הילולת צדיקים: הרה"ק ה'בית ישראל' מגור זצ''ל

הגאון הקדוש רבי ישראל אלתר מגור בעל ה"בית ישראל" זיע"א היה צדיק נורא בקדושתו • לאחר השואה שיקם את עולם התורה בארץ ישראל

הילולת צדיקים:  הרה"ק ה'בית ישראל' מגור זצ''ל רבי ישראל אלתר מגור זיע''א

רבינו, שיקם את עולם התורה לאחר השואה במיוחד בכל הקשור בנושאי קדושה וצניעות. אישיותו הכריזמטית והכובשת זכתה להערצה מכל גווני הקשת, כך שרבים התלכדו סביבו והלכו לאורו והפכו לחסידיו הנאמנים.

בהקשר להנהגתו של ה"בית ישראל מגור" לאחר שעלה לארץ, מובא מעשה מעניין. יהודי אחד, מתלמידי רבנו סיפר: "הלכתי במאה שערים לבית המדרש, לפתע עצר לי רכב, והנהג אמר לי: "מסתמא אתה הולך לתולדות אהרן, בא כנס אני אקפיץ אותך לבית המדרש".

"זה היה אצלי חידוש" סיפר היהודי, "בדרך כלל צריך להתחנן לטרמפ, ונדיר שמישהו יעצור לך מעצמו". לאחר שהבחין הנהג בתמיהתי הסביר את עצמו לחסיד: "לפני 12 שנים התלבטתי האם לקנות רכב או לא, כיוון שחששתי מפני תאונות דרכים". החלטתי בליבי כי אכנס ל"בית ישראל" מגור זי"ע לקבל עצה מהצדיק. וכך ה"בית ישראל" יעץ לי:

"תקבל על עצמך לא ללכת לישון בלי לעשות טובה ליהודי עם האוטו שלך". ואכן בזכות עצתו של הרבי, סיפר הנהג, כי מאז עברו 12 שנים וברוך ה', אף פעם לא הייתה לי שום תאונה. כעת זאת נסיעתי האחרונה היום עם הרכב וראיתי כי לא עשיתי שום טובה עם רכבי ולכן לקחתי אותך לבית המדרש" סיים היהודי.

נחזור לרבי מגור, בזכות מידותיו העילאיות וליבו הרחום, היה נערץ על כל סובביו, עד שבמשך הזמן היה ממנהיגי הציבור החרדי בארץ ישראל. בהמשך לפועלו הרב, שימש גם בתפקיד של יושב ראש מועצת גדולי התורה.

מתוקף תפקידו, השפיע רבות על התנהלותה ודרכה של תנועת אגודת ישראל שנוסדה על ידי אביו, האדמו"ר הקדוש רבי אברהם מרדכי אלתר, ה"אמרי אמת". הוא גם יזם, סייע ועודד את הקמתן מחדש של חצרות אדמו"רים מכל הקהילות החסידיות, שנכחדו בשנות המלחמה. כמו כן, הקים את העיתון החרדי ה'מודיע'.

הדאגה להמשך התנהלות היהדות בארץ הקודש ובכלל בעולם כולו, היוותה ברבי חלק משמעותי במיוחד, רבינו, סלד מכל מחמדי עולם והנהיג את שומעי לקחו להשקיע רבות בעמל התורה מתוך קדושה וטהרה נקיות ופרישות.

לאחר שנים רבות של עשייה קדושה, עלה רבינו בסערה השמיימה, ב-ב' באדר כשרבבות אלפי בית ישראל גועים בבכי אחר מיטתו. זכותו תגן עלינו אמן.

בעל הבית הישראל מגור בעגלה

הגאון הקדוש רבי ישראל אלתר מגור נולד בפולין באיסרו חג הסוכות בשנת תרנ"ה כבן שלישי לרב הקדוש, רבי אברהם מרדכי אלתר זצ''ל, המכונה ה'אמרי אמת' מגור. ואף זכה ללמוד עד גיל עשר למד מסבו הקדוש, רבי יהודה אריה ליב אלתר.


עוד עם שחר ילדותו נודע כעילוי אשר היה מפליא בדקדוקו על הזמן היקר.


רבינו בא בברית האירוסין בגיל צעיר, ונישא בגיל חמש עשרה בשנת ה'תר"ע, עם רעייתו, הרבנית חיה שרה, בת דודו הרב יעקב מאיר בידרמן זצ''ל. לאחר חתונתו, עבר להתגורר בבית חותנו, רבי יעקב מאיר בידרמן – מרבני יהדות פולין, שם מיעט בשינה ועמל בתורה הקדושה בפרישות גדולה, כל זאת תוך הסתרת גדולתו.


בין מלחמות עולם

צער רב עבר על רבינו בימי שנותיו כאשר שרד את שתי מלחמות העולם. תחילה, בעקבות אימת מלחמת העולם הראשונה נמלט עם אביו האדמו"ר ובני משפחתו לוורשה. שם הסתתר בדירה קטנה אצל אחותו במשך כל שנות המלחמה פן ילקח לשדה הקרב עד יעבור זעם.


לאחר מלחמת העולם הראשונה, בהוראת אביו החל להנהיג קבוצות אברכים "בני עלייה" מחסידי גור, ואף מסר להם הנהגות והוראות בעבודת ה'. השתוקק רבי ישראל אלתר זצ''ל לשבת בבית ה' ולשקוד על התורה עד אשר קפצה עליו רוגזה של מלחמת העולם השניה.


בזמן השואה, המשיך רבינו להסתתר בוורשה, עד שהגרמנים הפציצו את דירת מגוריו. לאחר שכלו כל הקיצין, החליט רבינו כי אין מנוס מלהימלט לארץ ישראל.


וכך בתחילת חודש ניסן ה'ת"ש, בעיצומה של השואה האיומה, נמלט יחד עם אביו מפולין ארצה. אולם לדאבון ליבו, לא עלה בידי בני משפחתו להימלט יחד עימו, ולמגינת לב כל משפחתו הענפה יחד עם ילדיו נרצחו בשואה האיומה.

בניסי ניסים, זכה רבי ישראל אלתר מגור, להימלט מאימת החיה הנאצית והחל לשקם לא רק את חייו, אלא את היהדות השבורה וההרוסה. מספר שנים אחר שזכה לישב באווירא דארץ ישראל, נפטר עליו אביו, וה"בית ישראל" קיבל עליו את עול הציבור על כתפיו. בשנה זו אף נישא בשנית לאשתו השנייה פערל, אך לא נולדו מזיווג זה ילדים.


כאדמו"ר, שיקם את החסידות, הגדיל את כוחה ועיצב את דרכה. חסידי גור שהתגוררו בישראל הסתופפו בצילו וראו בו את אביהם. וכן פתח רבי ישראל אלתר ליבו לניצולי השואה ושיקם את שברי הכלים לאחר חורבן יהדות אירופה.

הרץ בערב שבת וכלי בידו, מה ניתן לדעת עליו? • דף היומי
צפו: כיצד לברך ולנענע את ארבעת המינים?
ההכנות האחרונות לחג הסוכות • האושפיזין • צפו
היכן מצינו שהחלפת סדר המילים שווה ממון רב? • דף היומי
ברדק: כשאפי מנסה לבנות סוכה בעצמו
מבצע "מצווה על גלגלים": סוכת האמבולנס הנודדת של מד"א חוזרת
לקראת חול המועד: היכונו לברכת הכהנים והקפות שניות בכותל
צפו: שיעורו של הגר"י רצאבי למוצש"ק האזינו התשפ"ב
מפתיע: האם כלבים אוהבים לאכול תפילין?
מסירות נפש לקיום המצוות! • חג הסוכות וברית המילה • צפו