סין מהדקת את שליטתה על הונג קונג

סין העבירה חקיקה שתאפשר הטלת ווטו על מועמדים בבחירות למועצה המחוקקת בטריטוריה • המהלך יסיים, דה-פקטו, את הליך הבחירות החופשי באוטונומיה

סין מהדקת את שליטתה על הונג קונג

2 מיליון מפגינים בהונג קונג למען דמוקרטיה

הפרלמנט הסיני הצביע היום (חמישי) באופן גורף על שינוי שיטת הבחירות למועצה המחוקקת בהונג קונג, שינוי שיאפשר הטלת וטו של בייג'ינג על מועמדים בבחירות בטריטוריה. את הדברים מפרסם כעת נטע בר ב"ישראל היום".

מדובר בצעד מכריע במאמץ הסיני לפרק את המערכת הדמוקרטית בהונג קונג ויאפשר לה לשלוט ללא עוררין על זהות המחוקק בטריטוריה. סין החלה בצעדים לאחר מחאה עממית נרחבת נגד הרחבת שליטתה באוטונומיה, בה השתתפו מאות אלפים.

המפגינים מחו על חוק שאפשר לסין לעצור ולכלוא מתנגדים לשלטונה בסין. מאז העברת החוק, עשרות פעילים בתנועה למען דמוקרטיה נעצרו ונכלאו בשטחה של סין.

משרד התיאום הסיני בהונג קונג פרסם הצהרה בה שיבח את החקיקה החדשה ואמר כי "הרשויות המרכזיות בסין מראות כוונות טובות כלפי הונג קונג. אנו מצפים מכל המגזרים בקהילה ובציבור להשתתף במאמץ לתקן את החוק, על מנת שכולנו נוכל להתאגד תחת דגל הפטריוטיזם והאהבה להונג קונג".

לאור הצעדים האנטי דמוקרטיים של בייג'ינג, בריטניה וארצות הברית הציעו מקלט מדיני לרבים מתושבי הונג קונג ועשרו תאלפים מהם כבר היגרו לבריטניה, מתוך חשש מהתנהלות השלטונות ובשל המצב הכלכלי הקשה שגל המחאה יצר בטריטוריה.

הפרלמנט אישר - אנטישמיות היא פשע באוקראינה
בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר