"אי אפשר להפלות בין המדינות": דאגה מהזינוק במספר הנכנסים מרוסיה

על רקע השינוי במדיניות הקליטה, בכיר בממשלה מתריע: "החמרת המצב ברוסיה תביא לגל מהגרים נוסף" • מאז פרוץ המלחמה הגיעו לארץ 6,126 אזרחי רוסיה - פי שלוש מהרגיל

"אי אפשר להפלות בין המדינות": דאגה מהזינוק במספר הנכנסים מרוסיה אילוסטרציה

מאז החלה המלחמה באוקראינה ועד אתמול בשעות הבוקר, נכנסו לישראל 6,005 אזרחים אוקראינים שאינם זכאי חוק השבות. כך עולה מהצלבת נתונים בין סוכנות נתיב, העוסקת בהבאת עולים לארץ, לבין משרד הקליטה ורשות האוכלוסין וההגירה.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', גורמים במערך ההגירה מדברים בשיחות פנימיות על "מטוסים מלאים באוקראינים, מבלגיה וממדינות נוספות, בדרכם לישראל", בעקבות מדיניות פתיחת השערים החדשה, שעליה הכריזה אמש שרת הפנים, איילת שקד.

על פי ההערכות של גורמי מקצוע, בעקבות המדיניות הישראלית יהיה גל גדול של אוקראינים שינסו להיכנס לישראל, גם אם אין להם בני משפחה או חברים בארץ. אתמול הגיעו לנתב"ג כמה אזרחים אוקראינים שכבר ניסו להיכנס לישראל בעבר בתואנות שווא, וגורשו. באחד המקרים קבעה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, מיכל גונן־אגמון, כי על אף ההיסטוריה הבעייתית של הפונה, "בעת הזו, יש לאפשר למבקשת ולשכמותה להישאר בישראל".

ההערכה מתבססת על הנתונים המצטברים מהתקופה שלפני המלחמה. מספר השוהים הבלתי חוקיים מאוקראינה עמד על כ־15 אלף, והיה הגבוה ביותר מכלל מדינות העולם.

המספרים מזנקים

גורמים במערך ההגירה סבורים כי מרגע שישראל הודיעה על מדיניות מרחיבה - המסר יועבר אחורה לפליטים אוקראינים באירופה, והם ינצלו את המצב כדי לבוא לישראל.

בתוך כך, נודע כי גם בהגעת אזרחים רוסים לישראל חל זינוק עצום מאז פרוץ המלחמה. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, 6,126 תושבי רוסיה הגיעו לישראל בשבועיים האחרונים, כאשר ל-138 מהם סורבה הכניסה. מדובר בכמות כפולה מזו שנרשמה בחודשים ינואר ופברואר - אז נכנסו לארץ כ-3,000 אזרחים רוסים.

על פי נתוני נתיב, ל-1,300 מתוכם הונפקו אשרות עלייה, והם נכנסו כעולים חדשים, השאר נכנסו דרך נתב"ג כתיירים, כאשר ההערכה היא ש-70% מהם יבקשו בסופו של דבר מעמד עולה.

בכירים בממשלה וגורמים במערך ההגירה אמרו כי יש להיערך לכך שעם המשך המלחמה והחמרת המצב ברוסיה, יגיע גם ממנה גל גדול של מבקשי מקלט שאינם זכאי חוק השבות.

"משמעויות מדיניות"

"איננו יכולים ליצור מדיניות הגירה שתפלה בין רוסיה לאוקראינה. יש לגישה כזו גם משמעויות מדיניות", אמר בכיר בממשלה.

עוד נודע כי למדיניות קבלת הפליטים האוקראינים שלהם קרובי משפחה או חברים בישראל, קדם ויכוח בין שרת הפנים איילת שקד לבין השר זאב אלקין. גורמי המקצוע התריעו כי מדיניות מרחיבה תזמין גל פליטים גדול, שיהיה קשה להוציאו לאחר מכן מישראל. מנגד, אלקין טען כי הפליטים שמגיעים לישראל הם ממעמד כלכלי גבוה, כך שאין להם אינטרס להשתקע בארץ.

יצויין כי על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, מאז הפלישה הרוסית הגיעו לארץ 8,500 אוקראינים. מתוכם 8,247 נכנסו לארץ ו־253 סורבו.

בתגובה לכך, מתן פלג יו"ר תנועת "אם תרצו", אמר: "אוזלת היד של אנשי המחנה הלאומי לצד הלחץ של השרים הפוסט ציונים, יעלו לנו ביוקר. העובדה שגורמי המקצוע התריעו בצדק מפני ניצול המלחמה לטובת גל הגירה רק מעידה על חומרת המצב. לא ייתכן שבשל רצון ילדותי להידמות לאירופה ולקבל יחסי ציבור, שרים בממשלה יתנערו מאחריותם למדינת ישראל. אם לא נשמור על הגבולות, יאבד הרוב היהודי, חייבים להתעורר!".

מנהרות יוקנעם ייחסמו הלילה בשני הכיוונים
בן גביר וקובי שבתאי התעמתו: "זה לא חוקי, זה מחטף"
מנהלי בבתי החולים באזהרה חמורה: "מערכות המחשב לא ממוגנות"
התחזית: מעונן חלקית עם גשם מקומי בצפון ובמרכז
מהקרקע ומהאוויר: כך נעצרו שלושה גנבי רכב מג'נין
באר יעקב: פועל נפגע מכף טרקטור
מזג האוויר מעונן חלקית עם ירידה בטמפרטורות
נתיב פלוס בכביש 1 יצא לדרך, כך זה נראה מהרחפן
תחנות ניטור איכות האוויר הישנות של חברת החשמל ב'אלון תבור' הוחלפו
סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי