הוגשה בקשה לביטול מתווה נווה יהושע של פרי נדל''ן

עתירה נגד הנאמנים של פרי נדל"ן: התעלמו מהערות אזהרה, ומבעלות מוכחת בקרקע של רוכשים, והכירו בהסכמי הלוואה פיקטיביים שנערכו מלכתחילה במטרה להונות את המערכת

הוגשה בקשה לביטול מתווה נווה יהושע של פרי נדל''ן עו''ד גיא סרוסי

העיתונות הכלכלית סקרה בהרחבה את פרשת פרי נדל"ן, ותיארה בפירוט רב את הטרגדיה הקשה שפקדה מאות רוכשי דירות, אשר העבירו מאות אלפי שקלים לחברת 'פרי נדל"ן' לשם רכישת דירות, אך נותרו ללא כל בטוחה או בעלות על הקרקע. בסיקור הנרחב דובר על הקושי של אותם רוכשים לזכות אי פעם בכספם חזרה, משום שהכספים אותם העבירו לחברה, ניתנו ללא כל בטוחה.

אך בימים אלה נחשפת פרשיה חמורה לכאורה, המתוארת בבקשה דחופה אותה הגיש עו"ד גיא סרוסי לביטול מתווה פרויקט נווה יהושע ברמת גן של פרי נדלן ('רמות פרי').

בבקשה שהוגשה לביהמ"ש המחוזי, טוען עו"ד סרוסי, כי הנאמנים שמונו לניהול נכסי הפרויקט - עו"ד אהוד גינדס ועו"ד גונן קסנטבאום, ממשיכים בקיפוח רוכשי הדירות שדווקא זכו לבטוחות, ודווקא נרשמו להם מלוא הזכויות בקרקע.

לטענת עו"ד גיא סרוסי המייצג שני רוכשים בפרויקט, אלה העבירו את מלוא הכספים לרכישת דירותיהם לפרי נדל"ן מראש, ואף זכו לקבלות על רכישות אלה, אותן הציגו בפני הנאמנים, בצירוף הערות האזהרה שנרשמו על שמם בקרקע.

חרף כך, טוען עוה"ד סרוסי, הנאמנים התעלמו מהקבלות אותן הציגו הרוכשים מהסיכום אותו הגישו לבית המשפט, לא התחשבו בכספים אותם העבירו הרוכשים במתווה אותו פרסמו, והתייחסו בביטול, ובניגוד לחוק, אל הערות האזהרה שנרשמו לזכות אותם רוכשים בקרקע.

לטענת עוה"ד סרוסי, רוכשי הדירות העבירו את הכספים לחשבונות נאמנות של פרי נדל"ן, אשר נוהלו על ידי עורך דין נאמן אשר רבינוביץ', אך בניגוד לחוק, הכספים הוצאו מחשבונות נאמנות אלה והועברו לשימושה של פרי נדלן. "דומה הדבר לבנק אשר עושה שימוש שלא כחוק בכספים שהופקדו בו על ידי לקוחות, ולאחר מכן טוען שאין להתחשב בכספים הללו כי הם נעלמו" טוען עו"ד סרוסי.

לדבריו, במתווה אותו פרסמו הנאמנים הם מבקשים לחייב את מרשיו לשלם סכום עתק, נוסף, למרות שהם מעולם לא ידעו שהם חלק מקבוצת רכישה, ולמרות שיתר החברים ב"קבוצת הרכישה" לא שילמו, בניגוד אליהם, את מלוא ערך הדירה.

בהסדר שהוצע ע"י הנאמנים מתבקשים המבקשים לשלם סכום הדומה לסכום אותו כבר שילמו (כ-1.7 מיליון שקלים) על מנת לזכות בדירתם בפרויקט. "לא מדובר בדירה על הנייר, אלא על דירה שכבר עומדת על תילה ומחכה לאכלוס. הרוכשים מרגישים כאילו שדדו אותם לאור יום טוען עו"ד סרוסי.

המתווה עצמו קובע, כי מתוך יותר מ-1.7 מיליון שקלים ששילמו הרוכשים, כל אחד עבור דירתו, יכירו הנאמנים בסכום של פחות מ-800 אלף שקל.

כמו כן מתבקשים המבקשים לשלם לנאמנים ולחברה בונוס בסך כולל נוסף של למעלה מ-1.5 מיליון שקלים – המהווה התייקרות של 88% במחיר הדירות – אותן כאמור רכשו מראש ובמלואן.

