חיזבאללה והשתתף בהפגנה, סיפר כי: "הנוצרים קראו כבר מיום רביעי לפגוע באזרחים תומכי חיזבאללה שייצאו להפגין. הירי לעברנו בוצע ממספר מוקדים על ידי צלפים וחמושים שהמטירו עלינו אש צולבת. הם אפילו עשו שימוש במטולי RPG. ההפגנה שלנו הייתה שקטה וחוקית, ולא היו חמושים בין המפגינים".

עוד טען: "זכותנו לדרוש להחליף את השופט החוקר שעושה הכל כדי להאשים את חיזבאללה בפיצוץ בנמל לבנון. אם נידרש, נילחם על החיים שלנו בביירות ובכל לבנון. איננו חוששים מדבר. העדה הנוצרית כולה היא משתפת פעולה של האויב הציוני שמחמש את הנוצרים ופועל לדרדר את לבנון למלחמת אזרחים נוספת".

אך המתיחות בין השיעים לנוצרים במדינת הארזים מורגשת גם מחוץ לבירה. תושבים בטריפולי, עיר בצפון לבנון, סיפרו כי המנהיג הפוליטי הנוצרי סמיר ג'עג'ע העומד בראש התנועה הנוצרית המתנגדת לחיזבאללה ופטרוניה באיראן, "הכוחות הלבנונים", הורה למליציות הנוצריות החמושות שתחת פיקודו "להיערך לקרבות מול פעילים חמושים של חיזבאללה ואמל".

"יש לג'עג'ע כ-15 אלף פעילים חמושים במסגרת הכוחות הלבנונים שערוכים לפעולה מידית. אם חיזבאללה חושב שניתן לו את הראש שלנו ונגיש לו ולבעלי בריתו באירן את לבנון על מגש של כסף כדי שיחשבו שוב", אמרו תומכיו.

עוד אמר: "פעם הנוצרים היו רוב בדרום לבנון והנה חיזבאללה גרש את כולם והשתלט על האזור. חיזבאללה גרם להרס של לבנון כשיצא למלחמות מיותרות בישראלים וחמור מכך חיזבאללה הרס לחלוטין את החברה בלבנון עם מדיניות ההפרדה שלו בין העדות השונות וההטבות לעדה השיעית בלבד. לא נאפשר לחיזבאללה לעשות בטריפולי ובצפון המדינה את שעשה בדרום לבנון".

במקביל לכך, במערכת הביטחון עוקבים אחר הדיווחים על העימותים הפנימיים בלבנון, אך מעריכים כי בשלב זה לפחות, לעימותים בין חיזבאללה למתנגדיו לא תהיה השפעה ישירה על ישראל. יחד עם זאת, אין זה סוד שאחת מהדרכים להסיט את תשומת הלב בלבנון לכיוון אחר, היא לנסות לחמם את הגבול עם ישראל ובמערכת הביטחון, בעיקר בגופי המודיעין, עוקבים אחר המתרחש בארץ הארזים ונערכים לכל האפשרויות.

צבא לבנון במהלך העימותים
מרהיב: עשרות דולפינים מקפצים מעל המים • צפו
הקדים את בנט: הרמטכ"ל האיראני נחת במוסקבה
היעדר השקעה באנרגיה נקייה פוגע במאבק בשינויי האקלים והעוני
ארה"ב: מטוס התרסק בקליפורניה
אגם מוריין בפעולה; מהיפים שבקנדה
בשל מחסור בדלק: רשת החשמל בלבנון קרסה
הכנסת ספר תורה בברדיטשוב שבאוקראינה • גלריה
לאחר 117 שנה: הנחת אבן פינה לבית הכנסת העתיק ברוסיה • גלריה
שר התפוצות: "החלטה הפוגעת עמוקות בחופש הדת באירופה"
השרה להגנת הסביבה בדובאי: רגע של הזדמנויות מצד אחד, ודאגה מצד שני