באוצר קרובים להוצאת צווי מניעה לשביתת המורים

משרדו של ליברמן מכין את הבקשות לבית הדין לענייני עבודה זה זמן רב • שר האוצר מתעקש: "אני לא הולך לחתום על שום דבר שאני לא שלם איתו"

באוצר קרובים להוצאת צווי מניעה לשביתת המורים שר האוצר ליברמן

באוצר קרובים להוציא צווי מניעה לבית הדין לעבודה שיעצרו את השביתה במערכת החינוך ב-1 בספטמבר, כך לדברי גורמים במשרד האוצר ע''פ הדיווח ב"ישראל היום".

באוצר עובדים על צווי המניעה כבר תקופה ארוכה, ובמידה ויוחלט על כך הפרקליטות תגיש אותם. המו"מ בשלב זה עלה על שרטון, וארבעה ימים בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים הפערים בין הצדדים עדיין גדולים ורבים.

במשרד האוצר אומרים שיעשו הכל כדי ששנת הלימודים תפתח ובכלל זה הגשת צווי מניעה. נזכיר כי שר האוצר אביגדור ליברמן לא פסל אפשרות להגיש צווי מניעה נגד השבתת מערכת החינוך ולשאלה האם יוגשו הצווים, השיב: "אין ספק, אבל קודם אנחנו ננסה למצות את המשא ומתן".

ליברמן הוסיף: "הדבר הכי קל הוא לפעול לפי העצות שנותנים לי - להזרים כסף, וכולם היו מוחאים כפיים ובא לציון גואל. אני לא רוצה לשמור על more of the same. אני לא הולך לחתום על שום דבר שאני לא שלם איתו".

לדברי שר האוצר, "מאוד חשוב למנוע שביתה, אבל לא במחיר שאנחנו מוותרים. ההסכם הקיבוצי עם הסתדרות המורים פג תוקף מ־2016, זה לא במקרה שלא הצליחו להאריך אותו מאז. אני לא יודע מתי תהיה ההזדמנות הבאה".

"פגיעה היקפית במשק"

בית המשפט בישראל הכיר בעיצומי עובדים ושביתת עבודה כזכות השמורה להם מתוקף היותה של ישראל מדינה דמוקרטית שחופש המחאה הוא נר לרגליה. בתי המשפט אימצו את ארגוני העובדים כמי שבסמכותם להכריז על עיצומים, אף עם העובדים עצמם אינם מעוניינים בה או כלל לא נשאלו בנושא. אלא שארגוני העובדים, במקרה הזה ארגוני המורים, אינם המילה האחרונה.

למשרד האוצר ומשרד החינוך הזכות לבקש מבתי הדין לענייני עבודה צו אשר ימנע את שביתת ועד העובדים. תחילה כצו זמני, ולאחר הדיון המשפטי אף צו קבוע. ישנם כמה קריטריונים ומבחנים לפיהם יוציא בית הדין צו מניעה וימנע שביתה. ראשית, חוקיות השביתה שהיא נגזרת בגורם שהכריז עליה ובטיב הטענות שלו ביחס לסיכומים קודמים עם המעסיק או טענות חדשות וסבירות לגבי דרישות לתנאים חדשים.

המבחן השני והוא שמעסיק כיום את השיח הציבורי הוא מבחן מאזן הנזק. שביתה תמיד תסב לנזק למעסיק אך בנסיבות מסוימות תסב נזק לציבור עצמו. על בית הדין לבחון את מידתיות הנזק והאם אינו גבוה מדי ביחס לטענות המוחים. בג"ץ קבע זאת וניסח כך: "יש לשקול ולהביא בחשבון הנזק העלול להיגרם לציבור הרחב מאחר שיש שנזק לציבור עולה במשקלו ובהשפעתו השלילית על הנזק הנגרם ליחיד".

שביתת ארגוני המורים מסבה נזק אדיר למדינת ישראל ופגיעה היקפית רחבה במשק. זאת בנוסף לפגיעה בתלמידים עצמם. כך צפוי משרד האוצר צפוי לטעון ולהוסיף כי בתקופת מיתון יש לנהוג בריסון עם כלי השביתה ולמצות את המשא ומתן.

קולות בכי נשמעו: פעוט כבן 3 נשכח בגן בעיר בצפת
שימי לוינטל כבן ה- 15 אותר כשהוא בריא ושלם
ראיתם אותו? מחפשים אחר אברהם ישעיה בן ה-30
יממה לאחר החיסול: אביו של לוחם הימ"מ נפטר בביתו
בערב שבת: חרדי התמוטט וטבע במקווה במאה שערים
מפחיד: זה השם הנפוץ ביותר בישראל לתינוקות השנה
בני ברק: בת שנה נכוותה קשות ממים רותחים
הממשלה בתוכנית יוצאת דופן שתכפיל את קצבאות הזקנה
ארוחה שהיא חוויה: 4 טיפים שישדרגו את שולחן החג
הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג אמש