המחירים צונחים: אוקראינה ורוסיה חתמו על הסכם לייצוא חיטה

לאחר תיווך של טורקיה והאו"ם - הצדדים חתמו על הסכם ייצוא חיטה מאוקראינה • ספינות החיטה יעברו בדיקה כדי למנוע הברחות נשק לאוקראינה • 22 מיליון טונות ממתינות

המחירים צונחים: אוקראינה ורוסיה חתמו על הסכם לייצוא חיטה  שדות החיטה, אילוסטרציה

בתיווך האו"ם וטורקיה: רוסיה ואוקראינה חתמו היום (שישי) על הסכם לייצוא חיטה מאוקראינה. הצדדים הסכימו כי הטורקים וכן כוחות האו"ם יוודאו כי על הספינות שייצאו את החיטה לא יוחבא נשק לאוקראינים.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', מוקדם יותר היום, נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, התייחס היום למגעים על הסכם לייצוא חיטה מאוקראינה ואמר כי צפויות "חדשות טובות" כבר בשעות הקרובות.

טורקיה משמשת כמתווכת בין רוסיה ואוקראינה נושא שאלת ייצוא החיטה מאוקראינה, לאחר שרוסיה חסמה את תנועת השיט מנמליה של אוקראינה לים השחור כחלק מהפלישה של מוסקבה למדינה שהחלה בחודש פברואר.

על פי ההסכם, טורקיה וארגון האומות המאוחדות יפקחו על הספינות הבאות בנמלי אוקראינה ויוודאו כי הן עינם עמוסות בנשק עבור אוקראינה. האוקראינים בתגובה יסירו את המיקוש הימי מסביב לנמל אודסה, הנמל הגדול במדינה והטורקים ילוו את כלי השיט מהנמל ואליו.

עוד לפנ ההודעה על החתימה על ההסכם, מחירי החיטה החלו לצנוח בשווקי העולם. יותר מ-22 מיליון טונות של חיטה אוקראינית נמצאים במדינה וטרם יצאו משטחה לשווקי העולם. אוקראינה מייצרת בין שני אחוזים לעשרה אחוזים מכלל החיטה בעולם וחסימת אספקת החיטה מאוקראינה העלתה באופן משמעותי את מחירו של הדגן.

האוקראינים הודיעו היום כי לא יחתמו על ההסכם מול רוסיה באופן ישיר אלא מול הטורקים והאו"ם, שיחתמו עליו מול רוסיה. באוקראינה מסרבים לדון באופן ישיר על הסכמים עם רוסיה. מיכאילו פודוליאק, יועצו של הנשיא זלנסקי, אמר לכלי התקשורת במדינה: "אנחנו לא נחתום על שום הסכם מול רוסיה, בטח לא בשלב הזה. אנו נגיע לסיכומים הדרושים מול טורקיה והאו"ם".

מחסן תחמושת התפוצץ בצפון חצי האי קרים • צפו בתיעוד
איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל
פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות?
סיכום חדשות השבת: מסמכים "סודיים ביותר" נמצאו באחוזת טראמפ
דיווח: הפשיטה על אחוזת טראמפ נועדה לאתר מסמכים קשורים לנשק גרעיני
אחותו של קים ג'ונג און סיפרה שחלה - והקהל פרץ בבכי
‏תיעוד מארה"ב: מטוס התרסק באמצע כביש מהיר בקליפורניה ועלה בלהבות
טילים שוגרו מאודסה לחצי האי קרים ותקפו את חיל האוויר הרוסי בקרים
סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן
ביידן הכריז: מצב חירום לאומי במאבק באבעבועות הקוף