162,000 ₪ קנס בגין הטעיית צרכנים בנושא כשרות

הטעיית צרכנים בנושא כשרות – יוטל קנס בסך 162,000 ₪ על אליהו שיווק חשמל בע"מ המשווקת מוצרי חשמל בגין הצגת תו של מכון צומת ללא היתר

162,000 ₪ קנס בגין הטעיית צרכנים בנושא כשרות אילוסטרציה

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (ג'), על כוונתה להטיל קנס בסך 162,000 ₪ על אליהו שיווק חשמל בע"מ המשווקת מוצרי חשמל בגין הטעיית צרכנים בנושא כשרות. "נמצא כי חברת אליהו שיווק חשמל בע"מ המשווקת את מוצרי "מולר / MULLER" הציגה ב 3 מוצרים שונים תו של מכון צומת, ללא היתר, כך שהצרכנים הוטעו בכשרות המוצר החשמלי" נכתב בהודעת הרשות להגנת הצרכן.


לחברה אין הפרות קודמות ולכן העיצום הכספי הופחת ב 20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (במקור הסכום היה 202,500 ₪ ופחת ל 162,000 ₪).


יודגש כי לחברה קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן לטעון הן כנגד הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין סכומו וזאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.


החקירה החלה בעקבות עבודת מודיעין ותלונות שהתקבלו מצרכנים. מהחקירה עולה כי:


חברת אליהו שיווק חשמל בע"מ הינה חברת ייבוא ושיווק מוצרי חשמל ברחבי הארץ, תחת המותג "מולר". החברה כתבה על גבי האריזות של 3 מוצרים "מאושר לשימוש בשבת על ידי צמת צוותי מדע ותורה". מכון צומת אמון על קביעת היתרים הלכתיים בדבר היתר בשימוש במוצרי חשמל בשבת ללא חשש חילול שבת. אולם מבדיקת הרשות, עלה כי לחברה אין היתר ממכון צומת לגבי המוצרים האמורים שייבאו ושיווקו על ידי החברה והוצגו כמוצרים המאושרים לשימוש בשבת על ידי מכון צומת.


להלן המוצרים לגביהם נמצאה ההפרה:


1. מיחם של המותג MULLER, מספר דגם ML-1840 מתוצרת Zhongshan Furtune Electrical, מק"ט 7290109842189.


2. מיחם של המותג MULLER, מספר דגם ML-1830 מתוצרת Zhongshan Furtune Electrical, מק"ט 7290109842172.


3. פלטת שבת גדולה, 4 סירים של המותג MULLER, מתוצרת Newly Enterprise ltd, מק"ט 7290110843083.


מעבדת הטכנולוגיה של מכון צומת מקבלת מידי שנה מאות מוצרים מחברות המבקשות אישור כשרות לשימוש ביתי או לשימוש רפואה וביטחון. כמו כן, רבני המכון מלווים חברות רבות בתכנון פטנטים מגוונים לשילוב טכנולוגיה והלכה. בסיום התהליך, לאחר התייעצות עם אנשי הלכה, ראש המכון מחליט אם לאשר הלכתית את השימוש במוצר.


חברת אליהו שיווק חשמל עובדת שנים רבות עם מכון צומת, ואף מונפקים לחברה מידי שנה אישורים על מוצרים. במקרה זה, החברה הציגה אישור של מכון צומת על מוצרים שלא אושרו.


סעיף 2(א) לחוק הגנת הצרכן מורה על איסור מידע העלול להטעות צרכן בכל עניין מהותי. ביניהם החסות, העידוד או ההרשאה שניתנו לייצור הנכס או למכירתו או למתן השירות. במקרה זה, החברה ייבאה ושיווקה את המוצרים שאריזתם נושאת את סמליל מכון צומת ללא ההיתר המתאים מטעם המכון. בפועל, המוצרים לא קיבלו את ההרשאה לשימוש בשבת ממכון צומת. דבר זה מהווה מעשה העלול להטעות צרכן בעניין מהותי בעסקה.


אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי: "מדובר בסוג ההטעיות שלצרכן קיים קושי רב לגלות אותן. ישנו ציבור רחב מאוד שסוג הכשרות או ההיתר למוצר הם שיקול מרכזי ומהותי ברכישה, ואפשר שאילו ידעו שלמוצר אין היתר של מכון צומת כלל לא היו רוכשים אותו. כאן מתווספת הסוגיה הנוגעת לאמונה ודת ולכך שבהצגת מצג שווא שלמוצר יש כשרות או היתר יש בה כדי להכשיל ציבור רחב בהלכות לפיהן הם נוהגים ובאמונתם. הרשות ממשיכה בפעילותה נגד חברות הפוגעות בציבור ותביא לדין כל עוסק אשר פועל תוך פגיעה וניצול של ציבור הצרכנים".


הדס קרמר, מנכ"ל מכון צומת מסרה: "צר לנו במקרה זה שאישורים אלו לא עברו את תהליך הבדיקות כשאר מוצרי החברה. אנו מקפידים מאוד על סטנדרטים של בדיקות והנחיות הלכתיות וטכנולוגית במתן אישור למוצרים בכדי שהצרכן יקבל את המוצר הטוב ביותר". 


"ברצוננו להדגיש כי על הצרכן האחריות לבדוק את אמינות האישור של מכון צומת על מוצרים כמו גם לוודא שהאישור הקיים על הדגם הספציפי של המכשיר הינו בתוקף. את המידע ניתן למצוא באתר מכון צומת, שם מופיעים כל האישורים שהונפקו על ידינו והוא מתעדכן באופן שוטף באישורים חדשים".


במכון צומת עובדים על פיתוח ממשק חדשני לצרכן, על מנת למקסם את נגישות המידע לציבור ואת חווית המשתמש בחיפוש אישורים באופן עצמאי בקלות המרבית. במידה ונתקלתם במוצר שאינו אושר, אך נושא אישור ממכון צומת – אנא דווחו למכון צומת או לרשות להגנת הצרכן, על מנת למנוע חילול שבת.

אילו שרשראות אשת חיל תוכלו להעניק לאישה שלכם?
מבוכים לדרכונים: אין תורים להנפקה
אושר בוועדה: מספר הטלפון של 'מרכז הרעלים' יונגש על גבי אריזות
רפורמה בחקלאות? מחיר האבטיח זינק ל-14 שקלים לק"ג
אלו הגבינות שימכרו במחיר נמוך ב-22% עד 36%
שר התקשורת קבע: תתאפשר ניידות מספרים מלאה בקווים הכשרים
משרד הבריאות השהה את תו התקן של מפעל שטראוס
נדל"ן על הירח? בקרוב מאוד
חשש: בעקבות סימני הסלמונלה במוצרים - הריקול בשטראוס יורחב
איפה הכי משתלם לקנות? נתוני "סל המוצרים הבסיסי" לפסח נחשפים