"הנאמנים החליטו להכפיל את מחיר הדירה עבור המבקשים, ומאידך למחוק מחצית הכספים ששילמו", טוען עו"ד סרוסי בבקשתו. "ככל שהמבקשים יהיו צד למתווה זה או אחר, מתבקש ביהמ"ש להורות לנאמנים להכיר במלוא הכספים אותם שילמו, ולתת סעד הצהרתי לפיו הסכמי ההלוואה אינם אלא חלק ממארג הסכמי הרכישה של הנכס בר"ג".

לדבריו, הנאמנים מנפנפים בהסכמי הלוואה פיקטיביים עליהם החתימה חברת פרי נדל"ן את הרוכשים. "פרי, שנקלעה למצוקה תזרימית, וידעה שאין היא רשאית לקבל, על פי כללי קבוצות הרכישה, את מלוא כספי הדירה מהרוכשים במעמד החתימה, ועל כן, במטרה לחמוק מדרישות החוק -החתימו בפרי רוכשים רבים על הסכמי הלוואה פיקטיביים, לפיהם הכספים אותם העבירו לחברה לרכישת דירות, ניתנו לחברה כהלוואה" דברי עו"ד סרוסי.

לדבריו, ניתן להוכיח בקלות כי היו אלה הסכמים פיקטיביים שאין להם שום אחיזה במציאות, וזאת מפני שניתנה לרוכשים קבלה כדת וכדין על הכספים אותם העבירו, משום שפרי נדל"ן מעולם לא העבירה לרוכשים החזרי הלוואה חודשיים, כנהוג במתן הלוואות, ומשום שנציגי 'פרי נדלן' הודו במספר רב של הזדמנויות בפני הרוכשים, בחלקן בשיחות מוקלטות, כי מדובר ברכישת דירה לכל דבר ועניין, וכי הסכמי ההלוואה הם הסכמים פיקטיביים.

לדברי עו"ד סרוסי, בעצם ההכרה בהסכמים פיקטיביים כהסכמים תקפים, מוסיפים נאמני פרי נדל"ן חטא על פשע, ולמעשה ממשיכים את דריסת זכויות רוכשי הדירות שבה החלה החברה פושטת הרגל, שמעשיה גבלו בפלילים.

"לחברת פרי נדל"ן ולנאמניה אין כל חזקה על דירות הרוכשים ב'רמות פרי'" טוען עו"ד סרוסי. "דומה הדבר לצבעי או לאיש אלומיניום, המשתלט על דירה לא שלו, ומחליט שעל בעל הדירה לשלם לו את מלוא ערך הדירה על מנת לזכות בה בשנית".

לאור זאת מבקש עו"ד סרוסי מבית המשפט המחוזי לקבוע נחרצות שמדיניות הנאמנים, שלא להכיר בכספים ששולמו במסגרת 'הסכמי הלוואה' היא פרקטיקה מוטעית, מקפחת ובלתי חוקית. "על הנאמנים לנהוג בשוויון בין חברי קבוצות הרכישה, ולהתעלם מתעלולים שהמציאו מיטב המוחות היצירתיים והמבריקים של חברת פרי נדל"ן ויועציה" טוען עו"ד סרוסי.

בימים אלה הגיש עוה"ד סרוסי בקשה לביטול המתווה אותו הציעו הנאמנים בפרויקט בנווה יהושע ברמת גן, ובמסגרתה הוא מבקש מבית המשפט המחוזי מחוז מרכז בלוד להוציא את מרשיו מההסדר, ולהעביר לרשותם את דירותיהם באופן מיידי.

על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?
20 שנה אחרי: נותרו הקונספירציות האנטישמיות בעניין אסון התאומים
טור דעה: הבריחה מהכלא ומהתקשורת
דרך נפילה: המשותף לכל האסונות קיץ תשפ"א
מה המסר מאחורי האסונות שתקפו אותנו לאחרונה? הרב בועז שלום מסביר
האם בכנסת מקפידים על מסכות? גלריה תוכיח!
איראן דוהרת לפצצה, וממשלת לפיד־בנט כנועה ושותקת
מזעם על עצמי לתפילה לשמים
הפעולות המיידיות שאמורה הממשלה החדשה לבצע בנושא נדל"ן
טור דעה: האם סמוטריץ' היה יכול למנוע את ממשלת השמאל?