וועדת החוקה אישרה את חוק הקנסות

ועדת החוקה אישרה פה אחד לקריאות שניה ושלשית את חוק הקנסות כנוסחו הממשלתי

וועדת החוקה אישרה את חוק הקנסות יעקב אשר

ועדת החוקה אישרה פה אחד לקריאות שניה ושלשית את חוק הקנסות כנוסחו הממשלתי לאחר שחברי הוועדה הסירו את כל ההסתייגויות.

לפי הצעת החוק הקנס המרבי שניתן יהיה לקבוע בתקנות לגבי הפרת הגבלות מסוימות יועלה כך שבמקום 5,000 ₪ יעמוד על 10,000 ₪; בדברי ההסבר נכתב כי העלאת הקנס המרבי תאפשר לקבוע מדרג של קנסות בהתאם לגודל העסק, מספר המשתתפים באירוע, מספר התלמידים במוסד החינוך ועוד.

כן מוצע בהצעת החוק להרחיב את האפשרות להוציא צווי סגירה ובין היתר להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך. בנוסף, מוצע לאפשר להטיל כפל קנס על מי שהפר את הבידוד פעם נוספת תוך יומיים ממועד הודעת תשלום קנס

בין היתר מוצע להעלות הקנסות על הפעלת מקום הפתוח לציבור או בית עסק, בדרך של פתיחתו לציבור, בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות, ועל הפרת ההגבלות לעניין מסיבה, כנס, טקס, לרבות טקס דתי, פסטיבל, טיול מאורגן, אירוע ספורט, מופע בידור או מופע אומנות.

כמו כן מוצע להחמיר את הקנסות על הפעלה של מוסד המקיים פעילות חינוך, בדרך של פתיחתו ללומדים, לחניכים או למטופלים בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות. יצוין כי הכוונה היא לקבוע בתקנות סכומי קנסות שונים בהתאם להיקף ההפרה ולעוצמת הסכנה הנשקפת ממנה.

ממלא מקום יו"ר הוועדה ח"כ עמית הלוי (הליכוד): "הבעיה האמיתית לא תיפטר בסנקציות או בקנסות, אני מדבר על שיח ציבורי של מגזרים. דווקא המשברים האלה בד"כ חשפו את הקולקטיב שלנו, דווקא המגפה הזו מבחינה את המפריד בין הקהילות והשבטים השונים.

עוד ציין: "אני בטוח שהכוונות הן טובות. באה מגיפה, כל שבט מתגונן, וכל השיח הוא ששבטיות מכה בנו. אני מבקש להזכיר זאת לפני האישור. עשינו שינוי מקהילה לעם, בואו לא נחזור לקהילות. זה נכון גם למשותף הקהילתי וגם האזרחי. אנחנו חוזרים להצעת החוק המקורית, כמו שהדברים סוכמו, ואם יהיו תוספות, הממשלה תעביר אותם והם ידונו פה".

חה"כ מיכאל מלכיאלי, יו"ר סיעת ש"ס בכנסת ב'קול חי': "לפני כחצי שנה המפלגות החרדיות הצביעו בעד העלאת הקנסות מ-250 ל500 ש"ח לאחר בקשה של משרד הבריאות ואישור ממועצת חכמי התורה, האופוזיציה התנגדו והצביעו נגד, כעת גנץ, שהפך לאיש מסכן שאין לאף אחד רצון אפי' להיפגש איתו - הוא וחבריו דוחפים להעלאת הקנסות בכדי להכות בחרדים - צבועים!"

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר: "‏רה״מ והליכוד עשו הכל כדי שחוק הקנסות יהיה מוכן לקריאה שנייה ושלישית לפי הנוסח המקורי שהוגש ע״י שר הבריאות. החוק אושר ומוכן להצבעה במליאה במידה והדבר יתאפשר. כשפנינו למגזר הערבי להצביע לליכוד, ידענו שאסור לו לסמוך על הרשימה המשותפת שכרגע מונעת את הדיון בחוק בחוסר אחריות אופייני".

ח"כ עופר כסיף (רשימה משותפת) על הקנסות: "במקום לסייע לאנשים לשרוד, החליטה הממשלה להמשיך ולשדוד. הגדלת קנסות אינה אמצעי נגד הקורונה אלא ספין פוליטי ממנו יפגעו המוחלשים ביותר, ובעיקר הציבור הערבי הסובל מאכיפה גזענית. אסור לנו להכריח אנשים לבחור בין בריאותם לבין פרנסת ילדיהם. נמשיך לתמוך בכל אמצעי נגד המגפה, לא נגד הציבור."

ייעוץ פיננסי, איך להיזהר מבעלי אינטרס?
החוף הנפרד בטבריה נסגר עד להודעה חדשה
בעקבות ההסלמה בדרום: שינויים בקווי התחבורה הציבורית בדרום
טיסה ראשונה של אמריקן איירלינס בישראל
משבר הקורונה: נפתחה אפשרות להשתתפות לבעלי מחזור כספי גדול
מדהים: כך ניתן ליצור נופים בחלון • צפו
יונדאי i20 החדשה במבחן דרכים • צפו
220 אוטובוסים חשמליים חדשים מיועדים לערים • בין היתר לעיר בני ברק
קופרה לאון החדשה במבחן דרכים בישראל • צפו
חברה לקידום אורגני - איך למצוא את האיזון בין תמורה למחיר?