אמריקה בוחרת נשיא: ביידן או טראמפ?

בחירות גורליות: היום בארצות הברית יתקיימו הבחירות לנשיאות כאשר הספק גדול האם טראמפ יבחר בפעם השנייה או ביידן לראשונה?

אמריקה בוחרת נשיא: ביידן או טראמפ? טראמפ | ביידן אובמה

היום (שלישי) הוא יום הבחירות לנשיאות ארצות הברית, ולמרות שמאות אלפי אמריקנים כבר מימשו את זכותם הדמוקרטית, עיני העולם כולו נשואות היום, יותר מתמיד, אל הבית הלבן בוושינגטון. מי יאייש את החדר הסגלגל בתוכו ב־4 השנים הבאות הוא הנשיא המכהן דונלד טראמפ, או המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן?


על פי רוב הסקרים המפורסמים בארה"ב, לביידן יתרון מובהק בדרך לניצחון מוחץ בבחירות. אך כפי שרבים זוכרים, ובעיקר במחנה הדמוקרטי, את הקולות סופרים רק בסוף, מה גם כי בבחירות הקודמות לנשיאות טראמפ הוביל 'פחות' בסקרים.


אולם הנשיא המכהן לא מתרגש מהסקרים, שנוטים לטובת ביידן: “הם מזויפים, אנחנו נראים טוב מאוד בסקרים האמיתיים”.


על אף שהנשיא טראמפ הכחיש את הפרסומים, והוא מתכוון להכריז על ניצחון כבר הלילה אם הנתונים יראו שהוא מוביל. הוא לא הסתיר את כוונתו להשתמש בכלים משפטיים כדי לערער על ספירת קולות לאחר יום הבחירות, ואף להגיע לבית המשפט העליון שבו יש כעת רוב רפובליקני מוצק. “אני חושב שיש כאן סכנה גדולה ואני חושב שמתרחשים מרמה וניהול בלתי הוגן”, אמר טראמפ. “ברגע שליל הבחירות יסתיים, אנחנו ניכנס עם עורכי הדין שלנו”.


ואולם, התמונה המצטיירת מדעת הקהל הישראלית שונה לגמרי. מסקר מיוחד שערך מנחם לזר, מנהל Panels Politics, עבור התוכנית 'שבע תשע' ב־103fm, עולה כי רוב מוחץ של הציבור הישראלי מעדיף את טראמפ בבית הלבן. 57 אחוזים מכלל המשיבים ציינו כי היו בוחרים בטראמפ לו הייתה מוענקת להם זכות ההצבעה בבחירות. בקרב מצביעי הימין הנתון, כמובן, גבוה בהרבה - ועומד על 84 אחוזים. התמיכה בג'ו ביידן בקרב כלל הנשאלים עומדת על 23 אחוזים בלבד (ו־5 אחוזים בקרב מצביעי הימין).


אמש (שני) לקראת היום המכריע, אמר ביידן: "הגיע הזמן לאחד את המדינה הזאת. יש משהו מדהים ברגע בהיסטוריה שלנו. מצד אחד, אנחנו ניצבים בפני איומים גדולים על מי שאנחנו, על מה שאנחנו מאמינים בו, בחיים שלנו. אך מצד שני, העתיד מעולם לא היה יותר מבטיח". במהלך מסע הבחירות שלו בפנסילבניה, אמר ביידן לקהל בוחריו מהקהילה האפרו-אמריקנית: "הכוח לשנות את המדינה הזאת נמצא בידיים שלכם". הוא הוסיף: "סיימנו עם הכאוס, הגזענות, הציוצים, הכעס, השנאה, הכישלון וחוסר האחריות".


ח״כ הרב יצחק פינדרוס אמר היום: "עד שנכנסתי לכנסת הייתי אזרח אמריקאי והצבעתי בבחירות בארה״ב במדינת אוהיו, שזו מדינה מתנדנדת. את ההכרת הטוב שלי לנשיא טראמפ אצטרך להביע בדרכים אחרות, אבל בני משפחתי הצביעו עבורו".

בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר
שני ישראלים נהרגו בהתרסקות מטוס ביוון