למדינה יכולת ל-100 אלף בדיקות ביום, אך אין נבדקים

לכזאת כמות של בדיקות מדי יום – כך טוען משרד הבריאות. גדעון סער בוועדת הקורונה: לחלק את המדינה ל-20 אזורים, להגביל כל אזור ל-24 שעות

למדינה יכולת ל-100 אלף בדיקות ביום, אך אין נבדקים אילוסטרציה

הצעה לעריכת מבצע בדיקות כלל-ארצי, בו-זמנית, הוצע היום (שלישי) בוועדת הקורונה בכנסת, ע"י גדעון סער (הליכוד). יו"ר הועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד), הדגישה כי ״האסטרטגיה היום היא סגר. אנחנו כבר לא-מעט בתוך האירוע - ולכן הצגה של תכניות נוספות - חשובה להתמודדות יותר שפויה עם הנגיף. הוועדה מציעה חלופות לטיפול במשבר הקורונה, גם בהחזרת מערכת החינוך, וגם בהרחבת הבדיקות". עוד מחתה על גישת משרד הבריאות "שתפיסתו הבסיסית היא שהציבור משקר ומרמה. אי אפשר לצפות לאמון הציבור - בלי לתת אמון בציבור". היא קראה לתגבר את מערכת הבריאות "במקום להכין עוד סגר".

גדעון סער (הליכוד) קרא לערוך בדיקות כלל-ארציות, כדי לאתר את החולים, ובעיקר את אלו חסרי-התסמינים. "למדינה יכולות בדיקה מהירות, לוגיסטיקה של פיקוד העורף – ותוך חלוקת המדינה לכעשרים אזורים, שיוגבלו רק ל-24 שעות. יערכו כחצי מיליון בדיקות ביום – ובאזור שנבדק, תשוב כל הפעילות למעט אירועים המוניים. כך בשבועיים וחצי, ניתן לבדוק את כל אזרחי המדינה. אני קורא לממשלה – תשקיעו את הזמן באסטרטגיה ולא במיקרו-טקטיקה". לדברי סער, ככל שתיערך בדיקה זו מספר פעמים – ניתן יהיה להוריד באופן דרמטי את התחלואה. אמנם העלות של מבצע כזה היא גדולה מאד – אך עדיין זולה למשק מהסגרים המתמשכים. לדבריו, לפני כשבועיים שוחח בנושא עם ראש הממשלה והיועץ לביטחון לאומי – והובטח לו כי התכנית תיבדק. "כל יום נגרמים נזקים כבדים מאד לחברה ולכלכלה הישראלית"

ד"ר שרון אלרועי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, טענה כי יש קושי לאכוף את ההצעה למי שלא ירצה להיבדק – להיכנס לבידוד. לדבריה, היום, בארבע ערים בארץ, מבצע המשרד בדיקות המוניות בבתי ספר, "אך לכל בדיקה יש מרווח טעות, וחייבים יותר מבדיקה אחת. תכנית הבדיקות ההמוניות נבדקת ותיבדק בהמשך. צריך לבנות תכנית ישימה, אך מאד היינו מעוניינים בבדיקות המוניות במוקדי תחלואה". יש למדינה כיום יכולת 100 אלף בדיקות ביום, אך אין 100 אלף איש מדי יום המעוניינים להיבדק. איל צימליכמן, סמנכ"ל חדשנות במרכז הרפואי "שיבא", הציע התחלת התכנית בערים מסוימות - ומשם לאזורים גדולים יותר. ״לאחר החיסון נאפשר כניסה של אנשים למקומות שעתידים להיפתח אחרונים כמו תיאטראות בהצגת תעודה שהיה חולה, עבר בדיקת פי סי אר או שהתחסן״.

שאשא-ביטון תהתה "ברגע שיתחילו להגיע חיסונים, לא הצלחתי להבין את השיח של מי שלא יתחסן לא יוכל לנוע באופן חופשי. כי אז מה זה שונה ממחלות אחרות? עד היום אמרו שזה שונה ממחלות אחרות כי אין חיסון. חובת חיסון היא בעייתית מאוד, אני לא זוכרת שביקשו ממני כשעליתי למטוס חובת חיסון - גם כאשר הייתה שפעת חזירים". אסתר אדמון, יו"ר המיקרוביולוגים עובדי המעבדות, הזהירה מפני אמינותן הירודה של הבדיקות המהירות.

אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם) תהה כצד ניתן לחייב את האוכלוסייה להיבדק, וכיצד להימנע מטעויות מקיפות בבדיקות מהירות, יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) טענה כי החרדים והערבים לא ירצו להיבדק, "ושוב אנחנו מדברים על ה-75% הפרייארים מהציבור", והילה שי-וזאן (כחול לבן) האשימה את הממשלה ב"קיבעון מחשבתי בניהול המשבר".

לראשונה בארץ: יחידת טיפול נמרץ לילדים חולי קורונה
בן 48 החליק מאופנוע בסמוך לאלעד
כך נמנעת הקלת העומס של בתי החולים ב30%
בתי החולים הציבוריים: לא להפנות אמבולנסים
רובינשטיין: מערכת חינוך לילדי הרופאים היא צינור חמצן לעיר
המדריך המלא לטיפול בעור יבש
"מדובר בהפקרה של חולים המצויים בסכנת חיים"
הילולת הרש"ש: לא תתקיים השנה עלייה לציון
לקראת הסערה: אמצעי בטיחות בבית ובחוץ
קרעו את השמים: 2 יולדות במצב קשה