הילולת צדיקים: הרב חיים יהודה לייב אוירבך

הרב חיים יהודה לייב אוירבך היה מקובל, ומייסד ישיבת המקובלים שער השמים וראש הישיבה • הצדיק שהיה מבוקש על ידי השלטון הטורקי

הילולת צדיקים: הרב חיים יהודה לייב אוירבך הרב חיים יהודה לייב אוירבך.

תולדות חייו
הרב חיים יהודה הינו דור שביעי לרבי יעקב יוסף מפולנאה, תלמיד הבעש"ט. אביו, הרב אברהם דב אוירבך, כיהן כרב בצ'רנוביץ למעלה משלושים שנה.

התחנך בישיבות ירושלים והוסמך לרבנות על ידי הרב חיים ברלין בגיל 18. לאחר נישואיו עם צביה, בת הרב שלמה זלמן פרוש, מבוני ומנהיגי היישוב בירושלים החדשה ואחותו של נפתלי צבי פרוש-גליקמן.

הרב אוירבך החל ללמוד קבלה מהרב שמעון צבי הורביץ, ובשנת ה'תרס"ו ייסד יחד עמו את ישיבת המקובלים שער השמים. למרות שבשעת הקמתה היה בן פחות מעשרים, שימש לצידו של הרב הורוויץ. מאז הקדיש את כל זמנו ומרצו לביסוס הישיבה "אשר כל חיי בכל נימי נפשי קשורים בה, וזה כל ישעי וחפצי לראותה ברוממותה שתהיה לאור מזהיר ומבהיק בארץ הקודש, ותל-תלפיות לכל תלמיד חכם ברחבי תבל" (בהקדמתו לספרו "לב חכם").

ישיבה זו הפכה עד מהרה למרכז לימוד הקבלה האשכנזי בירושלים, ועד היום היא מישיבות המקובלים היחידות המשויכות לציבור האשכנזי. בשנת ה'תרע"ו (1916) התמנה להיות סגן קונסול פרס, ובתפקידו זה הגן על יהודי הארץ מפני רודנות העות'מאנים, בנותנו להם דרכון פרסי. הדבר נודע לשלטונות העות'מאניים והרב נידון למוות שלא בפניו.

שעות מספר קודם ביצוע גזר הדין נתגלה לו הסוד מפי אחד מאנשי הבולשת הטורקית, והוא נאלץ להסתתר מספר חודשים מפני השלטונות. במקום מחבואו ישב ולמד עם אחד מתלמידיו, שם חיבר חלק גדול מחידושיו שהיוו חלק מספרו "חכם לב". כשהטורקים איבדו את שלטונם בירושלים, יצא ממחבואו.

לאחר מלחמת העולם הראשונה היה חבר אספת הנבחרים הראשונה, וממייסדי "מפעל התורה" וחבר הוועד הפועל שלו. נמנה עם חברי המזרחי, השתתף בוועידות המזרחי ובכינוסיו.

בשנת ה'תרפ"ח ייסד תלמוד תורה "שער השמים" לבני עדות המזרח, וכן כולל אברכים צמוד לישיבה ללימוד תורת הנגלה. בשנת ה'תרצ"א יצא לארצות הברית לפעול למען הישיבה שעמדה בסכנת פשיטת רגל. מסע זה ארך למעלה משנתיים.
הרב אוירבך נפטר בירושלים בכ"ח באלול ה'תשי"ד לאחר מחלה ארוכה והוא כבן 67.

ילדיו
הרב שלמה זלמן אוירבך
, נחשב לאחד מגדולי פוסקי ההלכה בדורות האחרונים, אך נמנע מלשלב בפסקיו כל רמז לקבלה, בה התמקד אביו.
הרב אליעזר אויערבך, רו"מ ישיבת המקובלים שער השמים.
הרב אברהם דב אוירבך, רב שכונת בקעה בירושלים וראש ישיבת אור שמח, מחבר ספר 'אמרי אברהם'.
הרב רפאל דוד אוירבך, מנהל ישיבת המקובלים שער השמים.

ציון הצדיק
כמה רגעים לפני החג: שלא נכשל בתולעים!
מְלֹךְ עַל כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ בִּכְבוֹדֶךָ: רבבות יתאחדו לתפילת רבים מכל קצווי תבל
הגאב"ד חשף איך לעשות 'התרת נדרים' בעידן הקורונה • צפו
מאלף: הרב גלאזר לראש השנה: 'חיזוקים' • 'הלכות' • 'חידושים' • 'שמחה' • צפו
"רגע לפני ראש השנה" - עם הרב שלמה לוינשטיין שליט"א
צפו: התרת נדרים עם הגר"מ מאזוז שליט"א
מרגש עד דמעות! דרשת ערב ראש השנה מהרב ברוך רוזנבלום שליט"א
הראב"ד: "אינני רואה בדור הזו זכות גדולה מהצלת בנות ישראל ולגדלן לדרך התורה"
המשטרה מאיימת על קיום תפילות המוניות: "ניאלץ לבוא למקום"
האדמו"ר ממישקולץ במעמד מצוות פדיון פטר חמור • גלריה