על עליית מחירי הדיור בישראל

מדד תשומות הבניה, מתייחס לעלויות הנדרשות לבניית דירה כמו מחיר חומרי הבניה של בטון, ברזל וכו', כמו כן לעלויות העבודה. כאשר רוכשים דירה מקבלן, המחיר צמוד ...

על עליית מחירי הדיור בישראל מתייעלים

מדד תשומות הבניה, מתייחס לעלויות הנדרשות לבניית דירה כמו מחיר חומרי הבניה של בטון, ברזל וכו', כמו כן לעלויות העבודה. כאשר רוכשים דירה מקבלן, המחיר צמוד למדד זה, לאור העובדה שלוקח מספר שנים לבנות דירה ובזמן זה הקבלן חשוף לשינויים בעלויות השונות.

בחודשים האחרונים המדד הוסיף לעלות, כאשר עד כה מתחילת השנה עלה בשיעור של כ-2.4%.

לשם השוואה, בכל השנה הקודמת עלה המדד ב-0.5% ובשנה שלפני כן עלה רק ב-1.1%.

העלייה הגבוהה מיוחסת לגידול במחירי הברזל וחומרי הבניה המיובאים, התייקרות כוח העבודה בעקבות המחסור בעובדים בתחום ועליית מחירי הקרקע לאור היצע הקרקעות הנמוך בישראל.

מדובר בגידול חריג שחלקו מיוחס למשבר הקורונה, שהביא לעליית מחירי התובלה הימית באמצעותו מיובאים לארץ חומרי בניה שונים. כמו כן, בשנה האחרונה חלה ירידה בהתחלות הבניה וצמצום בשיווק קרקעות לבניה.

אחת הבעיות שתוקעות את הגדלת היצע הדירות, היא חוסר הסנכרון בין כמות הדירות המאושרות לבנייה לבין תשתיות התומכות בהן למשל כבישים, ניקוז, אנרגיה וכדומה.

בעיה נוספת, היא שמרבית הביקוש מתרכז לאזור המרכז בישראל, אזור בו הקרקעות פחות זמינות והבניה לוקחת זמן רב יותר. על כן בהסתכלות לטווח ארוך, נדרש לקדם פרויקטים בתחבורה שיחברו את המרכז לפריפריה וכך להעלות את הביקושים לדיור דווקא בפריפריה.

השינויים האחרונים במדד תשומות הבניה משפיעים לרעה על רוכשי דירות, "על הנייר", הנמצאות בשלבי בנייה, אולם, רוכשי דירות יד שניה אינם מושפעים מהמדד.

ישנם מספר צעדים שבאמצעותם ניתן לצמצם את הפגיעה, כמו ניהול מו"מ עם הקבלן לצמצום החשיפה למדד וכן תשלום של כמה שיותר כסף מראש, היות שההצמדה למדד מתבצעת רק עבור הכסף שטרם שילמנו.

נשיא התעשיינים מזהיר: "אזרחי ישראל יעמדו מול מדפים ריקים"
פיגועי הטרור האחרונים פוגעים בענף הנדל"ן • מאמר מיוחד
‏הממשלה אישרה מתווה סיוע לעסקים
"סין פועלת נמרצות על מנת לתחזק את יציבות שרשרת האספקה העולמית"
הישג לחרדים: מענק עבודה יינתן מגיל 21
אושר: ''יופחת'' מס הדלק
ליברמן אישר: הדואר יופרט
לראשונה זה שנתיים: בנק ישראל צפוי להעלות היום את הריבית במשק
פינדרוס: "לא ויתרתם על 800 מיליון זה לא היה אמור להיכנס לתקציב"
שר האוצר ליברמן בהכרזה דרמטית: המס על הדלק יוזל