בית המשפט העליון של ארה"ב בוחן מהפכה במעמד ענקיות האינטרנט

בעקבות עתירת הארגון הישראלי "שורת הדין": ביהמ"ש העליון בארה"ב ידון לראשונה באחריות ענקיות האינטרנט להפצת תכני טרור

בית המשפט העליון של ארה"ב בוחן מהפכה במעמד ענקיות האינטרנט אילוסטרציה

האם המעמד המשפטי של ענקיות האינטרנט, גוגל, פייסבוק וטוויטר, עומד לעבור מהפכה? בית המשפט העליון בארה"ב הודיע בשבוע שעבר שבכוונתו לדון בערעור שהוגש, בין היתר, בשם הארגון הישראלי "שורת הדין". בערעור נטען שחברות הטכנולוגיה הבינלאומיות כבר לא יכולות להתנער מאחריות לתכנים טרוריסטיים ברשת. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

הסוגיה מתגלגלת בין ערכאות שונות כבר שבע שנים. כעת ההרכב השמרני של בית המשפט העליון החליט לדון בסוגיה. בשונה מבישראל, העליון בארה"ב דן מדי שנה רק במאה תיקים מתוך אלפים רבים. עצם ההחלטה מלמדת שבכוונת השופטים לקבל הכרעה עקרונית בסוגיה.

סרטוני עריפת ראשים ברשתות

ראשיתם של התיקים בשנת 2015. דאעש וארגוני טרור פלשתיניים ניצלו אז באופן משמעותי את המדיה החברתית כדי להפיץ את תוכניהם. סרטוני עריפת הראשים של דאעש הופצו אז ברשתות. בישראל, פלשתינים פרסמו תמונות של סכינים מגואלות בדם יהודים עם קריאות להמשיך במעשי הרצח.

בעקבות המעשים, "שורת הדין" הגישה בארה"ב תביעות נגד פייסבוק, טוויטר ויוטיוב. בתביעות נטען שמעשי הרצח התאפשרו בשל החופש שנתנו הרשתות החברתיות לטרוריסטים להפיץ את משנתם.

תיק אחד הוגש בשם החייל האמריקני שנרצח ביפו, טיילור פורס. תביעה אחרת הוגשה בשם נעמי גונזלס, סטודנטית אמריקנית שנרצחה בפריז ב־2015 בידי מחבל המזוהה עם דאעש. תביעות דומות הוגשו על ידי משפחות של נרצחים אחרים.

ענקיות האינטרנט טענו בבתי המשפט שהן בעצם רק "לוח מודעות" עבור תכנים שאחרים מעלים לפלטפורמות, וכי החוק מקנה להן חסינות מאחריות לתכנים הבעייתיים.

תביעות קודמות נדחו

בשבע השנים האחרונות עמדת החברות התקבלה. על פי "חוק 230" מ־1995, לחברות יש חסינות מאחריות לתכנים, ולכן התביעות נדחו. ואולם, בשבוע שעבר בית המשפט העליון בארה"ב הודיע שידון בתיק גונזלס ובעוד שמונה תביעות דומות.

עו"ד רוברט טולצ'ין, אחד הפרקליטים בתיק גונזלס מטעם ארגון "שורת הדין", אמר כי "ההחלטה עצמה היא דבר גדול. פחות מאחוז מהבקשות נענות. נוצר מצב בלתי הגיוני, שבו לפי החוק אסור לחברות אמריקניות לספק עפרונות לבתי הספר של חמאס בעזה, אבל מותר להן לספק לחמאס, ולארגוני טרור אחרים, תשתית דיגיטלית בחינם".

עו"ד טולצ'ין מסביר שמרגע שהחברות התחילו ליצור פיד שדוחף מסרים לפי קו מסוים, אי אפשר כבר לטעון שהן "לוח מודעות" פסיבי. "חוק 230 פורש בבתי המשפט באופן נרחב יותר מאשר התכוון המחוקק. כעת מכהן בית משפט שמרני שיבחן את הסוגיה מן היסוד".

הנטייה הליברלית תעמוד במבחן

נשיאת "שורת הדין", עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, שמתמודדת לכנסת מטעם הבית היהודי, אמרה כי עצם ההחלטה לדון בערעור מאותתת מהפכה משפטית.

"להערכתי, בית המשפט רוצה להיכנס לסוגיה כדי לחולל שינוי. אחרת לא היה לוקח את התיק. לרשתות יש נטייה ליברלית ובית המשפט הזה שמרן. ניתן להעריך כי ההליך יימשך כשנה".

מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל