נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק

החיסון הישראלי נוסה על 250 בני אדם אולם לאחר שהתחסנו פג תוקף התו הירוק ויצרכו להתחסן שוב • החוקר הראשי בניסוי: "מודאגים שהם אינם מחוסנים"

נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק אילוסטרציה

כ־250 נסיינים של החיסון הישראלי לקורונה של המכון למחקר ביולוגי נותרו ללא תו ירוק בנוסף לסיכון שלקחו על עצמם בניסוי בבני אדם, לאחר שתוקפו של התו הירוק שלהם פג בסוף חודש אוגוסט ולא חודש. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

כעת, הנסיינים צריכים לשלם בעצמם על בדיקות קורונה, מה שמגביל אותם בכניסה למקומות מסוימים בשל היעדר תו ירוק. נוסף על כך, אחד הרופאים המובילים את הניסוי מציע להמליץ לנסיינים להתחסן בחיסון של פייזר בעקבות העלייה בתחלואה.

במשרד הבריאות קיימו לפני כמה ימים ישיבה בנושא בראשות מנכ"ל המשרד, פרופ' נחמן אש, ובמהלכה צוין כי בימים אלה מעדכנים את תוקף התו הירוק.

מדובר על הנסיינים שקיבלו את המינון הגבוה של החיסון הישראלי. אמנם באפשרותם להתחסן בחיסון של פייזר כדי לקבל תו ירוק, אך אם יעשו זאת, הם יפגעו במחקר של החיסון הישראלי. בבדיקות אחרונות שנערכו למתנדבים עלה כי גם שמונה חודשים לאחר שהתחסנו, רמת הנוגדנים בדמם עדיין מספקת הגנה מהנגיף.

"הקבוצה שבה הייתי התחסנה בינואר, ולפני כחודש עודכנתי שקיבלתי את המינון הגבוה של החיסון", סיפרה כתבת השטחים של "ישראל היום" אפרת פורשר, שהתנדבה להשתתף בניסוי של המכון הביולוגי. "התו הירוק שקיבלנו היה בתוקף עד 23 באוגוסט, ומאז אין לי תו ירוק. אני 'נענשת' כי אני לא מחוסנת לפי המדינה".

פורשר תקפה את התנהלות משרד הבריאות בעניין הניסוי כאשר המדינה לא דואגת אף לנסייני החיסון: "רצינו לעזור ולהיות חלק מהפיתוח הישראלי, אבל הפקירו אותנו והתנערו מאיתנו".

פרופ' יוסי קרקו, מנהל המרכז למחקר קליני בהדסה עין כרם והחוקר הראשי של הניסוי בחיסון הישראלי, אמר: "הפעלנו לחץ כבדי כדי שיאריכו את התו הירוק לנסיינים בארבעה חודשים נוספים מתוך הכרה שהם בסיטואציה מיוחדת".

פרופ' קרקו אמר כי כלל לא ידוע אם המשתתפים בניסוי מוגנים: "מידת המוגנות של המתחסנים במינון הגבוה של החיסון כעבור 7-6 חודשים אינה ידועה לנו, ואנו מודאגים כי הם כלל אינם מוגנים. לדעתי צריך להמליץ להם ללכת להתחסן".

ממשרד הבריאות נמסר: "אישרנו קבלת תו ירוק למתנדבי החיסון הישראלי לפי הפרוטוקול שהוגש על ידי המכון הביולוגי, זאת לאור החשיבות הרבה בפיתוח חיסון ישראלי. בימים אלה מעדכנים את תוקף התו לפי הבקשה החוזרת של המכון הביולוגי בנוגע לעדכון שחל בפרוטוקול הניסוי".

פרופ׳ יוסי קרקו, עם שני נסייניי החיסון הישראלי
בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה - פסיכיאטר בוועדת סל התרופות
כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים?
ערב כיפור: רבני בתי ההוראה 'המאורות' במוקד ההלכתי עם הרופאים
לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה
המדינה משלמת, אך החולים לא מקבלים תרופה
"אל תהססו לשאול את הרופא את השאלות שמטרידות אתכם"
בית החולים בנהריה רכש רובוט ניתוחי - משרד הבריאות לא מאפשר הפעלתו
דיווח: משרד הבריאות יחייב את המחוסנים בבידוד
מחר בבוקר: בתי החולים הציבוריים ישביתו את כל חדרי הניתוח
למרות החיסון השלישי: ישראל הוסרה מרשימת המדינות הבטוחות