ככה מחכים לנו שבילי הטיולים לאחר הסגר? נקווה שלא • צפו בתיעוד

מקטע משביל טיול אשר הוא אחד השבילים היפים בישראל לבית ג'אן שבגליל, נחסם בשל פסולת רבה שהושלכה בו

ככה מחכים לנו שבילי הטיולים לאחר הסגר? נקווה שלא • צפו בתיעוד

קרדיט-צוות סימון שבילים, החברה להגנת הטבע

צוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע ביקר בשבוע שעבר, באחד השבילים היפים בישראל לבית ג'אן שבגליל, במסגרת עבודות תחזוקה שוטפות וגילה כי חלקו העליון חסום בשבל פסולת בניין, זבל ביתי, גזם, פסולת אלקטרונית ועוד, שהושלכו מאחת השכונות שבכפר. "במצבו הנוכחי, השביל מסוכן למעבר והמטיילים בו נמצאים בסכנה, כיוון שמעבר בתוך ערימות הפסולת כרוך בדילוג מעל שברי בטון, מוטות ברזל מחודדים, קרשים מלאי מסמרים ועוד. אני לא רוצה לחשוב על האפשרות שמישהו ינסה לצלוח את המקטע הבעייתי ומעליו, משאית תשליך פסולת בניין נוספת שתתגלגל במורד ההר. אנחנו קוראים לאחראים על הנושא ברשות המקומית לקחת אחריות ולטפל במפגע עוד היום", אומר איציק בן דב, רכז סימון שבילים של החברה להגנת הטבע, ששלח אמש (יום ראשון, 18.10.20), מכתב בנושא לראש המועצה המקומית בית ג'אן.

שביל הטיול מסומן בשחור ותחילתו ברחוב הדרומי של הכפר בית ג'אן, מרכס הר מירון, דרך המדרון של ההר, לכיוון הכפר ראמה ובקעת בית הכרם. לדברי בן דב, מסלול השביל כולל ירידה מ-1,000 מטרים עד 600 מטרים והמטיילים בו זוכים לחוות את הנופים היפים בישראל - הכינרת, הגליל התחתון, הר תבור, הרי הגולן ועוד. "במסגרת העבודה בצוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע, אנחנו מגיעים אחת ל-3 שנים לכל שביל בישראל, אולם בעקבות תלונות שהגיעו ממטיילים, הקדמנו את בואנו כדי לאמוד את הפגיעה במקום. ניכר שהפסולת נשפכה כאן לאורך שנים, הצטברה על המדרון ו'התיישבה' על טוואי השביל", מוסיף בן דב, שעומד בראש הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, שמסמנת כבר שנים רבות שבילי טיולים כדי לאפשר למטיילים את מלוא החוויה של היכרות עם המסלול ועם אוצרות הטבע שלו, תוך הגנה מקסימלית עליהם.

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי לכלוך במרחב הציבורי מהווה מפגע אסתטי חמור ולכלוך בשטחים הטבעיים גורם גם לנזקים אקולוגיים חמורים ולפגיעה בבריאות הציבור. הפסולת מסכנת את חיות הבר, מזהמת את מקורות המים, וגורמת להתפשטות ולהתרבות של מינים פולשים ומתפרצים, תוך הפרת האיזון האקולוגי, התפשטות מחלות, ופגיעה בבריאות הציבור. מעבר לכל אלו - לכלוך במרחב הציבורי מבטא את יחסו את האדם אל המרחב הטבעי הפתוח. אדם המשליך פסולת או אדיש לקיומה בשטח - אינו חש חיבור או אחריות לסביבה, ולעיתים הוא אף חש עוינות או ניכור כלפיה.

הכניסה לשביל בבית ג'אן. הכניסה לשביל בבית ג'אן. הר הזבל בבית ג'אן. הר הזבל בבית ג'אן. הר הזבל בבית ג'אן. הר הזבל בבית ג'אן.
תחזית מזג האוויר לסוף השבוע
עדכון קורונה: מגמת עלייה נמשכת
ברוך דיין האמת: מזקני המחנכים, הגאון רבי משה טורק זצ"ל
ח''כ בוסו: "קואליציה ואופוזיציה כאחד הצטרפו להצעתי"
הפתרון הישראלי: רחפנים שולטים בבקר במקום כלבים • צפו
'השלטר הסגול' בכיכר ספרא הורם והמדינה נצבעה
סמוטריץ': "הערכים היהודיים לא נספרים בתהליכי קבלת ההחלטות"
שידור חי: מסע הלווית זקן המשגיחים זצ"ל
נדיר: כלב ים נצפה אתמול סמוך להרצליה!
למה נצבע מגדל הפיקוח של נתב"ג בסגול?