דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי

שני בני אדם נהרגו אתמול מפגיעת טילים ששיגרה רוסיה לעבר לבוב שבמערב אוקראינה וככל הנראה זלגו לפולין. נשקלת האפשרות להפעיל את סעיף 4 באמנת ברית נאט"ו

דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי

שני בני אדם נהרגו אתמול (שלישי) בעיר פרזבודו במחוז לובלין שבפולי מפגיעת טילים ששיגרה רוסיה לעבר לבוב באוקראינה.

בעקבות הזליגה של המלחמה באוקראינה לפולין כינס ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי ישיבה דחופה עם מועצת השרים לביטחון לאומי והגנה.

כל העדכונים

• העיתונאי יאיר נבות עדכן כי גורם מודיעיני אמריקני אישר שטילים רוסים אכן נפלו ופגעו בכפר פרזבודו במחוז לובלין.

‏"במקביל, מכנס גם ר״מ הונגריה ויקטור אורבן את המל״ל ההונגרי לישיבת חירום. חשוב מאוד להבין את המשמעויות של התקרית הזו - הנסיבות אמנם ייבדקו כמובן, משום שרוסיה תקפה יעדים באיזור העיר לביב במערב אוקראינה, ולכן אפשרי בהחלט שמדובר בטילים ש״זלגו״ לפולין הסמוכה. הרוסים יהיו חייבים לספק הסברים, אבל בשורה התחתונה רוסיה תקפה בשטח מדינה חברה נאט״ו וגרמה למותם של אזרחיה.

על פניו על ברית נאט״ו להפעיל את סעיף חמש באמנת הארגון שלפיו תקיפה נגד אחת מחברות הברית כמוה כתקיפת הברית כולה, ועל הברית להגן על חברותיה ולתקוף את רוסיה. אבל, וזה אבל חשוב - לא בטוח שזה יסלים מהר כל כך. ברור שהמתיחות תעלה כעת לרמת שיא בין רוסיה לנאט״ו. אך במקביל סביר מאוד שיידרשו הסברים ממוסקבה, וצריך להמתין ולראות אם היא תספק אותם ועד כמה הם יהיו מספקים. קשה להאמין שברית נאט״ו תצא למלחמת עולם בגלל שברי טילים שפגעו בכפר בפולין וגרמו למותם המצער של אזרחים", כתב נבות בחשבון הטוויטר שלו.

עוד ציין כי "במידה רבה זהו בהחלט אחד התסריטים שחששו ממנו - תקלה/טעות/מיסקלקולציה שמביאה להסלמה ועלייה דרמטית במתיחות ועלולה להביא לתבערה גדולה הרבה יותר. צריך כרגע להמתין ולראות מה אומרים בוושינגטון ובריסל, וכיצד מגיבה מוסקבה".

נבות הוסיף כי ל"‏בינתיים יש הצהרה שמגיעה מאסטוניה: ״החדשות האחרונות מפולין מדאיגות ביותר. אנו מתייעצים מקרוב עם פולין ובעלי ברית אחרים. אסטוניה מוכנה להגן על כל סנטימטר של שטח נאט״ו. אנחנו בסולידריות מלאה עם בעלת הברית הקרובה שלנו פולין".

• הפרשן המדיני עמיחי שטיין כתב אמש כי "סעיף 5 באמנת נאט"ו הוא המוכר ביותר: "התקפה כנגד חברה - היא התקפה כנגד כולם". זה לא אומר מלחמת עולם, אלא סעיף הגדרתי שאח"כ בוחנים מה לעשות איתו.

אבל יש גם את סעיף 4 שקובע ש"חברות נאט"ו יקיימו התייעצות אם קיים חשש לבטחון אחת החברות". הכח להכריע מה יופעל - בידי פולין".

• משרד ההגנה הרוסי הגיב לטענות ו"הבהיר" שלא בוצע כל ירי לעבר פולין וכל הטענות הללו הן בגדר פרובוקציה.

• נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי הגיב לחדשות מפולין ומסר: "הזהרנו מזמן - פעולות רוסיה לא מוגבלות לשטח אוקראינה"

• הפרשן המדיני של 'ישראל היום', אריאל כהנא צייץ כי הוא במקרה שוהה בוורשה בזמן שהממשל מתכנס לדון בצעדים בעקבות שיגור הרקטות: "רצה הגורל ודווקא הערב אני נמצא בוורשה, בשעות שבהן הממשלה כאן התכנסה לדון בפגיעה הראשונה והקטלנית של טילים רוסיים (כנראה) באדמת פולין', כתב כהנא.

• ראש הממשלה של לטביה הכריז על ישיבת חירום כדי להעריך את המצב הביטחוני ו"להיות מוכנים לפעולה נוספת".

• מאוחר יותר מסר דובר ממשלת פולין: "הגברנו את הכוננות הצבאית במדינה. בוחנים את האפשרות להפעיל את סעיף 4 של ברית נאט"ו (זימון כל החברות בברית להתייעצות ביטחונית)".

• נשיא פולין אנדז'יי דודה שוחח בשעות הערב המאוחרות עם מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג, בנוסף עדכן שדן עם נשיא ארה"ב ביידן אם להפעיל את סעיף 4 של ברית נאט"ו.

• לקראת גיבוש הצעדים: שגרירי המדינות החברות בנאט"ו ייפגשו מחר לדיון חירום לאחר שפולין הפעילה את סעיף 4 באמנת הברית.

• נשיא פולין מסא הצהרה לציבור ואמר "אין לנו ראיות קונקרטיות כרגע לגבי מי ששיגר את הטיל. ככל הנראה מדובר בטיל מתוצרת רוסיה, אבל כל זה נמצא עדיין בחקירה".

זירת פגיעת הטיל הרוסי בפולין

פרשן ישראל היום, אריאל כהנא מדווח מוורשה בעקבות שיגור הרקטות לפולין

צילום: מתוך טוויטר

"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל
"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול
פיגוע במרכז טורקיה: לפחות ששה הרוגים ו-53 פצועים
הישג לביידן: הסנאט יישאר בשליטת הדמוקרטים לשנתיים הקרובות