מחקר חדש: ממתיקים מלאכותיים משבשים את התקשורת החיידקית במעי‎‎

יותר ויותר ממתיקים מלאכותיים השתלבו בתזונה שלנו כתחליף לסוכר במאכלים ומשקאות רבים • מחקר חדש חשף את השפעתם על המעי

מחקר חדש: ממתיקים מלאכותיים משבשים את התקשורת החיידקית במעי‎‎ אילוסטרציה

חוקרים מהמעבדה לביוטכנולוגיה סביבתית, במחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בהובלת פרופ׳ אריאל קושמרו וד"ר קרינה גולברג החליטו לבדוק שישה ממתיקים מלאכותיים שאושרו על ידי ה- FDA במטרה לספק מידע אודות השפעותיהם על גוף האדם. נמצא, שאף על פי שהממתיקים אינם פוגעים באופן ישיר בחיידקים, שלושה מתוך השישה פוגעים באופן משמעותי בתקשורת בין החיידקים, נתון שעלול להוביל לפגיעה באוכלוסיית החיידקים במעיים ואף לבעיות עיכול.

"העובדה שחיידקים מתקשרים זה עם זה כחלק מאורח החיים שלהם מאפשרת לנו להצביע על כך שממתיקים מלאכותיים משבשים את התקשורת הזו, דבר אשר עלול לשבש את היציבות של אוכלוסיות החיידקים במעי", אומרת החוקרת הראשית ד"ר קרינה גולברג.

החוקרים בדקו גם תוספי מזון על בסיס חלבוני המכילים ממתיקים שהספורטאים צורכים באופן שוטף. החומרים שנבדקו היו: אספרטיים, סכרין, סוכרלוז, אשלגן אססולפאם וניאוטיים.

אספרטיים, סוכרלוז וסכרין - נמצאו כמעכבים באופן משמעותי את תקשורת החיידקים. לפחות אחד מהשלושה נמצא בכל תוספי המזון שבדקו.

"רישום מדויק של ממתיקים מלאכותיים על גבי מוצרים נעשה בצורה מינורית, נתון המקשה להעריך את כמויות הממתיקים שמכיל כל מוצר. המחקר שלנו אמור לעודד את תעשיית המזון להעריך מחדש את השימוש בממתיקים מלאכותיים", ציין פרופ' אריאל קושמרו, ראש המעבדה לביוטכנולוגיה סביבתית במחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

צוות המחקר כולל את: ויקטור מרקוס, אור שר, מרילו שגן, ברק הלפרן, טל בר, אסתי קרמרסקי-וינטר, ופרופ' רוברט מרקס מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. פרופ׳ כרם טרלי מאוניברסיטת המזרח הקרוב בקפריסין ו פרופ׳ נזמי עוזר מאוניברסיטת גרין אמריקאית בקפריסין.

5 סיבות מדוע להוסיף תה ירוק לסדר היום
מיוחד לחנוכה: כך תכינו חנוכיה מפירות
צפו: מתכון לקציצות ללא בשר
לקראת העונה הקרה: טיפים לחיזוק המערכת החיסונית
צפו: מתכון לעוגיות שוקולד צ'יפס רכות
מק אנד צ'יז בסיר אחד: מתכון פשוט ומהיר • צפו
צפו: מתכון מלבי עשיר בחלבון עם סירופ על בסיס תה
צפו: מתכון לקארי עדשים
צפו: מתכון מנצח למרק חומוס עשיר בחלבון
אכילה מודעת לחיים בריאים יותר