הישג לחרדים: מענק עבודה יינתן מגיל 21

בפעילותו של ח"כ משה גפני, ועדת הכספים אישרה הסתייגות של החכי"ם יעקב אשר וינון אזולאי הקובעת כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יינתן החל מגיל 21, זאת לאחר ש...

הישג לחרדים: מענק עבודה יינתן מגיל 21 שטרות כסף, אילוסטרציה

בפעילותו של ח"כ משה גפני, ועדת הכספים אישרה הסתייגות של החכי"ם יעקב אשר וינון אזולאי הקובעת כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יינתן החל מגיל 21, זאת לאחר שהנוהל שקבע שהמענק יינתן רק מגיל 23 הפלה לרעה אלפי משפחות שעומדות בקריטריונים העיקריים – ילדים ומצב הכנסה, רק בגלל שאינן עונות לקריטריון הגיל

בשורה לצעירים עובדים: ועדת הכספים אישרה הצעת חוק מהפכנית של ח”כ יעקב אשר שהוגשה כהסתייגות יחד עם ח"כ ינון אזולאי על חוק נקודות זיכוי, שקובעת כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יינתן מגיל 21, ולא רק מגיל 23 כפי הנוהל כיום. ההצעה אושרה כהוראת שעה שתהיה תקפה בשלוש השנים הקרובות במהלכן ייעשה מאמץ לתקן את הדברים גם בחוק.

מענק עבודה הוא הדרך הממשלתית להיטיב עם עובדים בעלי שכר נמוך הנמצאים מתחת לסף ההכנסה המחייבת בתשלום מס הכנסה. מענק העבודה מאפשר מתן הטבה באופן ממוקד לאוכלוסיות מוחלשות העובדות לפרנסתן, מבלי שהן ייאלצו להסתמך על גמלאות וקצבאות.

הזכאות לקבלת ההטבה האמורה בנויה מפרמטר של רמת הכנסה וגיל העובד, כאשר לפי הנוהל הקבוע כיום זכאי לכך כל מי שהוא בן 23 ומעלה ויש לו ילד אחד לפחות, או בן 55 ומעלה ללא ילדים.

מצב זה מפלה לרעה אלפי עובדים בגילאים נמוכים יותר (ובהם אלפי משפחות חרדיות) שעומדים בכל הקריטריונים העיקריים של המענק – ילדים ומצב הכנסה, ואינם מקבלים את מענק העבודה רק בגלל שאינם עונים לקריטריון השרירותי של גיל 23. התיקון של החכי"ם החרדים מתקן זאת וקובע את גיל 21 כקריטריון הגיל.

בדברי ההסבר להצעת החוק שהוגשה כאמור כהסתייגות נכתב כי "בחוק להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ולצמצום פערים חברתיים (מענק עבודה), נקבע כי הזכאות היא מגיל 23 בלבד. עם זאת, המועד שבו אדם נכנס לראשונה למעגל העבודה הוא בגיל 21, וקיימת חשיבות לעודד תעסוקה מגיל זה".

עוד הודגש כי מאחר והחוק נועד לצמצום פערים, בוודאי שיש לתקנו כך שיחול כבר בגיל 21, שכן "מי שיוצא לעבודה בגיל 21 בדרך כלל משתכר פחות בשל העדר וותק או ניסיון". מכיון שכך מבקשת הצעת חוק לתקן את הגדרת 'עובד' לקבוע זכאות למענק עבודה מגיל 21 ולא מגיל 23.

ח"כ יעקב אשר על אישור הורדת מענק עבודה לגיל 21: "ועדת הכספים אישרה את התיקון החשוב שהגשתי עם חברי ח"כ אזולאי כהוראת שעה לשלוש שנים, הגשתי הצעת חוק שנדונה כבר בוועדת שרים לחקיקה שתהפוך זאת לנוהל קבוע ואני מצפה מהוועדה שתסייע בקידום החוק".

כ-7% מהסוחרים העצמאיים באמזון – חרדים ● איך הם עושים את זה?
קשה לעיכול: לאחר ההתייקרויות באוכל רחוב - כמה תעלה לכם מנה?
הקלות בארנונה: מועצת עיריית בני ברק מאשרת את הארנונה
יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ"
בשורה לעשרות אלפי סייעות: מענק של 1,500 ש''ח לשנת הלימודים
חיסכון לנוטלי המשכנתאות: עמלת פתיחת תיק הלוואה תוגבל ל-360 ש''ח
בזמן הקרוב: יוארך התוקף לפיצוי משפחות חטופי ילדי תימן והבלקן
הממשלה תאשר: 72 מיליון שקלים להקמת חברה שתעביר כספים לרש"פ
דיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר?
נחתם צו לביטול מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה